Home
SREBRENICA U BEOGRADU
Kako su zločini u Srebrenici istraženi, rekonstruisani i procesuirani u Tribunalu tema je stalne postavke SENSE Dokumentacionog centra u Potočarima čiji će deo u ponedeljak 14. septembra 2015. biti predstavljen u Beogradu
U organizaciji Fonda za humanitarno pravo iz Beograda i SENSE – Centra za tranzicijsku pravdu iz Pule, u Beogradu će 14. septembra 2015. godine u 18:00h u Centru za kulturnu dekontaminaciju biti otvorena audio-vizuelna prezentacija Istraga, rekonstrukcija i procesuiranje srebreničkih zločina iz jula 1995. pred MKSJ.
Audio-vizuelna prezentacija je deo stalne postavke SENSE - Dokumentacionog centra, koji se nalazi u sklopu Memorijalnog centra u Potočarima. Ona sadrži najvažnije segmente sudskog zapisa o događajima u Srebrenici iz jula 1995. godine, te kao takva predstavlja svojevrsni memorijal žrtvama genocida u Srebrenici.
Dvadeset godina nakon genocida u Srebrenici institucije i veći deo javnosti u Srbiji nastavljaju da poriču i relativizuju ovaj zločin. Nespremnost da se prihvate činjenice i pravne kvalifikacije koje su utvrđene pred međunarodnim i nacionalnim sudovima iznova vređa žrtve i otežava napore za uspostavljanje poverenja. Cilj prezentacije je da široj javnosti u Srbiji pruži uvid u način na koji su zločini počinjeni u julu u Srebrenici i okolnim opštinama istraženi, rekonstruisani i procesuirani na suđenjima pred MKSJ.
Prezentacija će javnosti u Srbiji biti dostupna do 19. septembra 2015. godine, svakog dana od 11 do 19h.
Na dan otvaranja u 11 sati će u Medija centru biti održana i panel diskusija "Srebrenica - kultura sećanja" u kojoj ce učestvovati dr Suren Kejl/Soeren Keil sa Univerziteta u Kentu i dr Dubravka Stojanović sa Filozofskog fakulteta u Beogradu.
U sredu 16. septembra će u Centru za kulturnu dekontaminaciju nakon prikazivanja filma "Izjava 710399" Refika Hodžića biti održana debata u kojoj će pored autora filma učestvovati direktor SENSE – Centra za tranzicijsku pravdu Mirko Klarin, kulturolog i aktivista iz Banja Luke Srđan Šušnica, novinarka i urednica portala "Peščanik" Svetlana Lukić i profesorka na Pravnom fakultetu Univerziteta Union u Beogradu Vesna Rakić Vodinelić.
Učesnici debate će između ostalog razgovarati o moralnom, pravnom i istorijskom nasleđu srebreničkog genocida kako u Srbiji tako i društvima u regionu, o mogućnostima izgradnje poverenja i zajedničkog sećanja na taj i druge zločine, kao i o značaju sudski utvrđenih činjenica u ovom procesu. Debatu moderira Sandra Orlović, izvršna direktorka FHP-a.Fotografije
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2015-07-31 PREDSTAVLJEN INTERAKTIVNI NARATIV "OLUJA U HAAGU"
- 2015-07-13 IZLOŽBA "SREBRENICA" U ZAGREBU
- 2015-06-24 KOLIKO JE "DOŽIVOTNO" U TRIBUNALU?
- 2015-09-13 SVI RATNI ZLOČINCI SU RAVNOPRAVNI, ALI SU NEKI RAVNOPRAVNIJI
- 2015-09-14 BEOGRAD NA MAPI SREBRENIČKOG GENOCIDA
- 2015-10-21 SUDIJE AĐUS I LIU NOVI PREDSEDNIK I POTPREDSEDNIK TRIBUNALA
TV Tribunal 686
K'O U HOTELU: Toalet papir, čisti veš i video kasete za UN taoce
OLUJA U HAAGU (4):Razmjere i motivi pljačke i uništavanja imovine krajinskih Srba
DVOMISAO:Zvanični nalazi i subjektivno mišljenje o masakru na Markalama