Home



KRIZA MORALA U TRIBUNALU




Poražavajući rezultati ankete o stanju duha i morala mlađih pravnih savetnika tribunalovih pretresnih i žalbenih veća, koji pomažu sudijama u pripremi nacrta sudskih naloga, odluka ili presuda. Predsedniku Tribunala i njegovom uredu se zameraju nepravičnost, netransparentnost, nepotizam, dvostruki standardi, arogancija i konstantno menjanje pravila...

Sjedište Tribunala u HaguSjedište Tribunala u Hagu

Moral osoblja u tribunalovim većima je na najnižoj tački ikada. Mnogi od pravnika se osećaju ljutim, žalosnim, demoralisanim, izneverenim, frustriranim, nemoćnim, potcenjenim i nemaju poverenja u odluke koje dolaze iz predsednikovog ureda. Rasprostranjeno je osećanje da predsedniku i njegovom timu nije stalo do tribunalovog osoblja niti do nasleđa institucije, već samo do strategije za okončanje rada, takozvanog Mehanizma koji nasleđuje Tribunal, kao i njihovih ličnih interesa.

Tako, prema anketi sprovedenoj u junu ove godine u čiji je sažetak imala uvid naša agencija, izgleda stanje morala i duha sedamdesetak mlađih pravnih savetnika koji pomažu sudijama pretresnih i žalbenih veća, pripremaju nacrte sudskih naloga, odluka ili presuda i organizuju i sažimaju dokaze strana u postupku. Glavni razlog njihovog nezadovoljstva, prema anketi, je "nepravedan i netransparentan" proces smanjivanja broja tribunalovog osoblja i način regrutovanja kadrova za takozvani Mehanizam za međunarodne krivične sudove, koji će obavljati "rezidualne" funkcije Tribunala za bivšu Jugoslaviju i Ruandu. Čak 94 odsto anketiranih proces regrutovanja kadrova za pomenuti Mehanizam smatra "nepravednim i netransparentnim", dok tri četvrtine na isti način ocenjuje proces smanjivanja broja osoblja Tribunala. Isti je, otprilike, odnos i u pogledu informisanosti: 95,5 odsto smatra da nisu dovoljno informisani o procesu odlučivanja o regrutovanju kadrova za Mehanizam, dok 70 odsto tvrdi da nisu na pravi način informisani o tome kako se donose odluke o smanjenju broja tribunalovog osoblja.

Dalje, dve trećine anketiranih smatra da kadrove za Mehanizam treba pre svega tražiti među dosadašnjim osobljem Tribunala, kao i da bi otvaranje Mehanizma za kadrove spolja negativno uticalo na njihovu dobrobit. Čak 98 odsto anketiranih smatra da bi im to snizilo radni moral, svaki drugi priznaje da bi smanjili učinak na poslu, dok 90 odsto kaže da bi što je moguće pre potražili novi posao.

Neraspoloženju mlađih pravnih savetnika doprinosi i činjenica da stalne sudije imaju diskreciono pravo da savetnike koji su im dodeljeni izuzmu iz "procesa uporednog ocenjivanja" od kojeg zavisi kome će od njih biti produženi ugovori. Efekti takvog izuzimanja su gotovo identični efektima otvaranja Mehanizma kadrovima spolja: drastičan pad morala, smanjenje radnog učinka, gubitak vere u pravičnost procesa regrutovanja i potraga za novim poslom.

Odgovornost za takvo stanje većina anketiranih pripisuje pre svega predsedniku Tribunala i njegovom uredu, odnosno timu. Zamera im se na nepotizmu, dvostrukim standardima, aroganciji, konstantnom menjanju pravila...Paralelno sa smanjenjem broja tribunalovog osoblja predsednik suda, navodi jedan od anketiranih, unapređuje članove svog ureda na položaje koje niko drugi ne bi mogao da dobije i nastoji da šeficu svog kabineta promoviše u sutkinju Žalbenog veća!?Taj predsednikov potez jedan od anketiranih pravnih savetnika smatra "apsolutno skandaloznim". Drugi anketirani ističe da je "izuzetno važno da predsednikov ured shvati da svojim ponašanjem i porukama ekstremno šteti moralu osoblja, reputaciji Tribunala i efikasnom zaključenju njegovog mandata".

Konačno, po oceni jednog od anketiranih, niskom moralu među tribunalovim pravnicima ne pomažu ni nedavne presude Žalbenog veća kojima se šalje poruka da se prvostepene presude - ma koliko bile obimne, detaljne i dobro obrazložene - mogu u celosti preinačiti na pedesetak stranica vrlo tankog obrazloženja i bez mnogo obzira za standarde preispitivanja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 597

"TO JE, LJUDI, GENOCID!": Mladićevo upozorenje Karadžiću i Krajišniku
PRAVDA JE SPORA, ALI...: "Srebrenička petorka" u očekivanju žalbene rasprave
NENAMJERNO...: Karadžićev svjedok priznaje da je ubijao, ali ne sa genocidom namjerom