Home



VEŠTAK ODBRANE: STANOVNIŠTVO SREBRENICE SE DOBROVOLJNO ISELILO




Jedinice Armije BiH u Srebrenici su se ilegalno naoružavale i napadale okolne položaje VRS ali je stanovništvo zaštićene zone, nakon prodora VRS u enklavu, odlučilo da se iz nje "dobrovoljno iseli", tvrdi u svom drugom ekspertskom izveštaju veštak odbrane Zdravka Tolimira optuženog za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi 1995. godine

Ratko Škrbić, svjedok odbrane Tolimira Ratko Škrbić, svjedok odbrane Tolimira

U drugom ekspertskom izveštaju pod nazivom "Srebrenica i Žepa", veštak odbrane Zdravka Tolimira, penzionisani pukovnik VRS Ratko Škrbić analizirao je dokumente Ministarstva odbrane BiH, Generalštaba, komandi korpusa i drugih jedinica Armije BiH,kao i organizacije UN. Škrbić tvrdi da pomenuti dokumenti nesumnjivo dokazuju da se Armija BiH u Srebrenici i Žepi ilegalno naoružavala, a da se stanovništvo enklava iz njih dobrovoljno iselilo.

Škrbić je danas objasnio da je izveštaj sastavio uzimajući u obzir da se radilo o "obostranom sukobu" između Armije BiH i VRS. Pripadnici Armije BiH su iz enklava napadali položaje VRS a "ponekad i okolna sela gde nije bilo vojske", dok su snage bosanskih Srba uzvraćale na te napade. Oružje i druga oprema za te napade su snagama 28. divizije ilegalno doturani uz znanje međunarodnih snaga.

Na osnovu prepiske komandanta Žepačke brigade Avde Palića sa Generalštabom Armije BiH iz 1995. godine, Škrbić tvrdi da je oružje jedinicama u enklavi doturao Generalštab Armije BiH. Osim naoružavanja, jedinice Armije BiH, su takođe "vršile i popunu ljudstva" što je sve zajedno ukazivalo na pripreme za ofanzivu na položaje VRS koja je, prema Škrbiću, i počela u proleće 1995. godine.

Veštak odbrane objasnio je da se enklave - zbog oružanih napada koji su iz njih preduzimani - "nikako ne mogu smatrati "demilitarizovanim zonama" definisanim u sporazumu iz 1993. na osnovu kojeg su formirane zone pod zaštitom UN. Međunarodne snage bile su upoznate s ilegalnim naoružavanjem Armije BiH u enklavama, kao i korišćenjem zaštićenih zona za napade na položaje VRS.

Tolimirov veštak takođe tvrdi da se stanovništvo Srebrenice dobrovoljno iselilo. Kao dokaz Škrbić navodi pismo kojim predsednik opštine Srebrenica 9. jula 1995. godine traži od predsednika BiH Alije Izetbegovića da obezbedi "koridor za iseljavanje stanovništva", navodeći da nakon prodora VRS na područje enklave, "Armija BiH više ne može ništa da učini". Škrbić je objasnio da se nije radilo o evakuaciji, ukazujući da "iseljavanje", za razliku od "evakuacije", ne podrazumeva nameru stanovništva da se vrati nanapuštenu teritoriju.

Evakuaciju srebreničkog stanovništva su, prema Škrbiću, tražile međunarodne snage . Generalnom sekretaru UN je njegov specijalni izaslanik Jasuši Akaši/Yasushi Akashi 11. jula 1995. godine uputio izveštaj o planu za razrešenje krize u Srebrenici prema kojem je potrebno obezbediti evakuaciju stanovništva jer gotovo svi žitelji, kako se navodi, "žele da napuste enklavu". Istovremeno, Unprofor sa VRS pregovara o napuštanju enklave, što je u skladu sa zahtevom Holandske vlade o povlačenju Holandskog bataljona. U evakuaciji Srebrenice su, prema Tolimirovom veštaku, bili angažovani i civilni i vojni sektor UN.

Ratko Škrbić sutra nastavlja svedočenje.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 530

TEHNIKA I GENOCID: Građevinske mašine i šleperi za Srebrenicu
MATEMATIKA I GENOCID: Prebrojavanje živih za osporavanje mrtvih
LAŽNI ALIBI: Zatvorska kazna za podmićivanje svjedoka
OBAVJEŠTAJAC ILI LOGISTIČAR: Šta je Frenki radio u Kninu
TEORIJA ZAVERE: Šešelj i mračne sile zla