Home



DA LI JE MILOŠEVIĆ GENERALIMA NATO NAJAVIO "DRENIČKI MODEL" REŠAVANJA KOSOVSKOG PROBLEMA?




General Klaus Nauman, bivši predsednik Vojnog komiteta NATO, svedoči o tri sastanka sa Slobodanom Miloševićem između oktobra 1998. i januara 1999. godine

Klaus Naumann, svjedok na suđenju Slobodanu MiloševićuKlaus Naumann, svjedok na suđenju Slobodanu Miloševiću

Nakon što je, 25. oktobra 1998., pristao na zahteve koje mu je, pod pretnjom vazdušnih udara, postavio NATO, tadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević je gostima iz Brisela, uz čašicu rakije, rekao da će u proleće sledeće godine "pokušati da nađe rešenje za kosovski problem." Na pitanje kako će to učiniti Milošević je, navodno, odgovorio:

"Učinićemo isto što smo učinili u Drenici 1945. i 1946."

Neupućeni u istoriju Kosova, gosti su Miloševića pitali šta to znači, a on im je, navodno, odgovorio:

"Skupili smo ih na jednom mestu i streljali."

Tako je nemački general Klaus Nauman/Naumann, bivši predsednik Vojnog komiteta NATO, svedočeći danas na suđenju Slobodanu Miloševiću opisao šta je optuženi rekao njemu i generalu Vesliju Klarku/Wesley Clark, nakon što je 25. oktobra 1998. bio prinuđen da pristane da u roku od 48 časova povuče sa Kosova oko 6.000 policajaca, vrati vojsku u kasarne i prestane sa neproporcionalnom upotrebom sile protiv civilnog stanovništva. Korejskog sudiju O-Gon Kvona/Kwon je interesovalo kako su generali NATO reagovali na takvu najavu "rešenja kosovskog problema"?

"Nikako. Bilo smo jednostavno zaprepašćeni" - priznao je svedok.

General Nauman je svedočio o tri sastanka koje je, u oktobru 1998. i januaru 1999., imao sa tadašnjim jugoslovenskim predsednikom. Zajedno sa generalom Klarkom, tadašnjim vrhovnim zapovednikom savezničkih snaga u Evropi, general Nauman je na dva oktobarska sastanka u Beogradu došao "naoružan" uverljivom pretnjom sile, odnosno "naredbom o aktiviranju" savezničkih snaga u slučaju da Milošević ne prihvati uslove koji su diktirani iz Brisela.

Milošević je te uslove prihvatio i u naredna dva dana sa Kosova je povučeno oko 6.000 policajaca, a vojska je vraćena u kasarne. U Briselu i ostalim NATO prestonicama su odahnuli, ali je to olakšanje kratko trajalo. Već u novembru stvari su počele da se vraćaju na staro, a veliki deo odgovornosti za to general Nauman je pripisao OVK koja je "pokušala da iskoristi vakuum nastao povlačenjem srpskih snaga, provocirala i koristila nasilje." A srpska strana je, prema svedočenju generala Naumana, "po staroj navici na svaki incident kao što je ubistvo ili pokušaj ubistva policajca... odgovarala teškim naoružanjem protiv sela i neproporcionalnom silom protiv civila." General Nauman žali što NATO nije imao "instrumenata kojima bi mogao da stavi pod kontrolu OVK i utiče na nju", pošto je u to vreme vladalo "gvozdeno pravilo da se ne pregovara sa teroristima." General, sada, misli da je to bila greška.

Poslednji put, pre današnjeg susreta u sudnici, general Nauman se sa Miloševićem sastao 19. januara 1999. povodom incidenta u Račku. Savet NATO ga je, zajedno sa generalom Klarkom, ponovo poslao u Beograd sa upozorenjem da zapadni saveznici neće stajati po strani i posmatrati stalnu eskalaciju nasilja, već da će biti spremni da reaguju. Milošević je, opisao je Nauman, "glatko odbio" njihovu verziju događaju u Račku i spisak prekršaja oktobarskog sporazuma koji su mu predočili, kao i njihov zahtev da se istražiteljima Haškog tribunala omogući da istraže šta se zaista dogodilo u Račku. Nauman je, kako je danas rekao, sa tog sedmočasovnog sastanka otišao sa utiskom da Milošević "više nije podložan našim argumentima" i da je "pošao izvesnim zacrtanim pravcem."

Prema stručnoj proceni generala sa četiri zvezdice, kosovska operacija koju su snage VJ i MUP počele u proleće 1999. bila je "pažljivo planirana i pažljivo izvedena", a za njene pripreme je, prema standardima NATO, bilo potrebno "najmanje 3 ili 4 meseca" što bi, po njemu, značilo da je odluka o tome doneta najkasnije u decembru 1998.

Na početku unakrsnog ispitivanja Milošević je nemačkog generala optužio za "tri agresije na Srbiju tokom XX veka", ali je sudija Mej/May energično prekinuo takvu liniju ispitivanja, zvanično upozorivši optuženog da će mu veće uskratiti mogućnost daljeg ispitivanja svedoka ukoliko tako nastavi. Tek na insistiranje sudija, Milošević je svedoku uputio nekoliko pitanja o navodnoj izjavi da će kosovski problem rešiti po "metodu Drenice", tvrdeći da takvu "besmislicu" nije mogao da izgovori. General Nauman je, međutim, odgovorio da "nema nikakve sumnje da je optuženi upravo to rekao" i da je, pre dolaska u Hag na svedočenje, "unakrsno ispitao svoje pamćenje" i proverio ga kod drugog učesnika u tom razgovoru, generala Klarka, i da su obojica tu Miloševićevu izjavu zapamtili na identičan način.

Unakrsno ispitivanje generala Naumana od strane optuženog nastaviće se sutra.

Mirko Klarin


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 106

SLUČAJ RAČAK: MASAKR ILI SUKOB?: Peti susret Slobodana Miloševića sa Viljemom Vokerom
SILOVANJE - ZLOČIN PROTIV ČOVEČNOSTI: Potvrđena presuda za seksualno nasilje u Foči
PRETNJE ŠAMAČKOM "INSAJDERU": Svedočenje Stevana Todorovića zatvoreno za javnost
IVIĆ PAŠALIĆ U HAGU: Tuđman - predsjednik bez ovlašćenja
ŠLJIVOVICA ILI KRUŠKOVAČA?: "Drenički model" rešavanja kosovskog problema