Home
DEL PONTE: TROJICA HAŠKIH BEGUNACA U RUSIJI!
Glavni tužilac Tribunala razgovarala u Briselu sa stalnim predstavnicima zemalja-članica NATO i visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku. Izostala hapšenja optuženih za ratne zločine “najznačajnija prepreka” za izlaznu strategiju Tribunala i “sramota” za vlasti zemalja u kojima se oni nalaze. Da li će se “vukovarskoj trojki” oficira bivše JNA suditi u Hrvatskoj?
Carla Del Ponte
Od 21 begunca na poternicama Haškog tribunala i Interpola, 15 se nalazi u Srbiji, dvojica su u Hrvatskoj, jedan je u Bosni i Hercegovini a trojica su u Rusiji. To je danas, pred Savetom NATO, izjavila glavni tužilac Tribunala Karla/Carla del Ponte, ukazujući da je tim povodom stupila u kontakt sa ruskim vlastima i da je od njih nedavno dobila odgovor da “do sada nisu bili u stanju da ih lociraju.”
Njihovo produženo bekstvo od medjunarodne pravde, smatra Del Ponte, je “najznačajnija prepreka” za provodjenje strategije okončanja rada Tribunala i, istovremeno, “sramota za one koji imaju odgovornost za njihovo hapšenje” a to su, u prvom redu, vlasti zemalja na čijoj se teritoriji optuženi nalaze.
Srbija i Crna Gora je, po oceni Del Ponte, “postala bezbedno utočište” za haške begunce. Pored neizbežnog Ratka Mladića, od begunaca koji se kriju u Srbiji glavni tužilac je navela i Pavkovića, Lukića i Lazarevića - “trojicu od četiri generala” optuženih za zločine protiv čovečnosti na Kosovu - kao i četvoricu oficira vojske i policije bosanskih Srba koji se terete za genocid u Srebrenici.
U slučaju Hrvatske, pored nezaobilaznog Gotovine, Del Ponte je pomenula i Miroslava Brala, koji je još 1995. optužen zapečaćenom optužnicom za ubistva i silovanja u centralnoj Bosni. Istražitelji tužilaštva su, otkrila je danas Del Ponte, u proleće ove godine locirali Brala u Hrvatskoj i obavestile o tome vlasti u Zagrebu koje su, iz razloga koji njoj “ostaju nejasni”, oklevali da ga uhapse pre nego što je ponovo nestao.
Del Ponte nije ostala dužna ni domaćinima – stalnim predstavnicima zemalja-članica NATO – ukazujući da već godinu i po dana SFOR nije nikog uhapsio. A to je, kako je rekla, “u oštroj suprotnosti” sa prethodnim “veoma uspešnim” godinama, kada je SFOR uhapsio i isporučio Tribunalu 29 optuženih. Del Ponte je “duboko razočarana” činjenicom da će SFOR napustiti Bosnu i Hercegovinu a da nije uspeo da uhapsi Radovana Karadžića, koji “čak uspeva da objavljuje knjige koje postaju bestseleri u Srbiji.”
Osim sa stalnim predstavnicima zemalja-članica NATO, Del Ponte se danas u Briselu sastala i sa Havijerom/Javier Solanom, visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku. Prema izvoru iz Solaninog kabineta, “svi su saglasni da vlasti država u kojima se optuženi nalaze snose glavnu odgovornost za njihovo hapšenje, a Evropska unija će im pružiti svu pomoć.” I, naravno, nastaviti da svako približavanje tih zemalja evropskim integracijama uslovljava “punom i potpunom saradnjom sa Tribunalom.”
Novinari su, u kratkom susretu sa Karlom del Ponte, pokušali da provere tačnost tvrdnji objavljenih u hrvatskim medijima prema kojima bi se slučaj “vukovarske trojke” bivših oficira JNA optuženih za masakr u Ovčari, mogao prepustiti hrvatskom pravosudju.
“Možda da” – odgovorila je Del Ponte.
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2004-10-20 UPOZORENJE DEL PONTE I EŠDAUNA
- 2004-10-11 NEKAŽNJIVOST NOSI KLICU BUDUĆIH SUKOBA
- 2004-10-05 HAG - "PITANJE SVIH PITANJA"
- 2004-11-19 SUSPENDOVANI IZBORI NOVIH SUDIJA TRIBUNALA
- 2004-11-21 TRIBUNAL NE MENJA “SUDIJSKI TIM” ZA ZAVRŠNICU MANDATA
- 2004-11-23 IZAZOV SCG SAVETU BEZBEDNOSTI UN
TV Tribunal 211
PRAVA OPTUŽENOG: Slobodan Milošević ponovo u glavnoj ulozi
SVEDOČENJE PREŽIVELOG: Miris baruta i krvi u ukletom autobusu
ISTORIJSKE PARALELE: Bosna se mogla podijeliti samo nasiljem
RAT ILI GLAD: Zašto su napadana srpska sela oko Srebrenice