Home
FOTO-IDENTIFIKACIJSKA KNJIGA NESTALIH
U poslednjem delu svedočenja na suđenju Ratku Mladiću, istražiteljka tužilaštva Erin Galager opisala nastanak, ažuriranje i sadržinu foto-identifikacijske knjige u kojoj su identifikovani bosanski Muslimani snimljeni 12. i 13. jula 1995. godine u Potočarima i na livadi u Sandićima
Istražiteljka tužilaštva Erin Galager/Gallagher je danas završila trodelno svedočenje na suđenju Ratku Mladiću koje je sa višenedeljnim prekidima trajalo od marta ove godine. Njenim iskazom, tužilaštvo je u martu otvorilo srebreničku fazu suđenja bivšem komandantu Glavnog štaba VRS. Tada su u dokaze uvedene vojne karte VRS kao i mape koje je tužilaštvo sastavilo o operaciji "Krivaja ‘95".
Druga, aprilska faza svedočenja odnosila se na kompilaciju video snimaka pod nazivom "Srebrenica – sudski video". Tužilaštvo je u dokaze uvelo i album sa izabranim kadrovima video snimaka nastalih od 10. do 21. jula 1995. godine. U poslednjem, junskom delu iskaza, Erin Galager je svedočila o nastanku, ažuriranju i sadržini takozvane "Foto-identifikacijske knjige". Taj dokument se sastoji od niza fotografija izdvojenih iz snimaka koje je beogradski novinar Zoran Petrović Piroćanac sačinio 12. i 13. jula 1995.godine u Potočarima i na livadi u Sandićima, duž puta Kravica- Konjević polje. Na snimcima su zabeleženi bosanski Muslimani koji se vode kao nestali ili čiji su posmrtni ostaci naknadno pronađeni u masovnim grobnicama, a neki su identifikovani kao preživeli.
Galager je rekla da je istražni tim još 1996. godine pokušao da utvrdi šta se dogodilo sa muškarcima izdvojenim u Potočarima 12. jula 1995. kao i sa grupom ljudi koji su 13. jula, nakon zarobljavanja, držani na livadi u Sandićima. Knjiga je napravljena 2003. godine a Galager je u dva navrata radila na njenom ažuriranju - 2007. i 2009. tokom priprema za suđenja Srebreničkoj šestorki i Zdravku Tolimiru.
U knjizi je identifikovana 31 osoba i to na osnovu video snimaka i izjava članova porodica, prijatelja ili komšija. Pored tih informacija, knjiga sadrži svedočenje šefa tuzlanske policije Pašage Mešića koji je uzimao izjave svedoka zaslužnih za identifikaciju kao i dopise bosanskih vlasti u vezi sa lociranjem identifikovanih.
Branilac Ratka Mladića je u unakrsnom ispitivanju sugerisao da su izjave na osnovu kojih je vršena identifikacija uzimali bivši pripadnici bosanske tajne policije zaposleni u Agenciji za istraživanje i dokumentaciju (AID). Branilac je potom ukazao na izvesne protivurečnosti u svedočenju Pašage Mešića koji je pojedince identifikovao kao nestale a kasnije se ispostavilo da su te osobe preživele. Branilac je, nakraju, sugerisao da su pojedinci koji su identifikovani na fotografijama učestvovali u borbenim dejstvima.
Suđenje generalu Mladiću nastavljeno je iskazom svedoka sa pseudonimom RM 313 koji je kao sedmogodišnji dečak preživeo streljanje u Orahovcu.Vezani izvještaji
- Predmet : Mladić
- 2013-06-05 ODBRANA OSPORAVA ISKAZ INSAJDERA O MLADIĆEVOJ GESTIKULACIJI
- 2013-06-04 HAG UMESTO "VEČNIH LOVIŠTA"
- 2013-06-03 PRIPREMA ZLOČINA I NJEGOVO PRIKRIVANJE
- 2013-06-07 ŽRTVE BORBI I OSVETE
- 2013-06-10 SVJEDOK KOJI JE ČUO STRIJELJANJE U KRAVICI
- 2013-06-11 STRATIŠTE NA BRANI PETKOVCI
TV Tribunal 589
INSAJDER: Da li je i kako Mladić gestikulirao u Sandićima?
NEINFORMISANOST: Predsednika nije niko obavestio o zločinima
ČUDO NA STRATIŠTU: Sedmogodišnjak koji je preživio streljanje u Orahovcu
ZAHVALNOST TRIBUNALU:Hag umjesto vječnih lovišta