Home



UZALUDNE NADE LORDA KARINGTONA




Na suđenju Ratku Mladiću irski pukovnik Kolm Dojl opisao sastanak sa Slobodanom Miloševićem u Beogradu 1992. godine u vrijeme dok su srpske snage intenzivno granatirale Sarajevo. Dojlov tadašnji šef lord Karington je "nestrpljivo čekao" da Milošević upotrijebi svoj uticaj na generala Mladića kako bi granatiranje Sarajeva prestalo, ali se to nije desilo

Colm Doyle, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Colm Doyle, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Na suđenju Ratku Mladiću svjedoči irski pukovnik Kolm Dojl/Colm Doyle, bivši šef posmatračke misije Evropske zajednice u BiH i lični izaslanik predsjednika Konferencije za bivšu Jugoslaviju lorda Karingtona/Carrington.Tokom oktobra i novembra 1991. godine Dojl je bio stacioniran u Banjaluci, a potom je prešao u Sarajevo odakle je evakuisan 12. maja 1992. godine.

U izjavi koja je usvojena u dokaze Dojl detaljno govori o porastu napetosti u opštinama u graničnom pojasu prema Hrvatskoj u jesen 1991. godine, a potom i u Sarajevu uoči referenduma o nezavisnosti 19. februara i 1. marta 1992. godine, kao i o granatiranju Sarajeva u maju iste godine. Među stanovništvom su počele kružiti priče o "četnicima" i "ustašama", sve više se govorilo o zločinima iz Drugog svjetskog rata i povećavao se broj naoružanih srpskih rezervista koji su izazivali nesigurnost kod muslimanskog i hrvatskog stanovništva.

Dojl je prilikom evakuacije helikopterom JNA sa Ilidže na Pale u maju 1992. godine na brdima oko Sarajeva koji su bili pod kontrolom srpskih snaga vidio veliki broj artiljerijskih oruđa, minobacača velikog kalibra i tenkova. U glavnom iskazu je rekao da se radilo se o naoružanju JNA predatom srpskim rezervistima koji su se odazvali mobilizaciji 1991. godine. Istovremeno, Hrvati i Muslimani se nisu odazvali mobilizaciji i ostali su nenaoružani.

Dojl je, između ostalog, primijetio da se na početku sukoba u Sarajevu nacionalni sastav osoblja u hotelu na Ilidži naglo promijenio. Srpski predstavnici su mu objasnili da su Muslimani prebačeni u centar Sarajeva i da je od njih u hotelu ostao samo glavni kuhar jer "odlično kuha". Na sastanku na Palama 1. maja 1992. godine Biljana Plavšić mu je, kako je rekao, objasnila da Srbi u BiH trebaju dobiti 75 posto teritorije.

Dojl se u svojstvu šefa misije evropskih posmatrača i ličnog predstavnika lorda Karingtona često susretao sa predstavnicima zaraćenih strana, a jednom prilikom se sastao i sa Slobodanom Miloševićem u Beogradu. Lord Karington je, naime, "nestrpljivo čekao" da Milošević upotrijebi svoj uticaj na generala Mladića kako bi granatiranje Sarajeva prestalo. Iako je Milošević tom prilikom osudio granatiranje Sarajeva ono nije prestalo do okončanja sukoba u BiH krajem 1995. godine, a sam Mladić je za to vrijeme među zapadnim novinarima zaradio nadimak "bič Sarajeva".

Mladićev branilac Dragan Ivetić je u prvom dijelu unakrsnog ispitivanja ukazivao da je "svako" ko se odazvao mobilizaciji 1991. godine dobio oružje, da predstavnici međunarodne zajednice nisu obratili pažnju na pravnu neutemeljenost odluke o raspisivanju referenduma, te da se muslimanska strana još od konca 1991. godine "spremala za rat a ne za mir".

Ivetić je ukazao na izjavu Sefera Halilovića u kojoj je prvi ratni zapovjednik Armije BiHnaveo da je još 2. decembra 1991. godine Izetbegoviću i drugim muslimanskim vođama iznio plan odbrane i da je nakon toga uspostavljeno devet regionalnih i 98 opštinskih komandi Patriotske lige, koja je krajem marta brojala oko 80.000 naoružanih ljudi. Odbrana će unakrsno ispitivanje Kolma Dojla nastaviti sutra.




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 552

GRAD NA DLANU I NIŠANU: Mladić se ponosio nadimkom "Bič Sarajeva"
ZAVRŠNE REČI: Doživotni zatvor ili sloboda za Zdravka Tolimira
NEDOSTOJNO OFICIRA: Sudijski ukor Mladiću i odbrani zbog vrijeđanja svjedoka