Home



ŽARKO KORAĆ NAJAVIO ODLAZAK ŠLJIVANČANINA U HAAG




Na Hrvatskoj radio televiziji potpredsjednik srpske vlade rekao da će optuženi za ratni zločin u Vukovaru ili sam otići u Haag, ili će biti isporučen - U televizijskoj kontakt emisiji, ali iz beogradskog studija, Korać govorio o aspektima susjedskih odnosa Hrvatske i Srbije, evropskim standardima na Balkanu i ukidanju vanrednog stanja u svojoj zemlji

Potpredsjednik srpske vlade Žarko Korać u programu Hrvatske televizije rekao je da njegova vlada poziva Veselina Šljivančanina, kojeg haško tužilaštvo tereti za ratne zločine u Vukovaru, da se dobrovoljno preda, a ukoliko to ne učini, kako nema nikakve sumnje da će država izvršiti tu medjunarodnu obavezu. Najavio je da je njegova vlada za "totalnu suradnju" s Haškim tribunalom, kao i da će nastaviti borbu protiv organiziranog kriminala, i izrazio uvjerenje da će odnosi Srbije i Hrvatske napredovati.

Odgovarajući na pitanje o Vojislavu Koštunici, a u kontekstu problema vanrednog stanja izazvanog atentatom na srpskog premijera Zorana Djindjića, Korać izjavio je da je Koštunica pomogao kreirati ambijent u kojem je takav atentat bio moguć, što je počelo stavljanjem zapreka transferu Miloševića u Haag. "U atentatu je sudjelovalo 12 ljudi, ali on ne bi bio moguć bez političkog konteksta", rekao je i podsjetio da su uhapšeni - premda ne i optuženi - bliski Koštuničini suradnici.

Što se tiče Hrvatske i Srbije, Korać smatra da je za te odnose presudno kakve su političke scene unutar samih zemalja. "Tražimo EU integraciju. Nije dovoljno reći - jednog dana, Hrvatska i Srbija će odlično suradjivati kad budu dio Unije, jer naravno da hoće. Ali, do tada, moramo nastojati da usvojimo standarde evropskog ponašanja", rekao je Korać. Prema njemu, poboljšanje odnosa Hrvatske i Srbije ići će "postepeno", a već sada su dvije zemlje "korektni susjedi", ocijenio je. To, kao i Koraćevu procjenu da će Srbija nastaviti s demokratizacijom nakon završetka vanrednog stanja, podržao je i hrvatski zamjenik ministra vanjskih poslova Ivan Šimonović.

U hrvatskom studiju, gosti, uz Šimonovića, političari i publicisti različitih političkih profila su uglavnom, iako ne i svi, odbijali da postoji paralela izmedju stanja u te dvije zemlje u pogledu povezanosti organiziranog kriminala i političkih struktura. Neki su ustvrdili da je još uvijek prerano za totalnu normalizaciju odnosa izmedju Hrvatske i Srbije. Medjutim, ankete koje je prezentirao voditelj emisije Tihomir Ladišić, pokazale su da je javno mnijenje raspoloženije prema normalizaciji nego što se dalo zaključiti iz tona gostiju u emisiji. Ankete su takodjer pokazale, da je hrvatska javnost s velikim zanimanje pratila razvoj dogadjaja nakon atentata u Srbiji i da pozitivno ocjenjuje napore i izglede srpske vlade u borbi protiv organiziranog kriminala i ratnih zločina.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 145

OBRT U SLUČAJU SREBRENICA: Momir Nikolić priznao krivicu za progone
ZAJEDNIČKI ZLOČINAČKI PODUHVAT: Optužnica protiv Jovice Stanišića i Frenkija Simatovića
DOŽIVOTNI ZATVOR ILI SLOBODA?: Završeno suđenje za granatiranje Sarajeva i terorisanje Sarajlija
OPTUŽENI NA KLUPI ZA SVEDOKE: Ko je doveo "Sive vukove" u Bosanski Šamac
GRAĐANSKI RAT U SUSEDNOJ DRŽAVI: Da li su se u Bosni pobili, ili su pobijeni?