Home



MILUTINOVIĆ BIO "SIMBOLIČNA FIGURA"




Bivši predsjednik Srbije ne strahuje od visoke kazne jer smatra da nije bio bitna ličnost u Srbiji u vrijeme kad su počinjeni zločini na Kosovu - Tužitelj se protivi privremenom oslobadjanju optuženog i zbog "političke nestabilnosti i neizvjesnosti u Srbiji, u kojoj - kako je pokazalo ubistvo premijera Djindjića - postoji rizik od snaga koje djeluju protiv Tribunala"

Navodeći razloge zbog kojih bi Tribunal trebao odobriti privremeno oslobadjanje bivšeg predsjednika Srbije Milana Milutinovića, njegov je branilac iznio i dio strategije obrane na budućem sudjenju za zločine na Kosovu. Advokat John/Džon Livingston, naime, naglašava da je Milutinović bio "simbolična, a ne bitna" figura u političkom životu Srbije, čime je dao do znanja kako će odgovarati na optužbe da Milutinović snosi odgovornost za akcije srpskih snaga na Kosovu u vrijeme NATO napada 1999., kad je bio najviši političar u Srbiji.

Da bi ilustrirao tvrdnju kako Milutinović nije imao veliku vlast, Livingston se pozvao na dokaze tužitelja sa sudjenja Slobodanu Miloševiću. Sudskom vijeću - istom koje vodi slučaj protiv Miloševića - citirao je izjavu Ratomira Tanića, svjedoka optužbe, koji je naveo da je Milutinović imao "de jure" ovlasti, dok je Milošević zapravio upravljao Srbijom kao i SR Jugoslavijom. Milutinovićeva je obrana nadalje citirala izvještaj američkog State/Stejt departmenta o stanju u Srbiji i Crnoj Gori 1999., u kojemu se navodi da je Milosević "razorio ustavnu ulogu Vrhovnog savjeta obrane i postavio sebe za glavnokomandujućeg jugoslavenske vojske". Ovaj optuženik, rekao je Livingston pokazujući na Milutinovića, "tvrdi da je razaranje Savjeta obrane pravi izraz" za ono što se dogodilo, pošto je Savjet nastavio postojati samo na papiru a nikada nije sazivan za vrijeme rata.

U okviru rasprave o privremenom oslobadjanju, održane u četvrtak i petak, obrana je iznijela ove navode kako bi pokazala da Milutinović, zbog svoje "simbolične" uloge, ne strahuje od visoke kazne i stoga neće pokušati izbjeći povratak u Haag u slučaju da bude pušten na slobodu do početka sudjenja.

Argumenti koje je obrana iznijela u prilog privremenog oslobadjanja ukazali su na još jedan mogući element budućeg postupka: na sukob interesa izmedju Milutinovića i suoptuženih Nikole Šainovića i Dragoljuba Ojdanića. Advokat Livingston je u nekoliko navrata ukazao kako se njegov branjenik, za razliku od Šainovića i Ojdanića, dobrovoljno predao Tribunalu, ističući to kao razlog da se Milutinovića pusti na slobodu čak i ako suoptuženima isti zahtjev ne bude ispunjen.

Tužitelji se protive oslobadjanju sva tri optuženika, no u slučaju Milutinovića dopustili su mogućnost da promijene stav ako on bude u potpunosti suradjivao s optužbom. Obrana je oštro kritizirala takav stav optužbe, navodeći da pravila Tribunala ne predvidjaju suradnju sa tužiteljem kao preduvjet za privremeno oslobadjanje optuženih. To prihvaćaju i suci navodeći da se ne-suradnja s tužiteljima ne može koristiti protiv optuženog. No, Livingston je išao korak dalje optuživši tužitelje da tjeraju Milutinovića na izjave kojima bi, zapravo, priznao krivnju. "Politika tužitelja u ovom je slučaju bila neprikladna", smatra advokat. Tužitelj Milbert Shin/Šin na te je kritike samo kratko odgovorio "da tužitelji nemaju politiku navodjenja optuženih na odredjeno ponašanje" i da smatra kako oko tog pitanja nema ničeg proturječnog.

Tužitelj ne smatra da je Milutinovićeva predaja Tribunalu, gotovo četiri godine nakon što je protiv njega podignuta optužnica, "bila u potpunosti dobrovoljna". Milutinović je priznao sud "onda kada je morao, a prije toga je izražavao prezir prema njemu" - rekao je Shin zaključujući da "osobne garancije optuženog nemaju nikakvu vrijednost, te da garancije koje je dala država ne mogu popraviti njegove propuste".

Kao dodatni argument protiv privremenog oslobadjanja optuženog tužitelj je naveo i "političku nestabilnost i neizvjesnost u Srbiji", gdje još, kako je pokazalo ubistvo premijera Djindjića, "postoji rizik od snaga koje djeluju protiv Tribunala".

Sudsko vijeće kojim predsjedava Richard May/Ričard Mej će odluku o privremenom oslobadjanju Milutinovića, kako se očekuje, donijeti zajedno sa odlukom o istovjetnim zahtjevima Nikole Šainovića i Dragoljuba Ojdanića, o kojima je rasprava vodjena krajem marta ove godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 145

OBRT U SLUČAJU SREBRENICA: Momir Nikolić priznao krivicu za progone
ZAJEDNIČKI ZLOČINAČKI PODUHVAT: Optužnica protiv Jovice Stanišića i Frenkija Simatovića
DOŽIVOTNI ZATVOR ILI SLOBODA?: Završeno suđenje za granatiranje Sarajeva i terorisanje Sarajlija
OPTUŽENI NA KLUPI ZA SVEDOKE: Ko je doveo "Sive vukove" u Bosanski Šamac
GRAĐANSKI RAT U SUSEDNOJ DRŽAVI: Da li su se u Bosni pobili, ili su pobijeni?