Home



ISTRAGE BEZ REZULTATA




Iako tvrdi da su vojni pravosudni organi revnosno procesuirali ratne zločine na Kosovu 1999. godine, bivši vojni tužilac pri komandi Treće armije priznaje da ni dve godine po završetku rata vojska nije pribavila nikakve dokaze o ubistvu više od sto kosovskih Albanaca u Izbici, pa je slučaj prepustila civilnom pravosuđu

Stanimir Radoslavljević, svjedok odbrane Nebojše PavkovićaStanimir Radoslavljević, svjedok odbrane Nebojše Pavkovića

Bivši vojni tužilac pri komandi Treće armije Stanimir Radoslavljević je, svedočeći u odbranu svog nekadašnjeg komandanta Nebojše Pavkovića, nastojao da pobije navode svedoka optužbe Lakića Đorovića, ratnog vojnog tužioca prištinskog Vojnog okruga. Đorović je, naima, tvrdio da je u maju 1999. godine bio sprečen u vođenju istrage u 17 predmeta zločina nad albanskim civilima i da je zbog odbijanja da podlegne pritiscima visokih oficira smenjen sa mesta prištinskog vojnog tužioca.

Radosavljević, međutim, tvrdi da je Đorović smenjen posle incidenta s kraja maja 1999. godine kada je navodno fizički nasrnuo na svog pomoćnika i potom se "zabarikadirao" u kancelariju, ne dozvoljavajući pristup vojnoj policiji. Đorović je tom prilikom, tvrdi svedok, bio "u alkoholisanom stanju". Radosavljević odriče mogućnost da je na bilo kog vojnog tužioca vršen pritisak od strane visokih oficira.

U vreme NATO intervencije vojni tužioci Pištinskog korpusa su, tvrdi svedok, podneli oko 2.500 krivičnih prijava. Svedočeći u odbranu generala Dragoljuba Ojdanića početkom ovog meseca, načelnik Pravne uprave Generalštaba VJ Radomir Gojović je priznao da se oko 90 opdsto tih prijava odnosilo na izbegavanje mobilizacije i dezerterstvo. No, i od preostalih deset odsto, procesuirano je, tvrdi optužba, tek nekoliko slučajeva, a ostali su prekinuti u istražnoj fazi ili su prosleđeni civilnim sudovima.

Navodeći primer neefikasnosti i nezainteresovanosti vojnih pravosudnih organa za procesuiranje ratnih zločina, tužilac je svedoka suočio sa tvrdnjom da vojno tužilaštvo ni dve godine po okončanju rata na Kosovu nije uspelo da prikupi nikakve dokaze o ubistvu više od sto kosovskih Albanaca u selu Izbica krajem marta 1999. godine, iako su srpski patolozi samo mesec i po posle zločina izvršili obdukciju tela ubijenih. Radosavljević je potvrdio da kancelarija vojnog tužioca Treće armije do 2001. godine nije imala nikakve dokaze o uzroku njihove smrti, pa je slučaj 2002. ili 2003. godine ustupljen civilnom pravosuđu.

Na kraju današnje rasprave iskaz je dao i Žarko Kostić, bivši načelnik Odseka za obuku pri Trećoj armiji, koji je tvrdio da je Nebojša Pavković u vreme rata na Kosovu činio sve da se prihvat dobrovoljaca i njihov dolazak na Kosovo odvija po propisanoj proceduri. Pavkovićeva odbrana će svoj dokazni postupak nastaviti u četvrtak, budući da Tribunal sutra neće raditi zbog obeležavanja Dana Ujedinjenih nacija.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 340

BEZBEDNOSNA PROVJERA: Inspekcija na kapiji mudžahedinskog logora
BUBA U UHU: Šešelj sumnja da tužilaštvo šapuće odgovore svojim svedocima
"HUMANOST PA ODGOVORNOST": Dokazni postupak odbrane generala Pavkovića