Home



PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI NA POKOJNOG GENERALA




"Vukovi sa Vučjaka", koji su prema optužnici 1992. terorisali nesrpsko stanovništvo Prnjavora, su prema svedoku odbrane Momčila Krajišnika bili pod komandom pokojnog generala Talića i civilne vlasti nisu nad njima imale nikakvu kontrolu.

Momčilo Krajišnik u sudnici TribunalaMomčilo Krajišnik u sudnici Tribunala

"Vukovi sa Vučjaka bili su pod komandom generala Talića i civilne vlasti nad njima nisu imale nikakvu kontrolu", tvrdi svedok odbrane Momčila Krajišnika, bivši predsednik opštine i Kriznog štaba Prnjavora Nemanja Vasić. Pošto je nekoliko svedoka optužbe tvrdilo da su pripadnici ove jedinice tokom 1992. godine terorisali nesrpsko stanovništvo Prnjavora, odbrana je danas nastojala da pokaže kako su oni bili van kontrole civilnih vlasti.

Pripadnike ove jedinice svedok je opisao kao "hrabre momke", uglavnom "veoma mlade", koji su angažovani na "probijanju fronta" i nikada nisu bili dugo na borbenim linijama, pa su se po završetku akcija vraćali u Prnjavor. "Bili su disciplinovani vojnici, ali su tokom boravka u Prnjavoru pravili malo problema, jer su se mešali u poslove civilne vlasti". Zbog ovih "malih problema" prnjavorske vlasti su, prema Vasićevim rečima, od Radovana Karadžića tražile da se Vukovima tokom boravka u gradu zabrani nošenje oružja, ali je to "general Talić odbio". Svedok je priznao da je "normalno da su se u takvoj atmosferi nesrbi osećali ugroženijim nego Srbi".

Nemanja Vasić je negirao da je nesrpsko stanovništvo u Prnjavoru bilo diskriminisano, pokazujući dokumente u kojima banjalučki biskup i predstavnici muslimanske humanitarne organizacije hvale ponašanje opštinskih vlasti. Uprkos tome, etnička slika opštine Prnjavor je promenjena tokom 1992. i od 7.000 Muslimana u gradu ih je, kako je objasnio Vasić, ostalo oko 1.500. On je rekao da je većina "zbog straha od rata otišla još tokom 1991. u Austriju i Nemačku kod rođaka koji su tamo bili zaposleni". Krajišnikov branilac je tražio od svedoka da komentariše navod svedoka optužbe Jasmina Odobašića da je "lično Vasić naredio njegovo premlaćivanje". "To je neistina. Nikada nisam naredio premlaćivanje bilo koga u Prnjavoru", odgovorio je Vasić.

Kako u optužnici protiv Krajišnika stoji i odgovornost za uništavanje kulturnih objekata i svetišta, svedok je rekao da su džamije u selima Lišnja i Purača zapaljene "tokom borbi sa muslimanskim ekstremistima koji nisu pristali da predaju oružje", te da je on pozvao vojnike da iz obližnje prodavnice uzmu protivpožarne aparate i pokušaju da ugase vatru u jednoj od džamija. "Vratili su se i rekli da je požar zahvatio drveni minaret i da ništa nisu mogli da urade", pojasnio je svedok razloge ove neuspele akcije gašenja.

Iako je član SDS-a od osnivanja stranke, Vasić tvrdi da je tek sada, u Hagu, video dokument pod nazivom "Uputstvo o organizovanju i djelovanju organa srpskog naroda u Bosni i Hercegovini u vanrednim okolnostima" koji je SDS usvojio 19. decembra 1991. On je, takođe, rekao da mu je izraz "šest strateških ciljeva" potpuno nepoznat i da nema nikakvih saznanja šta ti ciljevi podrazumevaju. Vasić tvrdio i da je rad SDS-a zamrznut u proleće 1992. i da stranka nije funkcionisala do pred kraj rata. "Kako nam je predsednik Karadžić objasnio, rad stranke je zamrznut zbog potrebe za jedinstvom srpskog naroda i nemogućnosti sastajanja članova stranačkih organa."

Inače, današnji svedok odbrane bio je član Srpske demokratske stranke u BiH do juna 2004. kada mu je, prema odluci Visokog predstavnika za BiH, zabranjeno obavljanje svih javnih funkcija zbog doprinosa "stvaranju klime nepoštovanja međunarodnog prava", odnosno nesaradnje sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju.

Nemanja Vasić će sutra odgovarati na pitanja tužilaštva.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 251

VOJNIČKI PRECIZNO: Od bolnice do grobnice
KRAJIŠNIKOVA ODBRANA: Značajan ali ne i odgovoran
MOMAK IZ POTOČARA: Komandant na papiru - aždaha na bojištu
ZASTOJ: Obnavljanje priprema za drugo "sarajevsko suđenje"
IZJAŠNJAVANJE JOSIPA JOVIĆA: Od splitskog pritvora do haške sudnice