Home



UNPROFOR "NEVOLJNI UČESNIK" U ŠVERCU ORUŽJA




Bivši Mladićev pomoćnik za obaveštajno bezbednosne poslove Zdravko Tolimir nastavio je ispitivanje američkog vojnog analitičara Ričarda Batlera pitanjima vezanim za krijumčarenje oružja, municije i goriva humanitarnim konvojima UN koji su 1995. bili upućivani u zaštićene zone Srebrenica i Žepa

Richard Butler, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Richard Butler, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Optuženi general je u sudnici emitovao televizijske izveštaje iz 1995. godine u kojima su zabeleženi slučajevi otkrivanja municije sakrivene u vrećama brašna i podsetio da je VRSpovodom toga neprekidno protestovala. On je Batleru/Butler, koji svedoči kao veštak optužbe, sugerisao da je nedostatak reakcije UN na te proteste ukazivao na njihovu pristrasnost, svrstavanje na bošnjačku stranu i saglašavanje da se humanitarni konvoji koriste za doturanje pomoći Armiji BiH.

Batler tu sugestiju nije prihvatio ukazujući da prema dokumentima do kojih je on došao "organizacija Ujedinjenih nacija nije bila voljni učesnik takvih aktivnosti". Budući da je sutkinja Niambe zatražila dodatna objašnjenja, američki obaveštajac precizirao je da se radilo o pojedinim pripadnicima UN snaga koji su bili podmićeni i učestvovali u krijumčarenju najverovatnije zato što je to bilo "profitabilno". U Armiji BiH je postojala politika korišćenja svakog načina, uključujući i konvoje UN za doturanje oružja, municije i druge pomoći jedinicama u opkoljenim enklavama, rekao je Batler.

Veštak optužbe je takođe rekao da nije naišao na dokumente koji bi ukazivali da je za pomenute slučajeve kršenja sporazuma o uspostavljanju zaštićenih zona bilo ko iz UN procesuiran ili kažnjen ali da to nije bio "primarni fokus" njegovog istraživanja pa na takve dokumente nije obraćao pažnju. Na pitanje optužnog da li su snage bosanskih Srba ondaimala pravo da oštrije kontroliše konvoje UN, Batler je odgovorio da je VRS to svakako činila počevši još od januara 1995. godine.

Optuženi se zatim vratio na Karadžićevu Direktivu 7 iz marta 1995. godine u kojoj se nalaže stvaranje "uslove totalne nesigurnosti, nepodnošljivosti i besperspektivnosti daljeg opstanka i života meštana u Srebrenici i Žepi", pozivajući svedoka da njen sadržaj uporedi sa tekstom dopunske Direktive 7.1 koju je izdao Glavni štab VRS a potpisao general Mladić. Teza optuženog je da nepominjanje Srebrenice i Žepe u Direktivi 7.1 kao i izostanak naredbe za napad na enklave osporava zaključak tužilaštva o zajedničkom cilju učesnika u zločinačkom poduhvatu da se muslimansko stanovništvo Srebrenice i Žepe ukloni iz enklava prisilnim iseljavanjem ili likvidacijama.

Mada je potvrdio da se Srebrenica i Žepa ne spominju u tom dokumentu, veštak optužbe je odbacio tumačenje optuženog objašnjavajući da Direktiva 7.1 predstavlja samo stručnu tehničku razradu Karadžićeve Direktive 7. Drugim rečima Direktiva 7.1 je prema Batleru, pisana vojničkim jezikom - terminologijom koja "stvaranje uslova nepodnošljivosti iz Direktive 7 prevodi u operativna naređenja jedinicama VRS" koje to treba da izvrše.

Unakrsno ispitivanje Ričarda Batlera nastavlja se u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 509

JEDAN ILI DVA PROCESA?: Počele pripreme za suđenje Ratku Mladiću
NAPAD JE NAJBOLJA ODBRANA: Karadžić poriče zločine i optužuje svjedoke
IGNORISANJE JAVNOSTI:Jedno "nisam kriv" za 14 nepročitanih optužbi
ZABORAV ILI STRAH?:: Čega se plaši svjedok Kabashi
"A JA ODOH U ISTORIJU": Vojislav Šešelj proglasio pobedu nad Tribunalom