Home



NASLEĐE: HAG JE SIMBOL SVETA KOJI NE PRIHVATA NEKAŽNJIVOST




Na kraju dvodnevne međunarodne konferencije o globalnom nasleđu Tribunala zaključeno da je uticaj Tribunala na sve vidove međunarodne pravde "dubok i izvanredan". Hag je "simbol sveta koji odbija da prihvati nekažnjivost", ocenjuju učesnici

Sjedište Tribunala u Den HaaguSjedište Tribunala u Den Haagu

"Potvrdili smo da je Tribunal proizveo izvanredni i dubok uticaj na sve vidove međunarodne pravde", zaključio je odlazeći predsednik Tribunala Patrik/Patrick Robinson na kraju dvodnevne konferencije o globalnom nasleđu Međunarodnog krivičnog suda za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji. Na mestu predsednika suda će ga od sutra zameniti američki sudija Teodor/Theodor Meron.

Predsednik Robinson je zaključujući konferenciju rekao da su "zahvaljujući radu suda, utvrđene granice međunarodnog običajnog prava" i definisani elementi najtežih zločina, od koristi za sudsku praksu u regionu i na međunarodnom nivou. Tribunal je razvio sistem koji je mešavina anglosaksonskog i kontinentalnog prava, doveo je do uspostavljanju sudova za Ruandu, Sijera Leone i Kambodžu i uticao je na odluku o osnivanju Međunarodnog krivičnog suda, zaključio je Robinson.

Učesnici konferencije, posebno sudije, su ukazali da su pravila Tribunala menjana čak 47 puta, te da im se često dešavalo da ne znaju hoće li ujutro zateći neku novu promenu. Tribunal, po oceni učesnika, od osnivanja pokušava da pronađe balans između potrebe da suđenja budu pravična i ekonomična a danas se suočava sa pritiskom koji vrše Ujedinjene nacije da se preostala suđenja završe što pre. Deo rasprave je posvećen i važećim pravilima po kojima se u spis uvode izjave svedoka i transkripti sa prethodnih svedočenja. Pojedini učesnici smatraju da procedura time nije skraćena budući da neki slučajevi poput dokaznog spisa u predmetu Slobodana Miloševića sadrže blizu dva miliona stranica. Ako bi čitali 1.000 stranica dnevno, iščitavanje celokupnog spisa samo u tom predmetu bi trajalo oko 6 godina.

Drugi deo rasprave odnosio se na bliže definisanje zločina protiv čovečnosti, ratnih zločina i genocida. Govornici su zaključili da su globalno i regionalno nasleđe "jasno povezani" u definisanju zločina i da će te definicije sada preuzeti domaći sudovi. Učesnici su takođe govorili o mogućnosti da se mučenje i seksualni zločini izdvoje kao samostalni iz korpusa zločina protiv čovečnosti. Posebna diskusija je posvećena uticaju Tribunala na Ujedinjene nacije.

Rasprava je zaokružena zaključkom da je Tribunal odigrao "ključnu ulogu u zaštiti stanovništva od genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti jer ih je definisao i ukazao na potrebu da se izgradi mehanizam zaštite od tih zločina". Ocena učesnika je da, "zahvaljujući radu suda, međunarodna zajednica ima veće ovlasti u sprečavanju i borbi protiv zločina i to informisanjem o gonjenju tih zločinakao faktora odvraćanja". Zaključak je da je "Hag simbol sveta koji odbija da prihvati nekažnjivost".

Na konferenciji o globalnom nasleđu Tribunala je učestvovalo oko 350 akademika, međunarodnih sudija, predstavnika država i civilnog društva.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 521

VELIKO SPREMANJE: Uljepšavanje logora za posjetu novinara
O PSIMA I LJUDIMA: Šta jeste, a šta nije, istraživala banjalučka policija
MILOM ILI SILOM: "Nova realnost" u Bosanskom Novom
NASLEĐE TRIBUNALA: Globalne pohvale – lokalne pokude