Home



“ŽIVI SMO, ALI KAO DA SMO MRTVI”




Na sudjenju Momčilu Krajišniku, svjedok Faik Bišćević je tvrdio da je vodstvo SDS u Sanskom Mostu, još prije preuzimanja vlasti u maju 1992., najavilo da će općina postati dio srpske države Zapadna Krajina, čije je sjedište bilo u Banja Luci. Pripreme za to bile su očite, navodi svjedok.

Faik Biščević, svjedok na sudjenju KrajišnikuFaik Biščević, svjedok na sudjenju Krajišniku

“Mi danas živimo zato što moramo. Živi smo, ali kao da smo mrtvi. Samo slušamo gdje su otkrivene masovne grobnice”, kazao je u svom svjedočenju Faik Bišćević, zubar iz Sanskog Mosta, čija su dva sina nestala u srpskom zatočeništvu u ljeto 1992. godine.

Prije rata, svjedok je bio političar SDA u Sanskom Mostu. Nakon što je, kako navodi, “SDS kompletno preuzeo vlast” u proljeće 1992., on je zatočen, teško prebijan te je, nakon više mjeseci zatočeništva u Sanskom Mostu, završio u logoru Manjača kao i njegovi sinovi. Samo je jedan od trojice sinova preživio zatočeništvo.

Tužitelj na sudjenju bivšem lideru bosanskih Srba Momčilu Krajišniku, dokazuje da je srpsko preuzimanje vlasti općinama širom BiH i progoni ne-srpskog stanovništva koji su potom uslijedili bili dio unaprijed isplanirane strategije vodstva SDS za stvaranje srpske države u BiH.

Bišćević je kazao da je SDS u Sanskom Mostu, još prije preuzimanja vlasti u maju 1992., najavio da će općina postati dio srpske države Zapadna Krajina, čije je sjedište bilo u Banja Luci. Pripreme za to bile su očite, navodi svjedok. Jedan od lokalnih vodja SDS-a rekao je Bišćeviću u tom periodu “da će Srbi radije izginuti nego živjeti u balijskoj Alijinoj državi.” U aprilu je, navodi Bišćević, u područje Sanskog Mosta stigao veliki konvoj JNA iz pravca Jasenovca, a istodobno su naoružavani Srbi, a razoružavani Bošnjaci i Hrvati. Vodja SDS u Sanskom Mostu, Nedeljko Rašula, rekao je Srbima u obližnjem selu da ih “za dva sata može naoružati dovoljno da ratuju 5 godina”, kazao je svjedok koji je o toj izjavi čuo od osobe iz tog sela.

O tome da je preuzimanje vlasti bilo dobro planirano svjedoči i činjenica da je SDS u samo dva dana, u aprilu 1992, zauzeo zgrade općinskog MUP-a, skupštine općine, radija i SDK. “Odmah su preuzeli propagandu i novčane tokove”, komentirao je svjedok.

“Opći napad na Sanski Most bio je 24. i 25. maja, pucalo se sa svih strana”, rekao je svjedok.
Gornja Mahala, dio grada koji nije predao oružje, bila je napadnuta 26. maja. “Vojska je išla od kuće do kuće, sve izgonila, tko nije izašao - bio je ubijen”, opisao je svjedok dodajući da su u toj četvrti zapaljene 192 kuće: “Svi su odvedeni na jedan poligon, a potom u zatvore, ili autobusima iseljeni.”

Bišćević je, nakon teškog prebijanja u vojnoj bazi u Magaricama, bio zatočen u gradu s drugim istaknutijim Bošnjacima iz tog područja. Medju njima je bio i jedan hodža koji je posebno zlostavljan. Njegovo je tijelo pronadjeno 1998. godine u blizini grada.

Obrana danas nije bila spremna za protuispitivanje ovog svjedoka te će se njegovo svjedočenje nastaviti nakon dvotjedne pauze u sudjenju Momčilu Krajišniku.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 203

PRETERANA POPUSTLJIVOST: Kako se Smilja Avramov razišla sa Miloševićem
SVE ILI NIŠTA: Optuženi hoće da svedoči ali neće da dâ izjavu
KRAJ SUĐENJA: General Strugar žali zbog dubrovačkih žrtava
EFEKTI ZLOČINA: Šta su tek uradili svom narodu
KRAJ NEKAŽNJIVOSTI: Uskoro prva suđenja u stalnom Međunarodnom krivičnom sudu