Home



BUDUĆNOST ARHIVA MEĐUNARODNIH SUDOVA UN




Ričard Goldston, bivši glavni tužilac Tribunala, predvodi tim stručnjaka koji rade na studiji o budućnosti arhiva Međunarodnih sudova za bivšu Jugoslaviju i Ruandu nakon okončanja njihovog rada. “Arhive su od ključnog značaja za budućnost međunarodnog pravosuđa”, poručuje Goldston

Arhiv TribunalaArhiv Tribunala

Komitet stručnjaka na čelu sa Ričardom Goldstonom/Richard Goldstone, bivšim glavnim tužiocem Tribunala počeo je rad na studiji koja bi trebalo da osigura budućnost arhiva Međunarodnih sudova za bivšu Jugoslaviju i Ruandu. Izradu studije su zatražili dvojica sekretara međunarodnih sudova - Hans Holthuis i Adam Dieng.

Stručnjaci okupljeni u Savetodavnoj komisiji za arhive međunarodnih sudova UN će razmotriti da li je potrebno sačiniti jedinstveni arhiv, dva odvojena ili više arhiva kao i način na koji može da se osigura bezbednost, pristup i čuvanje miliona stranica dokaznog materijala tužilaštva oba suda i hiljade sati video snimaka sudskih postupaka.

Rad oba međunarodna suda bi, po preporukama Saveta bezbednosti, trebalo da bude okončan do kraja 2010. godine pa je arhiviranje materijala, smatra Goldston, “od ključnog značaja za očuvanje nasleđa dva međunarodna suda i za žrtve kao i za budućnost međunarodnog pravosuđa”. U saopštenju za javnost Tribunala se ocenjuje da su “arhivi neprocjenjivo bogatstvo za narode Ruande i bivše Jugoslavije, Ujedinjene nacije i međunarodnu zajednicu”.

Formiranje arhiva će, navodi se u saopštenju, “poboljšati postojeće i buduće sudske postupke, doprineti miru i pomirenju u regionima i poslužiti kao zapis o događajima u bivšoj Jugoslaviji i Ruandi”.

Članovi Komije će u narednih nekoliko meseci obići sve regione na koje se studija odnosi kako bi obavili konsultacije s vladinim i civilnim sektorom. Takođe će razgovarati s predstavnicima relevantnih međunarodnih organizacija.

Za tribunalovu arhivu zainteresovane su i neke od vodećih nevladinih organizacija iz Sarajeva, Beograda i Zagreba. Na nedavnom okruglom stolu u organizaciji sarajevskog Istraživačko-dokumentacionog centra (IDC), aktivisti u oblasti ljudskih prava, akademici i predstavnici institucija u BiH su zaključili da bi arhiva Haškog tribunala trebalo da bude smeštena u BiH jer se “na tom prostoru dogodilo najviše zločina”. Ako bi arhiva ostala u Hagu ili bila prebačena u sedište UN u Njujorku/New York, “bosanskohercegovački građani bi bili izloženi zločinu spram njihovih sećanja i istorije”, poručio je na kraju skupa Mirsad Tokača, predsednik IDC.

Savetodavna komisija za arhive Međunarodnih sudova UN će prve zaključke predstaviti javnosti u prvom tromesečju 2008. godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 338

TEROR NAD SARAJEVOM: Tužilac traži doživotni zatvor za generala Miloševića
RAZLIKA: Da li su mudžahedini sjekli glave na bojištu ili u logoru?
TOLIMIROVO ZDRAVLJE: Kako zaštititi optuženog uprkos njemu samom
FINANSIJE HERCEG BOSNE: Vreće novca za Matu Bobana