Home
PROFESIONALNI POLICAJCI "NISU SE SVIĐALI" KRIZNIM ŠTABOVIMA
Bivši inspektor policije RS kaže da je početkom 1992. godine lokalna vlast formirala stanice policije bez konsultacija sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, a predlozi inspektora za imenovanje profesionalnih kadrova se "nisu sviđali" kriznim štabovima
Novi svedok odbrane Miće Stanišića, prvog ministra unutrašnjih poslova bosanskih Srba, je penzionisani radnik policije RS Milomir Orašanin. Stanišića, koji se sa Stojanom Župljaninom tereti za zločine protiv nesrba počinjene širom BiH 1992. godine, svedok poznaje još iz srednjoškolskih dana.
Orašanin je početkom 1992. godine bio načelnik odeljenja za suzbijanje kriminaliteta u stanici javne bezbednosti Novo Sarajevo u okviru republičkog MUP, a od maja prelazi u novoformirani srpski MUP kao inspektor u sedištu ministarstva. Tokom maja i juna te godine išao je u inspekcijski obilazak više stanica policije u Zvorniku, Skleanima, Bijeljini, Brčkom, Ilijašu, Vogošći, Doboju i Foči.
Glavni problem, kaže svedok, predstavljalo je to što su lokalni krizni štabovi nakon preuzimanja vlast formirali stanice policije i bez konsultacija sa ministarstvom imenovali rukovodeće ljude u policiji. Lokalna vlast je često angažovala rezervni sastav policije među kojima je bilo onih koji nisu ispunjavali zakonske propise. Tokom inspekcijskog obilaska svedok tvrdi da se lokalnim vlastima "nisu sviđali" kvalifikovani policajci iz službe koje su inspektori predlagali kao kandidate. U Skelanima mu je predsednik lokalnog kriznog štaba objasnio da su opštinske vlasti "morale" da samoinicijativno formiraju policiju, pošto bi u suprotnom "svi morali da pobegnu preko Drine dok bi dočekali da ministarstvo odluči".
Svedok je takođe naglasio da posete nisu mogle da budu zakonski najavljene pošto nisu funkcionisali sistemi veza u tom periodu, te da su oni u početku bili više kuriri nego inspektori. Njihove posete često su trajale svega nekoliko sati i dešavalo se da ne zateknu nikog od rukovodilaca stanice te nisu mogli da obave detaljnu inspekciju u skladu sa zakonom.
Tokom kratkog boravka u Brčkom pucano je na inspekcijski tim i izduvane su im gume na automobilu, te nisu stigli da sa načelnikom policije razgovaraju o paravojnim grupama koje su u tom trenutku "terorisale stanovnike u gradu, a i policija je bila u strahu od njih". U Doboju mu se, kaže, načelnik CSB Andrija Bjelošević, žalio da šef policije Obren Petrović neće da ga sluša i da je u redovima rezervne policije dosta neregularnih pripadnika.
Bivši policijski inspektor navodi i da su tokom obilazaka u nekim stanicama pronašli krivične prijave koje policija nije mogla da prosledi pravosuđu, zbog toga što nisu funkcionisala lokalna tužilaštva. Advokat Slobodan Cvijetić najavio je da će se sutra baviti konkretnim primerima krivičnih prijava.Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2011-06-02 MALOVIĆEVA ULOGA U UBISTVIMA U BIJELJINI
- 2011-06-01 KAKO SE POLICIJA "REŠAVALA" PARAVOJSKE IZ SRBIJE
- 2011-05-31 DA LI JE STANIŠIĆ UČESTVOVAO U SARAJEVSKIM BARIKADAMA?
- 2011-06-07 ODBRANA: MINISTAR "UPORNO REŠAVAO" PROBLEME POLICIJE
- 2011-06-08 OPŠIRNI SVEDOK I UPORNA TUŽITELJICA
- 2011-06-09 "NEMERODAVNI" PLATNI SPISKOVI POLICIJE
TV Tribunal 501
"NAORUŽANO ČUDOVIŠTE": Zašto vlasti na Grbavici nisu uhapsile Batka
MANJAK ZA RAZMJENU: Kako su nestale hiljade srebreničkih zarobljenika
PREDOSTROZNOST: Zaštita svjedoka na ponovljenom suđenju zapovjednicima OVK
NEVINOST BEZ ZAŠTITE: Kako su zli tužioci mučili četničke insajdere