Home



NA HAŠKOM TRIBUNALU




Nastavak šest tekućih suđenja. Nova svjedočenja preživelih ih Račka na suđenju Slobodanu Miloševiću. Konferencija o stanju u žalbenom postupku generala Tihomira Blaškića

Sjedište Tribunala u Den HaaguSjedište Tribunala u Den Haagu

Nakon što je, početkom ovog mjeseca, u tribunalu vladala "epidemija" zdravstvenih problema optuženika, protekle nedjelje na red su došli suci. U ponedjeljak je, usred rasprave, pozlilo finskom sucu Lindholmu, članu vijeća na suđenju za Bosanski Šamac, koji se nije vratio do kraja nedjelje. Dan kasnije je zasjedanje, zbog zdravstvenih problema, napustila češka sutkinja Janu, sa suđenja za genocid u Krajini, a suđenje je nastavljeno u skladu sa pravilima tribunala koja dopuštaju nastavak izvođenja dokaza pred nekompletnim vijećem, ukoliko jedan od sudaca ima problema "koji neće dugo trajati". Sutkinja Janu se vratila već narednog dana.

I jedan od optuženih se žalio na poteškoće koje osjeća zbog svakodnevnih zasjedanja. Mladen Naletilić Tuta, koji je zajedno sa Vinkom Martinovićem Štelom optužen za progon Bošnjaka u Mostaru, izvijestio je vijeće da ima stalne probleme sa srcem, a njegov odvjetnik, Krešimir Krsnik, tražio je dvonedjeljnu pauzu u suđenju, kako bi se njegov klijent"malo odmorio". Predsjedavajući sudac Liu Dačun/Daqun je rekao da će razmotriti ovaj zahtjev, nakon primitka medicinske dokumentacije optuženog.

Slobodan Milošević ima druge, a ne zdravstvene, probleme. On se žali na nedostatak vremena da prouči obiman dokazni materijal koji mu objelodanjuju tužitelji. S tim se problemom suočavaju i ostali optuženi, ali ga rješavaju tako što maksimalno koriste mogućnosti koje im pruža sistem pravne pomoći tribunala i okružuju se velikim timovima glavnih i pomoćnih branilaca, pravnih savjetnika, istražitelja, prevodilaca i drugih saradnika, raspoređujući tako teret proučavanja hrpa dokumenata kojima i zasipa tužiteljstvo. Milošević to odbija, želi da se brani sam, i za sada ima pomoć samo dvojice "pravnih saradnika" što, očito, nije dovoljno za tako obiman i kompleksan slučaj, koji pokriva događaje na širokom prostoru (na Kosovu, u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini) i u dugom vremenskom razdoblju (1991-1999.)

Protekla nedjelja suđenja Slobodanu Miloševiću je najvećim djelom bila posvećena "slučaju Račak" - ubojstvu oko 45 kosovskih Albanaca 15. januara 1999. Pored kanadskog generala Mezoneva/Maisonneuve, jednog od šefova Kosovske verifikacijske misije koja je dan nakon zločina otkrila leševe ubijenih, o tom je događaju svjedočilo dvoje svjedoka iz Račka: Drita Emini, koja tvrdi da je bila očevidac napada srpskih vojnih i policijskih snaga na selo, i Bilal Avdiu, jedan od preživelih iz grupe od dvadesetak muškaraca koje su, prema optužnici, pobijeni u jaruzi iznad Račka. Za narednu nedjelju najavljena su svjedočenja još trojice mještana Račka, kao i jednog "verifikatora" koji je 15. januara 1999. sa jedne obližnje uzvisine pratio napad policije i vojske na selo.

Izvođenje dokaza nastavljeno je protekle nedjelje i na ostalih pet suđenja, a najavljeno je da prekida neće biti ni u narednoj sedmici. Na suđenju za genocid u Prijedoru, za koji se tereti dr. Milomir Stakić, bivši predsjednik Kriznog štaba te općine, prošle nedjelje je zaključeno svjedočenje dr. Mirsada Mujadžića, bivšeg predsjednika prijedorske SDA, a deveta nedjelja izvođenja dokaza optužbe počet će u utorak.

