Home



KARADŽIĆ TRAŽI PRIVREMENO OSLOBAĐANJE




Bivši predsjednik Republike Srpske podnio zahtjev da bude privremeno oslobođen do izricanja žalbene presude. Karadžić nudi “lične garancije” da će se u slučaju da bude pušten u Republiku Srpsku vratiti u Pritvorsku jedinicu u Sheveningenu kada to od njega Sud zatraži.

Radovan Karadžić u sudnici TribunalaRadovan Karadžić u sudnici Tribunala

Radovan Karadžić traži od Žalbenog vijeća da ga pusti na privremenu slobodu do izricanja žalbene presude. Karadžić je prvostepenom presudom iz marta ove godine proglašen krivim za genocid i druge zločine počinjene tokom rata u Bosni i Herzegovini i osuđen na 40 godina zatvora. Žalbeni postupak bi, kako se očekuje, mogao trajati oko tri godine.

Prema pravilniku Tribunala uobičajeno da se prilikom donošenja odluke o privremnom oslobađanju haških pritvorenika traži saglasnost zemlje domaćina i države u kojoj će optuženi boraviti na privremenoj slobodi. Karadžić traži od Sekretarijata da njegov zahtjev proslijedi Holandiji i Republici Srpskoj, a ne državi Bosni i Hercegovini.

Žalbenom vijeću Karadžić nudi “lične garancije” da će se u slučaju da bude pušten na privremenu slobodu vratiti u tribunalovu Pritvorsku jedinicu kada to od njega bude zatraženo. Obećava da neće poduzeti ništa što bi moglo predstavljati prijetnju žrtvama i svjedocima ili bilo kome drugom, da će poštovati sve uslove za privremeno oslobađanje, kao i da će se javljati lokalnim vlastima i ograničiti kretanje i putovanja.

Karadžić navodi da je, uprkos činjenici da se nije predao Tribunalu - od 1995. kada je protiv njega podignuta optužnica do hapšenja u Srbiji 18. jula 2008. - “u potpunosti sarađivao sa Tribunalom i ponašao se dostojanstveno i s poštovanjem”. Nijedan svjedok, tvrdi, nije prijavio bilo kakav pokušaj prijetnje ili bilo koje druge neugodnosti u njegovom predmetu.Stoga smatra da ne predstavlja prijetnju bilo kome, niti postoji rizik od bjekstva.

U svojoj “ličnoj garanciji” Karadžić, također, navodi da se njegovo zdravlje pogoršalo tokom osam godina pritvoreništva. Kada je došao njegovo zdravlje je bilo “savršeno” dok sada pati od povišeog šećera u krvi i visokog pritiska, a prošle godine je podvrgnut operaciji žučne kese. Svoje ranije dobro zdravlje duguje načinu ishrane i uzimanju vitamina i minerala što, otkako je u zatvoru, više nije u mogućnosti.

Karadžić, dalje, kaže da od dolaska u Hag gleda kako se razbolijevaju ili umiru njegovi drugovi u Pritvorskoj jedinici. Navodi sve one koji su umrli – što u pritvoru što na privremenoj slobodi – prije njegovog dolaska i kaže da je “ubijeđen” da visok postotak malignih oboljenja nije slučajnosti. “Toksičnostokruženja” u Pritvorskoj jedinici će ga, vjeruje Karadžić, ili ubiti ili prouzrokovati neku ozbiljnu bolest u slučaju da ne bude privremeno oslobođen.

Privremena sloboda će, smatra Karadžić, olakšati njegovu odbranu jer će moći efektnije da pomogne svom advokatu Robinsonu koji ga zastupa u žalbenom postupku. Osim toga, navodi da je tokom osmogodišnjeg pritvora zanemario porodični i kulturni život a, ukoliko ne bude privremeno oslobođen, to ga čeka i naredne tri godine. Bilo da u žalbenom postupku bude oslobođen ili osuđen tih 11 izgubljenih godina je, navodi, “nenadoknadivo”.




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV tribunal 708

BORBE ILI POGUBLJENJA: U kakvim su okolnostima izgubile život žrtve iz Tomašice

MUKE SA PAMĆENJEM: Gdje je svjedok bio u vrijeme prvog masakra na Markalama

LONDONSKA VEZA: Kako je dr Stanković "skidao" tribunalovu optužnicu protiv Mladića