Home



DA LI ĆE ŠEŠELJ NA PRIVREMENU SLOBODU DO IZRICANJA PRESUDE?




U Tribunalu objavljen prošlonedeljni poziv Pretresnog veća tužilaštvu i Vojislavu Šešelju da se u roku od 7 dana izjasne treba li ili ne optuženog lidera srpskih radikala pustiti na privremenu slobodu do izricanja presude. Da li će Šešelj tražiti garancije vlade Aleksandra Vučića?

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

Tri dana nakon informativne službe Srpske radikalne stranke koja je to saopštila u Beogradu još prošlog petka, jutros je i u Tribunalu objavljena "pozivnica" Pretresnog veća sudije Antonetija/Antonetti, upućena 13. juna tužilaštvu i optuženom Vojislavu Šešelju. Strane u postupku se, u najkraćem, pozivaju da se u roku od 7 dana izjasne o tome treba li ili ne optuženog lidera srpskih radikala privremeno osloboditi do izricanja presude.

U pozivu na izjašnjavanje se navodi da je sudija Niang, koji je pred kraj prošle godine zamenio na Šešeljev zahtev diskvalifikovanog sudiju Harhofa/Harhoff, nagovestio da će mu biti potrebno dodatno vreme da bi se upoznao sa dokazima izvedenim na suđenju, kako bi se mogao ravnopravno uključiti u većanje o presudi sa sudijama Antonetijem i Latanci/Lattanzi. U ovom trenutku, navodi se u danas objavljenom dokumentu, nije moguće predvideti kada će biti izrečena ta presuda. Usled toga su se, po oceni veća, stekli uslovi da se optuženi do tada privremeno oslobodi, imajući u vidu da je u pritvoru od februara 2003. godine i da je u međuvremenu odslužio sve kazne izrečene mu zbog nepoštovanja suda.

Mada bi na to imao pravo budući da se dobrovoljno predao, Šešelj je, podsetimo, od dolaska u Hag isticao da nikada neće podneti zahtev za privremeno oslobađanje, jer bi za to morao da traži i dobije garancije tadašnje "kvislinške" vlade Srbije na čelu sa Zoranom Đinđićem. Međutim, stvari su se u međuvremenu iz korena promenile, pa je sada na čelu vlade njegov nekadašnji blizak saradnik u vrhu Srpske radikalne stranke, Aleksandar Vučić. Ostaje da se vidi da li će se Šešelj predomisliti i zatražiti njegove garancije.

Vojislav Šešelj je, podsetimo, optužen za zločine protiv čovečnosti počinjene između novembra 1991. i septembra 1993. godine u Hrvatskoj, Vojvodini i Bosni i Hercegovini. Izricanje prvostepene presude bilo je zakazano za 30. oktobar 2013. godine, ali je odloženo do daljeg nakon što je prihvaćen Šešeljev zahtev da se - zbog navodne pristrasnosti u prilog osude optuženih - diskvalifikuje danski sudija Frederik Harhof/Harhoff, jedan od članova Pretresnog veća koje mu je sudilo.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 634

"ZVEZDA GRANDE": Šta je Elvis Presley prema Ratku Mladiću?
(SAMO)ODBRANA: Goran Hadžić sa optuženičke na klupu za svjedoke
ZAMOR MATERIJALA: Da li petodnevna radna sedmica ugrožava zdravlje optuženog?