Home



NORVEŠKI MINISTAR UKRAO TAŠNU KRAJINSKOM KOLEGI




Iako mu je predočen veliki broj dokumenata koji ukazuju na suprotno, Slobodan Jarčević je u unakrsnom ispitivanju negirao da je Slobodan Milošević imao uticaja na vlasti bivše RSK. Da bi diskreditovao bivšeg norveškog ministra Volebeka koji je svedočio protiv Miloševića, svedok je tvrdio kako mu je ovaj 1993. "ukrao tašnu"

Slobodan Jarčević, svjedok odbrane Slobodana MiloševićaSlobodan Jarčević, svjedok odbrane Slobodana Miloševića

Iako je juče detaljno govorio o tome šta se u Hrvatskoj i Krajini događalo 1990. i 1991. godine, Slobodan Jarčević je tokom unakrsnog ispitivanja priznao da je u tom periodu samo jednom boravio na teritoriji Hrvatske i to ne u Krajini već na šahovskom turniru u Puli. Štaviše, nastavio je da živi u Beogradu i nakon što je postao ministar spoljnih poslova RSK u oktobru 1992. godine i kasnije, nakon aprila 1994. kada je postao spoljnopolitički savetnik Milana Martića. Mada je priznao da do oktobra 1992. godine nije poznavao nikoga iz vlasti bivše RSK, negirao je veze kninskih političara sa vlastima iz Beograda tokom ratnog perioda.

Tužiteljica Hildegard Uerc-Reclaf/Uertz-Retzlaff je svoje ispitivanje usmerila na vreme Jarčevićevog ministrovanja u Vladi RSK. Prezentovala mu je izvode iz svedočenja Knuta Volebeka/Vollebaek, tada posrednika u pregovorima između Hrvatske i RSK, u kojima on tvrdi da mu je Milošević u septembru 1993. godine rekao da će izvršiti pritisak na rukovodstvo RSK da prihvate pregovore sa Hrvatskom, što se ubrzo i dogodilo. Da bi pokazao kako se Volebeku "ne može verovati", Jarčević je tvrdio kako mu je bivši norveški ministar i predsedavajući OEBS jednom prilikom na aerodromu u Oslu "ukrao tašnu". Svedok je priznao da je iz Beograda postojao "samo uticaj ka miru", odnosno da su oni u RSK slušali svakoga ko je savetovao "mir, a ne rat".

Kada mu je predočeno pismo u kojem Milan Martić u aprilu 1993. od Miloševića traži da Srbija pomogne u isplati plata krajinskih policajaca, Jarčević je taj poziv objasnio "kompleksnošću privrednih odnosa" RSK i Srbije. Rekao je da je "Srbija po drugim osnovama dugovala Krajini novac koji je možda upotrebljen za ove plate".

Poput Miloševićevog svedoka Vojislava Šešelja, Jarčević je u unakrsnom ispitivanju negirao postojanje hrvatskog jezika i muslimanske nacije. Hrvatski jezik se, po njemu "ne koristi već 100 godina" pa Hrvati "govore srpski", s tim što ga sada "malo kvare, da bi ga mogli nazvati drugačije". Muslimane je nazivao "Srbima-muslimanima" i tvrdio da je "muslimanska nacija – veštačka tvorevina". Dodao je da bi srpske granice trebalo da budu tamo gde se govori srpski jezik, a veću je ostavio da razmisli dokle bi to moglo da bude s obzirom na njegov prethodni stav o nepostojanju hrvatskog jezika.

Za sutra je najavljeno svedočenje Elis Maon/Alice Mahon, bivše poslanice Donjeg doma britanskog Parlamenta koja je u aprilu 1999., u jeku vazdušnih udara NATO, posetila Srbiju.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 267

BiH PROTIV SCG: Slaganje mozaika bosanskog genocida
DRŽ'TE LOPOVA!: Kako je norveški ministar ukrao tašnu krajinskom kolegi
ZAVRŠEN DOKAZNI POSTUPAK: Da li je Orić bio "gospodar rata" ili "običan ratnik"
POD NADZOROM JNA: Kad' komšije tuku susede