Home



JOŠ 16 DANA ZA DOKAZE TUŽILAŠTVA




Sutra nastavak sudjenja Slobodanu Miloševiću

Slobodan Milošević za vrijeme unakrnog ispitivanjaSlobodan Milošević za vrijeme unakrnog ispitivanja

Za 281 dan, koliko je u Haškom tribunalu do sada trajao proces bivšem jugoslovenskom i srpskom predsjedniku Slobodanu Miloševiću, tužilaštvo je pred sudijsko vijeće izvelo 282 svjedoka. U iscrpnim svjedočenjima, koja su se medjusobno dopunjavala i potkrepljivala, prema ocjenama analitičara u samom Hagu, koje danas prenose francuski mediji, ratni zločini srpskih snaga u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu su "sistematično" dokazivani, kao i činjenica da je optuženi Milošević bio faktički neprikosnoven šef tih snaga.

Od žrtava do medjunarodnih eksperata, od kosovskih seljaka do bivšeg komandanta NATO, generala Veslija Klarka/Wesley Clark, svi koji su se pojavili kao svjedoci tužilaštva, jedinstveni su u gledištu da je Slobodan Milošević imao ključnu ulogu u ratovima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu. "Kockice su se složile i sada sve ima čvrstu formu", rekla je portparol tužilaštva Florans Artman/Florence Hartmann.

Te činjenice, koje javnosti nisu bile nepoznate, prvi put su u istoriji iscrpno i ubjedljivo pravosudno predstavljene, ocjenjuju ti analitičari, ali i dodaju da najteža optužnica - ona za genocid - po njihovom mišljenju nije neoborivo utvrdjena.

U medjunarodnom pravu genocid je definisan kao "namjera da se u cjelosti ili djelimično uništi jedna nacionalna, etnička, rasna, ili religiozna grupa kao takva". Takva namjera, za koju je Slobodan Milošević optužen, po mišljenju nekih analitičara nije konkretizovana u dokumentima, prezentiranom Haškom tribunalu, a ni svjedoci nisu naveli neki usmen Miloševićev iskaz, koji bi mogao biti neosporan dokaz njegovih genocidnih namjera.
Čak ni general Vesli Klark, koji je naveo da je Milošević unaprijed znao da će biti počinjen srebrenički masakr, posvjedočio je da je optuženi bio protiv toga i da je, uzaludno, pokušao da spriječi vojnog šefa bosanskih Srba Ratka Mladića u toj namjeri.

Neki analitičari u Hagu, medju kojima istraživač u Institutu TMC Asser u Hagu Avril Makdonald/Mc Donald i advokat Heikelina Verrijn/Hajkelina Verijn Stuart, oboje specijalisti za medjunarodno pravo, prema navodima agencije AFP, koje prenose francuski audiovizuelni mediji, ocjenjuju da "gospodja Ponte nije imala najbolju inspiraciju kad je u optužnicu uvrstila genocid".

"Nalazim da je optužba za genocid nategnuta i da bi je trebalo nečim ojačati i potkrijepiti. Na izvjestan način, bilo je suvišno Miloševića optužiti i za genocid pošto su zločini protiv čovječnosti, zločini progona i etničkog čišćenja za koje je optužen sami po sebi dovoljno teški", ocijenila je Hajkelina Verijn Stuart.

Medjutim, glavna tužiteljica Haškog tribunala Karla/Carla Del Ponte ima još 16 dana da izvede posljednje dokaze i pozove posljednje svjedoke. Da li će to biti dovoljno da se dokaže i najteža tačka optužnice, ona za genocid, vezana za ulogu Slobodana Miloševića u ratu u Bosni i Hercegovini, pitaju se posmatrači. Ako sudije ocijene da je tužilaštvo ubjedljivo dokazalo krivicu u tačkama optužnice koje se odnose na zločine protiv čovječnosti i ratne zločine, Milošević neće moći izbjeći doživotni zatvor, čak i ako bi tužba za genocid bila odbačena. U tom slučaju, medjutim, tužilaštvu ne bi preostalo ništa drugo do li da to odbacivanje prihvati i prizna kao sopstveni poraz, smatraju francuski mediji.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 175

DRUGA RUNDA: Nastavak duela Ante Markovića i Slobodana Miloševića
DUBROVNIK POD GRANATAMA: Udari s kopna, mora i iz vazduha
MUDŽAHEDINI I ARMIJA BiH: Masakr u selu Bikoši
"NEZGODNA PITANJA": Zašto je svedok uništio svoju radnu beležnicu
OSAM GODINA SKRIVANJA: Steže se obruč oko Radovana Karadžića