Home



SIMATOVIĆ TRAŽI OSLOBAĐANJE, STANIŠIĆ UZDRŽAN




Branioci smatraju da optužba do sada nije izvela dokaze koji povezuju Franka Simatovića sa zločinima u Hrvatskoj i BiH i zbog toga traže da on već na "poluvremenu" suđenja bude oslobođen. Odbrana Jovice Stanišića se uzdržala od podnošenja istog zahteva iako je na to imala pravo

Mihajlo Bakrač, branilac Franka SimatovićaMihajlo Bakrač, branilac Franka Simatovića

Odbrana Franka Simatovića je danas iskoristila pravo da nakon završetka dokaznog postupka optužbe zatraži oslobađajuću presudu za svog klijenta. Branioci smatraju su po tribunalovom pravilu 98 bis ispunjeni uslovi za oslobađajuću presudu po svim tačkama optužnice za zločine u Hrvatskoj i BiH, budući da, po njima, nije ponuđeno dovoljno dokaza koji bi, ako budu uzeti u najboljem svetlu po tužioca, mogli dovesti do osuđujuće presude.

Branilac Mihajlo Bakrač smatra da tužilac nije ponudio "nijedan validni ni valjani dokaz" da je Franko Simatović bio komandant Jedinice za specijalne operacije niti bilo koje druge jedinice Državne bezbednosti Srbije. Štaviše, odbrana negira da je optuženi ikada bio na visokom policijskom položaju već tvrdi da je u vreme na koje se odnosi optužnica bio "običan operativac" Državne bezbednosti Srbije sa zvanjem "starijeg inspektora", bez naročite moći da utiče na događaje na terenu, naročito na ratištu.

Bakrač tvrdi da je Simatović tokom perioda na koji se odnosi optužnica, od 1991. do 1995. godine, delovao isključivo po nalozima svojih pretpostavljenih, među kojima je i tadašnji šef Državne bezbednosti a sada njegov kolega sa optuženičke klupe Jovica Stanišić. Odbrana, međutim, smatra da nema dokaza da su ta naređenja bila nezakonita niti da je Simatović na svoju ruku komandovao jedinicama na terenu.

Osim što je odricao vezu optuženog sa specijalnim jedinicama na ratištima u Hrvatskoj i BiH, branilac je naveo da optužba nije ponudila ni dokaze o vezi dobrovoljačkih jedinica sa Državnom bezbednosti Srbije. Tvrdi da se iz iskaza svedoka optužbe vidi da su dobrovoljci okupljeni u jedinici "Škorpioni" delovali u Đeletovcima pod komandom krajinske vojske, a da su za vreme ubistva muslimanskih civila u Trnovu u leto 1995. godine bili pod komandom generala VRS Dragomira Miloševića, osuđenog na 29 godina zatvora zbog zločina u Sarajevu. Svedoci, tvrdi Bakrač, nisu Željka Ražnatovića Arkana doveli u vezu sa vrhom Državne bezbednosti Srbije već sa Novosadskim korpusom JNA i njegovim komandantom Andrijom Biorčevićem, kao i sa Biljanom Plavšić i lokalnim teritorijalnim odbranama u Hrvatskoj i BiH.

Zbog svega navedenog, branilac smatra da optužba nije ponudila valjane dokaze o učešću Državne bezbednost Srbije u zločinima nad nesrbima u Hrvatskoj i BiH, a naročito ne nekadašnjeg "starijeg inspektora" Franka Simatovića, zbog čega smatraju da on već sada treba da bude oslobođen.

Odbrana Jovice Stanišića je na početku današnje rasprave saopštila da neće iznositi argumentaciju po pravilu 98 bis, pošto je – kako je rekao branilac Vejn Džordaš/Wayne Jordash - "proučila dosadašnju praksu Tribunala" i odlučila da se uzdrži od obraćanja. Na argumente Simatovićeve odbrane tužilac će odgovoriti u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 493

OFICIR I POKAJNIK: Srebreničke muke kapetana Nikolića
(NE)DOVOLJNI DOKAZI: Frenki se odriče "Frenkijevaca"