Home



TUŽILAC ZA PRESUDU ŠEŠELJU "U RAZUMNOM ROKU"




Optužba sugeriše da se proces Vojislavu Šešelju nastavi tamo gde je stao – u fazi donošenja presude – i to što je pre moguće, odnosno kada se novi sudija u veću upozna sa predmetom, navodeći da se sličan slučaj zamene sudija ranije već dešavao pred Tribunalom u predmetima Slobodana Miloševića i Momčila Krajišnika

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

U odgovoru na poziv Pretresnog veća da se strane izjasne o nastavku postupka protiv lidera srpskih radikala Vojislava Šešelja, tužilac je danas predložio korake koji bi doveli do izricanja presude "u razumnom roku". Šešelj se tereti za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, a suđenje je u zastoju od avgusta ove godine kada je prihvaćen njegov zahtev za izuzeće sudije Harhofa/Harhoff,što je rezultiralo otkazivanjem izricanja presude zakazanog za 30. oktobar i, potom, imenovanjem sudije Nijanga/Niang u veće.

Suprotno navodima Šešeljevog prošlonedeljnog podneska po kojima novi sudija ne može učestvovati u procesu u kojem nije bio "ni jedan jedini dan", tužilac navodi da praksa Tribunala predviđa zamene članova veća tokom suđenja. Podseća da je na suđenju Slobodanu Miloševiću nakon povlačenja sudije Meja/May u Pretresno veće imenovan sudija Bonomi/Bonomy i da je proces nastavljen posle nešto više od četiri meseca, kada se on upoznao sa predmetom. Uz to, podseća tužilac, u Miloševićevom predmetu do tog trenutka u spisu su bili iskazi 358 svedoka, a kod Šešelja znatno manje – 97. Slična zamena sudija se, podseća tužilac, dogodila i u predmetu Momčila Krajišnika.

Na primedbu optuženog da novi sudija ne može da procenjuje verodostojnost svedoka jer nije pratio "spoljne efekte" njihovih iskaza, odnosno njihovo ponašanje u sudnici, optužba odgovara da su, osim transkripata, na raspolaganju audio i video zapisi svih iskaza, što omogućava dobar uvid u ponašanje svedoka. Zato su "spekulacije" optuženog o sposobnosti sudije Nijanga da se upozna sa predmetom, po tužiocu, "nedorasle i nerelevantne". Podsetimo, Šešelj je zahtevao obustavu postupka bez presude i isplaćivanje 12 miliona eura na ime nematerijalne štete.

Suprotstavljajući se zahtevu za obustavu postupka, optužba navodi da su Šešeljeve tvrdnje o povredi njegovih prava pred Tribunalom "neutemeljene" i da su ranije odbacivane od strane sudija. Tako je, recimo, Pretresno veće zaključilo da u predmetu lidera srpskih radikala nije bilo "bezrazložnog odlaganja" procesa, a tužilac podseća da je među razlozima za odugovlačenje i ponašanje optuženog koje je često izlazilo izvan okvira "zakonske procedure".

Zbog svega navedenog, optužba predlaže sledeće korake: Prvo, da Pretresno veće naloži nastavak procesa uz mogućnost stranama da dostave žalbe u roku od 14 dana. Zatim, da se sa razmatranjem dokaza i donošenjem presude počne ispočetka u momentu kada sudija Nijang saopšti da se upoznao sa predmetom. I, konačno, da se prvostepena presuda izrekne "u razumnom roku".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 611

SREBRENIČKA PETORKA: Negiranje genocida i međusobno prebacivanje krivnje
SVJEDOCI ODBRANE: Neobaviješteni obavještajac i neshvaćeni pacifista
CIJEPANJE BOSNE: U čemu je bilo uspješno rukovodstvo bosanskih Srba
LEGALISTA: Željko Mejakić prihvata presudu ali negira njene nalaze