Home



SARADNJA S HAGOM I POVRATAK IZBJEGLICA NA PRVOM MJESTU




Michael Leigh, šef stručne ekipe Evropske komisije o šansama Hrvatske da joj se odobri kandidatura za prijem u članstvo Evropske unije

Hrvatski premijer Ivica Račan će u četvrtak predati predsjedniku Evropske komisije Romanu Prodiju odgovore na Upitnik koji će biti baza za procjenu o podobnosti zemlje da se kandiduje za Evropsku uniju.

Kao što je poznato, riječ je o više od 4.500 pitanja i toliko odgovora, koje će proučiti ekipa od 60 stručnjaka Evropske komisije, i za šest mjeseci dati ocjenu Vijeću ministara da li se može prihvatiti kandidatura Hrvatske ili ne. Šef te Medjusektorske ekipe Michael Leigh/Majkl Li je, u povodu vijesti da će Hrvatska predati svoje odgovore znatno prije roka, izjavio da poslije toga preostaje, kao i u svim dosadašnjim slučajevima, "analiza sektora po sektora", kako bi se ustanovilo da li su zadovoljeni kriteriji demokracije, pravne države i zaštite ljudskih i manjinskih prava.

Mišljenje i o hrvatskoj molbi za članstvo bit će, prema Leighovim riječima, doneseno na temelju kriterija koji su bili jednaki za sve, s tim što će se uzeti u obzir i posebni uslovi koje Hrvatska ima kao zemlja Zapadnog Balkana. To su, prije svega, suradnja sa Tribunalom u Hagu i povratak izbjeglica.

"To su ključni politički kriteriji kad je riječ o Hrvatskoj", rekao je Michael Leigh. "Mi ćemo s najvećom pažnjom slušati šta će o saradnji Hrvatske reći predsjednik i glavna tužiteljica Haškog tribunala."

Sudeći po toj izjavi, isključeno je da Evropska komisija da zeleno svjetlo za kandidaturu ako se ne udovolji zahtjevu za izručenjem Ante Gotovine. Gotovo svi koji se bave Hrvatskom u Bruxellesu, ponavljaju da službeni Zagreb mora dati dokaze, a ne indicije da Gotovina nije u Hrvatskoj. Ako je van Hrvatske, od Vlade se očekuje da učini napor i sazna gdje se taj haški bjegunac nalazi. "Ne znamo gdje je - to kaže i Beograd za Mladića i Banja Luka za Karadžića. Zagreb odgovara na isti način – ne znamo. Može li se na osnovu toga dobiti kandidatura?" pita se jedan briselski ekspert za Balkan i za EU integracije.

Može se samo zaključiti da će "konkretni dokazi" o Gotovini i "konkretne akcije" biti pitanja oko kojih će, sljedećih mjeseci, rasti pritisak medjunarodne zajednice i EU na vladu Hrvatske: bez pozitivne ocjene o saradnji sa Tribunalom, što, prije svega, ovisi o slučaju Gotovina, teško da će biti i povoljne ocjene za kandidaturu za EU.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 164

"NISMO IMALI POJMA": Milošević brani vojničku čast generala Mladića
VOJNIK POKORNI: Major Obrenović i naređenje kojem se morao suprotstaviti
PRIZNANJE RANKA ČEŠIĆA: Bolje kriv u Hagu nego nevin u Sarajevu
SUD ILI CRKVA: Žrtve ogorčene nagodbama sa optuženim za ratne zločine