Home



NA HAŠKOM TRIBUNALU




Prva pojavljivanja Milana Martića i Dušana Kneževića pred sucima tribunala. Nastavak šest suđenja. Finiš protu-ispitivanja Ratomira Tanića od strane optuženog Slobodana Miloševića

Sjedište Tribunala u Den HaaguSjedište Tribunala u Den Haagu

Pritvorska jedinica Haškog tribunala je protekle nedjelje dobila čak tri nova stanovnika. Nakon dobrovoljne predaje Milana Martića i Mileta Mrkšića, u Hag je tokom vikenda, takođe dobrovoljno, stigao i Dušan Knežević, zvani "Duća", koji se u subotu u Banja Luci predao predstavnicima haškog tužiteljstva.

"Duća" Knežević, prijeratni prijedorski konobar, tereti se za ubojstva, mučenja i prebijanja zatvorenika logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje, u ljeto 1992. U optužnicama za prijedorske logore se navodi da Knežević "po svemu sudeći" nije obavljao redovnu dužnost ni u jednom od logora, ali je "u brojnim prilikama ulazio u njih sa namjerom da zlostavlja, tuče, muči i ubija zatvorenike." Bivši logoraši koji su svjedočili na do sada održanim suđenjima za zločine u Omarskoj i Keratermu opisali su "Duću" kao posebno surovog u odnosu prema zatočenim Bošnjacima i Hrvatima.

Predajom "Duće" Kneževića kompletirana je optužnica za Keraterm, jer se u pritvoru tribunala već nalaze Predrag Banović i Dušan Fuštar, tako da bi drugo po redu suđenje za zločine u ovom logoru moglo početi. Međutim, kako je Knežević optužen i za zločine u Omarskoj, tužiteljstvo će vjerojatno tražiti spajanje predmeta i zajedničko suđenje po optužnicama za oba prijedorska logora. Sa optužnice za Omarsku u pritvoru je još i Momčilo Gruban, koji se dobrovoljno predao desetak dana prije Kneževića, a nedostaje još bivši zapovjednik tog logora, Željko Mejakić. U Hagu se nadaju i njegovom dolasku prije početka zajedničkog suđenja za prijedorske logore.

Dušana Kneževića će se naredne nedjelje izjasniti o navodima optužnica koje ga, u ukupno 46 točaka, terete za zločine protiv čovječnosti, teške povrede Ženevskih konvencija i kršenja zakona ili običaja ratovanja.

O optužbama za granatiranje Zagreba će se u naredni utorak izjasniti Milan Martić, bivši predsjednik tzv. "Republike Srpska Krajina", koji se prošle srijede predao tribunalu zajedno sa Miletom Mrkšićem, penzioniranim generalom bivše JNA, koji je zapovijedao opsadom Vukovara od augusta do novembra 1991. Dan nakon predaje Mrkšić se izjasnio da nije kriv ni po jednoj od šest tačaka optužnice, koja ga, zajedno sa njegovim tadašnjim podređenima Veselinom Šljivančaninom i Miroslavom Radićem, tereti za ubistvo najmanje 200 ljudi, koji su u novembru 1991. iz vukovarske bolnice odvedeni na obližnje poljoprivredno dobro u Ovčari i streljani. Mrkšićev branitelj, beogradski advokat Miroslav Vasić, najavio je da će već početkom naredne nedjelje podnijeti zahtjev za privremeno puštanje na slobodu optuženog, jer je Mrkšić, prije dolaska u Hag, bio podvrgnut dvjema operacijama srca, pa mu je potrebna "rehabilitacija".

Pošto je u Holandiji u ponedjeljak neradni dan, svih šest suđenja koja su trenutno u toku nastavit će se u utorak.

Slobodan Milošević je imati na raspolaganju još oko 90 minuta da dovrši unakrsno ispitivanje Ratomira Tanića, svjedoka koji je sudu predstavljen kao "insajder" i koji tvrdi da je od sredine devedesetih imao "5 do 7" susreta sa optuženim i brojne kontakte sa bliskim saradnicima tadašnjeg predsjednika Srbije i Jugoslavije, iz kojih je saznao mnoge za sud relevantne stvari o planovima beogradskog režima za "etničko čišćenje" kosovskih Albanaca. Milošević sve to negira, a dosadašnje protu-ispitivanje se na momente pretvaralo u žestoku svađu optuženog sa svjedokom optužbe. Nakon Miloševića, Tanića će ispitivati i jedan od trojice takozvanih "prijatelja suda", a očekuje se da će i sudije tražiti izvjesna dodatna razjašnjenja od ovog, kako su ga u nekoliko navrata ocijenili, "važnog svjedoka."

Nakon saslušanja zastupnika hrvatskog Sabora Milana Kovača, i Željka Glasnovića, bivšeg zapovjednika Operativne zone Tomislagrad Hrvatskog vijeća obrane (HVO), obrana Mladena Naletilića Tute i Vinka Martinovića Štele ući će u devetu nedjelju izvođenja dokaza. Kako je najavljeno, na klupi za svjedoke trebao bi se pojaviti Ivan Bender, bivši gradonačelnik Neuma i viši dužnosnik HDZ BiH.

Suđenje za granatiranje i snajpersko djelovanje po civilima u Sarajevu, za koje je optužen general Stanislav Galić, ulazi u dvadesetu nedjelju izvođenja dokaza optužbe, a na klupi za svjedoke ređaju se bivši članovi promatračke misije UN. O zapažanjima i nalazima ove misije u utorak će svjedočiti Patrick Henneberry/Patrik Heneberi, bivši časnik kanadske vojske, koji je u Sarajevu boravio 1992. godine.

Optužba će nastaviti izvođenje dokaza i na suđenju Milanu i Blagoju Simiću, Miroslavu Tadiću i Simi Zariću, optuženima za zločine protiv čovječnosti počinjene u okviru etničkog čišćenja Bosanskog Šamca. Očekuje se nastavak svjedočenja Hajrije Drljačić, koja je protekle nedjelje, između ostalog, govorila o hapšenjima Bošnjaka i Hrvata u Šamcu, 1993. godine.

U petnaestoj nedjelji izvođenja dokaza optužbe na suđenju za genocid u Bosanskoj Krajini, za koji se terete Radoslav Brđanin i general Momir Talić, svoj iskaz će, već četvrtu nedjelju, nastaviti sudac općinskog suda u Sanskom Mostu, Adil Draganović. Nakon što su francuski branitelji generala Talića u četvrtak otpočeli protu-ispitivanje svjedoka, naredne nedjelje će svjedoka ispitivati američki zastupnik Radoslava Brđanina.

Petar Finci


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 103

IZJAŠNJAVANJE MILANA MARTIĆA: Optuženi priznaje delo ali poriče krivicu
POSETILAC" OMARSKE I KERATERMA: Predaja i izjašnjavanje Duće Kneževića
SLUČAJ MILOŠEVIĆ: Ko je uskratio, a ko povratio, dostojanstvo kosovskim Albancima?
HRVATSKA I HERCEG-BOSNA: Njemačka marka protiv hrvatske kune
SUDIJSKA OPOMENA SUDIJI: Klevete i uvrede na suđenju za Bosansku Krajinu
BELE TRAKE U BOSANSKOM ŠAMCU: Kako su Hajriju oslobodili od njenog stana
OD SKUPŠTINE DO LOGORA: Svjedočenja o trojici prijedorskih predsednika