Home



DA LI JE IZVRŠEN GENOCID?




Nakon današnjeg jednodnevnog prekida sudjenja, sutra će se pred raspravnim vijećem u ulozi svjedoka ponovo pojaviti posljednji jugoslovenski premijer Ante Marković.

Slobodan Milošević za vrijeme unakrnog ispitivanjaSlobodan Milošević za vrijeme unakrnog ispitivanja

U nastavku sudjenja Slobodanu Miloševiću u centru pažnje tužilaštva je dio optužnice koji bivšeg jugoslovenskog predsjednika tereti za genocid, zbog kampanje etničkog čišćenja u Bosni i Hercegovini .

Medjunarodni pravni stručnjaci su saglasni da je tužilaštvo Haškog tribunala od početka sudjenja koje je otvoreno prije dvije godine, bilo u stanju da dokaže da je Slobodan Milošević povlačio konce u vrijeme kada su srpske snage činile ratne zločine u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu.

U posljednjoj fazi dokaznog postupka koja je nakon tronedjeljne pauze nastavljena u utorak, tužioci će se sada usredsrijediti na genocid - najtežu od svih optužbi koju je istovremeno i najteže dokazati.

U medjunarodnom pravu, genocid je definisan kao "namjera da se u cjelosti ili djelimično uništi jedna nacionalna, etnička, rasna, ili religiozna grupa kao takva". Medjutim, namjera, za koju je Milošević optužen, po mišljenju većine analitičara, još nije konkretizovana kao neosporan dokaz njegovih genocidnih radnji.

U nastavku sudjenja tužilaštvo će morati da dokaže da je Milošević doista imao svjesnu namjeru da se u BiH izvrši genocid nad nesrpskim narodom, posebno Bošnjacima.

Mnogi tvrde da se etničko čišćenje ne može podvesti pod genocid i da Slobodan Milošević nije do te mjere kontrolisao bosanske Srbe da bi mogao da spriječi masakr u Srebrenici.

Za najteži zločin u ratu, Haški sud je do sada izrekao samo jednu presudu od 46 godina zatvora, izrečenu prošle godine generalu Vojske Republike Srpske, Radislavu Krstiću, zbog uloge koju je imao u Srebrenici. Brzo nakon presude, i on je medjutim uložio žalbu i konačni ishod ove presude će se znati tek nakon odluke Žalbenog vijeća.

Za 281 dan, koliko je u Haškom tribunalu do sada trajao proces bivšem jugoslovenskom predsjedniku, tužilaštvo je pred sudijsko vijeće izvelo 282 svjedoka. U iscrpnim svjedočenjima, koja su se medjusobno dopunjavala i potkrepljivala, prema ocjenama analitičara u samom Hagu, ratni zločini srpskih snaga u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu su "sistematično" dokazivani, kao i činjenica da je optuženi Milošević imao ključnu ulogu.

"Kockice su se složile i sada sve ima čvrstu formu", izjavila je portparol tužilaštva, Florans Artman/Florence Hartmann.

Nakon današnjeg jednodnevnog prekida sudjenja, sutra će se pred raspravnim vijećem u ulozi svjedoka ponovo pojaviti posljednji jugoslovenski premijer Ante Marković.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 175

DRUGA RUNDA: Nastavak duela Ante Markovića i Slobodana Miloševića
DUBROVNIK POD GRANATAMA: Udari s kopna, mora i iz vazduha
MUDŽAHEDINI I ARMIJA BiH: Masakr u selu Bikoši
"NEZGODNA PITANJA": Zašto je svedok uništio svoju radnu beležnicu
OSAM GODINA SKRIVANJA: Steže se obruč oko Radovana Karadžića