Home
MILE MRKŠIĆ TRAŽI REHABILITACIJU
Nakon što se 15. maja predao tribunalu, bivši general VJ, Mile Mrkšić, podnio zahtjev da početak suđenja, zbog zdravstvenih problema, sačeka na slobodi
Mile Mrkšić u sudnici Tribunala
"Mile Mrkšić je spreman na suradnju sa tužiteljstvom, ali samo nakon što mu se zdravstveno stanje popravi", rekao je danas na raspravi o privremenom puštanju na slobodu, Mrkšićev odvjetnik Miroslav Vasić, navodeći razloge da sudsko vijeće udovolji njihovom zahtjevu.
Zajedno sa majorom Veselinom Šljivančaninom i kapetanom Miroslavom Radićem, koji su mu tada bili podređeni, Mile Mrkšić je optužen za ubojstvo najmanje 200 muškaraca koji su nakon okupacije Vukovara, 18. novembra 91., odvedeni iz vukovarske bolnice na bližnju farmu Ovčara, gdje su strijeljani i zakopani u masovnu grobnicu. Za isti zločin optužen je i tadašnji gradonačelnik Vukovara, Slavko Dokmanović, koji je, očekujući presudu, izvršio samoubojstvo u pritvoru tribunala 1997. godine.
Kako je istakao Mrkšićev odvjetnik Miroslav Vasić, ključni osnov za zahtjev da se optuženog pusti na privremenu slobodu jeste njegovo "teško zdravstveno stanje." Mrkšić je, naime, nedavno bio podvrgnut dvjema operacijama srca, nakon kojih je morao izvjesno vrijeme provesti na rehabilitaciji, ali je, umjesto toga, "izabrao da se pojavi pred tribunalom". "Iz medicinskog izvještaja koji je obrana predala vijeću se vidi da se stanje optuženog pogoršalo od dolaska u pritvorsku jedinicu", rekao je Vasić.
"Mrkšić je pokazao da priznaje ovaj sud i da smatra da je to jedino mjesto gdje treba dokazati svoju nevinost," podvukao je Vasić.
Dragovoljna predaja je, inače, prvi uvjet za privremeno puštanje na slobodu, a ovaj uvjet je Mrkšić ispunio, nakon što se 15. maja ove godine, na poziv Vlade Srbije, predao tribunalu.
Podršku zahtjevu obrane dao je i pomoćnik saveznog ministra pravde Srbije i Crne Gore, Nebojša Šarkić, koji je rekao da "pritvor nije mjera kazne, nego mjera osiguranja", a sama predaja optuženog Mrkšića već je "dovoljno osiguranje da će se vratiti na suđenje". Šarkić je napomenuo da bi pozitivna odluka sudskog vijeća u ovom slučaju svakako imala pozitivan odjek u Srbiji i Crnoj Gori, a možda mogla utjecati i na predaju druge dvojice optuženih, Šljivančanina i Radića.
Tužiteljstvo, međutim, smatra da u medicinskom izvještaju optuženog Mrkšića "nema ničega što bi ukazivalo na pogoršanje njegovog zdravstvenog stanja", te da je povišeni krvni pritisak normalna posljedica operacija koje je Mrkšić nedavno prošao. Tužitelji također tvrde da su garancije jugoslovenske vlade "nepouzdane", tim prije što Šljivančanin i Radić još uvijek nisu uhapšeni, iako se nalaze na teritoriji Srbije.
Na kraju zasjedanja, priliku da se obrati vijeću je iskoristio i sam optuženi, rekavši, između ostalog, da je "oficir i častan čovjek", koji će se sigurno vratiti u Hag na početak suđenja.
Odluku o privremenom puštanju na slobodu Mileta Mrkšića, sudsko vijeće će donijeti naknadno.
Vezani izvještaji
- Predmet : Mrkšić i drugi - "Vukovarska bolnica"
- 2002-05-16 MRKŠIĆ ODBACUJE KRIVICU
- 2001-11-20 DESET GODINA NEKAŽNJIVOSTI
- 1999-02-12 NA POTEZU TRIBUNAL I SAVET BEZBEDNOSTI
- 2002-07-25 MILE MRKŠIĆ DO SUĐENJA U HAŠKOM PRITVORU
- 2002-11-11 MRKŠIĆ SE PONOVO IZJASNIO DA NIJE KRIV
- 2003-05-20 SUTRA IZJAŠNJAVANJE MIROSLAVA RADIĆA
TV Tribunal 112
DOKAZI ISPLIVALI NA POVRŠINU: Slobodan Milošević i slučaj "fantomske hladnjače"
RUČAK U MOSTARSKOJ "HLADOVINI": Bivši zatočenici Heliodroma brane svog zaštitnika Štelu
RATNI DNEVNIK U SUDNICI: General Galić se brani knjigom generala Šibera
ISPOVEST U SUDNICI: Sedmo priznanje krivice u Haškom tribunalu
NOĆNE PROZIVKE U OMARSKOJ: Gdje su nestali prijedorski Bošnjaci
UOČI DRUGE FAZE SUĐENJA MILOŠEVIĆU: Sudije zabrinute za zdravlje optuženog