Home
EUROPSKA KOMISIJA: ČVRSTA PODRŠKA CARLI DEL PONTE
O tome gdje će se provesti sudjenja haških optuženika odlučuje samo Carla Del Ponte, kazala je predstavnica Europske komisije nakon što je novi srpski premijer Koštunica najavio ograničenu suradnju u transferu optuženika u Hag.
Carla del Ponte i Javier Solana
Europska komisija dala je punu podršku haškoj glavnoj tužiteljici Carli/Karli del Ponte, ukazujući da je samo na njoj odluka o tome gdje će se provesti sudski procesi protiv optuženika s haških lista. Ovo pitanje se ponovo aktualiziralo nakon inauguracijskog govora novog srpskog premijera Vojislava Koštunice koji je izjavio da će njegova vlada imati proeuropsku orijentaciju i proreformski program, ali je istodobno najavio ograničenu suradnju s Haškim tribunalom, pogotovo u dijelu koji se tiče transfera optuženih i njihovog sudjenja u Haagu.
Upitana što Europska komisija misli o tom stavu Koštunice, predstavnica komesara Chrisa Pattena/Krisa Patena, u čijem je portofoliju i Zapadni Balkan, izjavila je da Komisija, u pogledu toga tko treba biti prebačen u Haag, isključivo slijedi odluke glavne tužiteljice Tribunala.
"Nije na nama da odredjujemo gdje bi se trebalo održati sudjenje, nego isključivo na Carli del Ponte. Mi se ne miješamo i ne preispitujemo njene odluke. Sve što imamo za poručiti jest da želimo da Carla del Ponte dobije suradnju koju zahtijeva", rekla je Emma Udwin/Ema Advin u razgovoru za SENSE i dodala:
"Potpuno podržavamo Carlu del Ponte. Ne govorimo mi njoj što bi trebala željeti ili tražiti. Na njoj je da odluči."
Portparol komesara za vanjske poslove je još rekla da Europska unija "podržava Srbiju i Crnu Goru na mnogo različitih načina, na primjer politički i ekonomski, ali čvrsto stoje na poziciji da Carla del Ponte mora dobiti ono što želi."
Komentirajući Koštuničin govor Emma Udwin je dodala da će Srbija i Crna Gora imati punu podršku za ambicije čvršće integracije s EU. Ali ako srpska vlada ima europske integracije u perspektivi, dodala je Udwin, tada je poštivanje medjunarodih obaveza, odnosno suradnja s Den Haagom – nezaobilazna. Europska komisija odredjuje da li će Studija o izvodivosti, koja je prvi korak ka sklapanju Ugovora o stabilizaciji i proširenju Srbije i Crne Gore s EU, biti pozitivna, odnosno hoće li se Beogradu dozvoliti da počne pregovore o tom povoljnom aranžmanu dizajniranom specijalno za Zapadni Balkan.
Sličan stav je u odvojenom razgovoru iznijela i Solanina predstavnica Cristina Gallach. "Na Tribunalu je odluka kome će se i gdje suditi. To ne pripada u ingerencije EU, nego isključivo Tribunala, rekla je glasnogovornica europskog šefa za vanjsku politiku i sigurnost.
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2004-02-22 SUDIJA RIČARD MEJ PODNEO OSTAVKU
- 2004-02-11 KARADŽIĆ I MLADIĆ U BEOGRADU, GOTOVINA U HRVATSKOJ?
- 2004-02-11 DEL PONTE DEMANTIRA DA SUCI "BLOKIRAJU" NOVE OPTUŽNICE
- 2004-03-10 PRESUDA VICE-ADMIRALU JOKIĆU 18. MARTA
- 2004-03-12 BRITANSKI ZATVORI ZA HAŠKE OSUDJENIKE
- 2004-03-16 GOSPODIN S DRUGE STRANE
TV Tribunal 183
"OLUJA" U HAGU: Predaja i izjašnjavanje hrvatskih generala
POPUST ZA PRIZNANJE: 18 godina zatvora za zločine u Brčkom
MASAKR U DUSINI: Batine spasile svedoka od streljanja
DERONJIĆ NA POPRAVNOM: Kako uvjeriti sudije u svoju krivicu?
OMARSKA I KERATERM: Na jesen peto suđenje za prijedorske logore
PORTRET DŽEFRIJA NAJSA: Gospodin s druge strane sudnice