Sudsko vijeće na suđenju za granatiranje Sarajeva i snajpersku kampanju protiv Sarajlija, za koje je optužen general Stanislav Galić, saslušalo je treću nedjelju svjedočenja promatrača UN, koji su 1992-93. boravili na misiji u BiH. Kraj izvođenja dokaza optužbe najavljen je za 6. juli ove godine, a očekuje se da će veći dio preostalog vremena optužba posvetiti saslušanju bivših dužnosnika međunarodnih organizacija koje su u vrijeme rata djelovale u Sarajevu. Među ostalima, najavljeno je i svjedočenje bivšeg zapovjednika UNPROFOR, britanskog generala Majkla Rouza/Michael Rose.

Na suđenju za genocid u Bosanskoj Krajini, za koji su optuženi Radoslav Brđanin i general Momir Talić, došlo je do kadrovskih promjena, koje su mogle imati i dalekosežne posljedice. Naime, general Talić izvijestio je u utorak sudsko vijeće da želi promijeniti tim francuskih zastupnika koji se već mjesecima ne pojavljuju u sudu i, umjesto njih, zaposliti beogradskog odvjetnika Slobodana Zečevića. Iako sudska pravila u ovakvim slučajevima predviđaju mogućnost obnavljanja cijelog slučaja, general je izjavio da neće tražiti obnavljanje, već da će Zečević preuzeti slučaj nakon detaljnog upoznavanja sa dosadašnjim fazama procesa. Do imenovanja novog glavnog zastupnika, Talića će, kao i do sada, predstavljati pomoćna zastupnica Nataša Ivanović Favo/Favout. Inače, optužba će u ponedjeljak nastaviti izvođenje dokaza za zločine koje su Prvi korpus VRS i srpske paravojne snage počinile u proljeće 1992. u Sanskom Mostu i njegovoj okolini.

Suđenje Blagoju Simiću, Miroslavu Tadiću i Simi Zariću, bivšim članovima Kriznog štaba u Bosanskom Šamcu, nastavit će se bez četvrtog optuženog Milana Simića. Naime, sudsko vijeće je, na zatvorenoj sjednici, odlučilo da "u interesu pravde" odvoji suđenje Milana Simića od ostalih optuženih za etničko čišćenje Bosanskog Šamca. Razlozi odvajanja postupka nisu navedeni. Milan Simić je, inače, djelimično paralizovan i posljednjih mjeseci je suđenje pratio specijalnom audio-vezom iz svoje ćelije u Pritvorskoj jedinici, pošto nije mogao da podnese višečasovno sjedenje u invalidskim kolicima u sudnici. Suđenje preostaloj trojici će se u ponedjeljak nastaviti protuispitivanje svjedoka Alije Fitozovića, bivšeg člana Komisije za sigurnost općine Bosanski Šamac, kojeg je optužba ispitivala veći dio protekle nedjelje.

Za ponedjeljak je, također, zakazana i konferencija o stanju u žalbenom postupku generala Tihomira Blaškića, koji je marta 2000. osuđen na 45 godina zatvora zbog zločina koje su snage HVO počinile tokom 1993. u Srednjoj Bosni.

Petar Finci


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 105

SLUČAJ RAČAK: Slobodan Milošević oči u oči sa komandantom OVK
KO JE ISPALIO PRVI METAK: Zločini jednih ne pravdaju zločine drugih
"INSAJDER" IZ BOSANSKOG ŠAMCA: Stevan Todorović od optuženog do svedoka optužbe
KRAJIŠKI LOGORI: "Krštenje" doktora Šabanovića u Manjači
MUKE NESUĐENOG SVEDOKA K-12: Kakva kazna sleduje za "nepoštovanje suda"