Home



BELGIJA: POPUŠTANJE BEOGRADU IMALO BI "KATASTROFALNE POSLEDICE"




Nakon razgovora sa glavnom tužiteljicom Del Ponte, belgijski šef diplomatije De Guht izjavio da mnoge njegove kolege "pogrešno analiziraju situaciju i veruju da će popuštanjem oko zahteva za izručenje Karadžića i Mladića, za uzvrat dobiti mekši stav Srbije u pogledu Kosova." Obnavljanje pregovora o sporazumu sa Srbijom bi, po njemu, bilo pogrešno i nelogično, pošto je saradnja Beograda sa Tribunalom "sada gora nego što je bila ranije", kada su pregovori suspendovani

Carla del Ponte u razgovoru sa belgijskim šefom diplomatije Karel de GuchtomCarla del Ponte u razgovoru sa belgijskim šefom diplomatije Karel de Guchtom

"Misle da to više nije tako važno, ali greše" – odgovorila je Karla/Carla del Ponte na pitanje dopisnika agencije SENSE kako tumači "volšebni nestanak" Karadžića i Mladića iz najnovijih političkih dokumenata EU, nakon višegodišnjeg upornog podsećanja Beograda na obavezu da ih izruči Tribunalu.

Istog je mišljenja i današnji domaćin glavne tužiteljice, belgijski šef diplomatije Karel de Guht/Gucht. Na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon razgovora u Briselu, De Guht je primetio da mnoge njegove kolege – ministri inostranih poslova zemalja-članica EU, "pogrešno analiziraju situaciju i veruju da će popuštanjem oko zahteva za izručenje Karadžića i Mladića, za uzvrat dobiti mekši stav Srbije u pogledu Kosova." Međutim, smatra De Guht, popuštanje oko Karadžića i Mladića neće promeniti ništa u tvrdom stavu Beograda prema Kosovu. Kosovo i Tribunal, naglasio je on, "nemaju nikakve veze jedan s drugim.

Zapadne diplomatije, nastavio je belgijski ministar, takođe greše i kada tvrde da popuštanje Srbiji u vezi Tribunala neće imati uticaja na region. Naprotiv, De Guht smatra da bi popuštanje oko Karadžića i Mladića "imalo katastrofalne posledice u regionu" i u to se, kaže, uverio prilikom nedavne posete Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Pozivajući se na razgovore koje je vodio u Sarajevu i Zagrebu, belgijski šef diplomatije izražava bojazan da bi takav razvoj bio "krajnje pogrešan signal za brojne slučajeve koji se procesuiraju pred domaćim sudovima." Zbog toga, zaključio je De Guht "Belgija ne može da podrži nastavak pregovora ako je situacija (u saradnji Beograda sa Tribunalom) sada čak i gora nego ranije", kada su pregovori suspendovani. To bi, po njemu, "bilo sasvim nelogično."

Karla/Carla del Ponte smatra da slabi politička podrška evropskih vlada Tribunalu, i to u odlučujućem trenutku, kada se sud približava okončanju svog mandata. Poslednjih nedelja kaže, obilazi evropske prestonice kako bi uverila vlade da Karadžić i Mladić – budući da su najodgovorniji za zločine u BiH i genocid u Srebrenici - ne smeju da prođu nekažnjeno. "Onima koji me žele primiti - a sve manje premijera i ministara spoljnih poslova nalazi vremena ili interesa za to - prenosim da od oktobra prošle godine Beograd uopšte ne sarađuje. Ne samo da se ne radi o punoj saradnji, nego o potpunom odsustvu bilo kakve saradnje." Del Ponte otkriva da je poslednjih meseci potpisala stotinak zahteva za dostavljanje dokumenata ili omogućavanje pristupa svedocima, ali do danas nije dobila odgovor ni na jedan od tih zahteva.

Iz Brisela, Del Ponte je otputovala u Rim, gde će je sutra primiti italijanski šef diplomatije D'Alema. Očekuje, kako je rekla, "da međunarodna zajednica ne pravi kompromise na račun pravde" kao i da će i dalje od nje tražiti procene da li Beograd sarađuje ili ne. "Ako evropske vlade još veruju u vladavinu prava i pravdu, onda će morati da mi to omoguće", zaključila je Del Ponte na kraju današnje posete Briselu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 309

DJECA NA NIŠANU: Najmlađa žrtva mostarskih snajpera
TEORIJE ZAVJERE: Svjedok u probušenom sakou
SARAJEVO, BEOGRAD, HAG?: Ko će suditi dvojici Lukića
POKAJNIK I KAZNA: Miroslav Bralo se žali i izvinjava žrtvama
NESMOTRENI IZLETI: Privremena sloboda i privremeni pritvor Ivana Čermaka