Home



TOLIMIR: PREUVELIČAVANJE BROJA SREBRENIČKIH ŽRTAVA




Forenzičar Međunarodne komisije za nestala lica na suđenju Zdravku Tolimiru potvrdio da je za izveštaj o identifikaciji kompletiran za 6.441 osobu sa spiska nestalih u Srebrenici 1995. godine. Optuženi sugeriše da je Bosanska komisija za nestale zloupotrebljavala spiskove Međunarodne komisije za nestala lica, kako bi preuveličala broj srebreničkih žrtava

Thomas Parsons, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Thomas Parsons, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Dr Tomas/Thomas Parsons, direktor sudsko medicinskog odeljenja Međunarodne komisije za nestala lica (ICMP), je o rezultatima identifikacija do sada više puta svedočio u Tribunalu. Transkript njegovih iskaza iz 2008. i 2009. godine na suđenju oficirima bosanskih Srba optuženim za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi uvršten je danas u dokaze u predmetu Zdravka Tolimira, bivšeg Mladićevog pomoćnika za bezbednost u Glavnom štabu VRS, optuženog za iste zločine iz jula 1995. godine.

Predmet ekspertize američkog stručnjaka, kako je naveo tužilac u sažetku njegovog iskaza, je tipizacija DNK analiza i metodologija forenzičke dijagnostike. Mandat organizacije je identifikacija nestalih osoba a njen zadatak je da u tome pomaže vladama i organizacijama civilnog društva, kao i da pruža forenzičku pomoć prilikom identifikacija DNK.

Dr Parsons je nadgledao tri forenzička odeljenja unutar organizacije – za ekshumacije, laboratorijski sistem utvrđivanja, tipizacije i povezivanja DNK profila i identifikaciju i koordinaciju DNK. Međunarodna komisija je do sada izdala izveštaje o poklapanju DNK uzoraka ekshumiranih žrtava i članova njihovih porodica za 6.441 lice nestalo u Srebrenici, od čega je 5.160 slučajeva, kako je rekao, "pravosudno zaključeno".

General Tolimir, koji se sam zastupa, nastojao je da u unakrsnom ispitivanju američkog forenzičara proveri iskaz prethodnog svedoka, bivšeg istražitelja tužilaštva Dina Meninga/Dean Manning. On je, naime, izjavio da rad Bosanske komisije za nestala lica na ekshumacijama grobnica u BiH kontroliše Međunarodna komisija za nestala lica, te da ona do sada nije ukazala ni na jednu nepravilnost.

Dr Parsons je potvrdio da dve komisije sarađuju u traganju i identifikaciji nestalih u BiH, ali je rekao da Međunarodna komisija nema službene mehanizme a ni obavezu da kontroliše Bosansku komisiju, čiji je naziv pre nekoliko godina promenjen u Nacionalni institut za nestala lica.

Tolimir je nastojao da potkrepi svoju tezu da je Bosanska komisija spisak žrtava iz Srebrenice dopunjavala imenima poginulih u borbama ili ubijenih pre 1995. godine. Bosanska Komisija je, po Tolimiru, ta imena uzimala sa spiskova nestalih koje je sačinila Međunarodne komisija i tako preuveličala broj Srebreničkih žrtava.

Na Tolimirovo pitanje da li je Međunarodna komisija bila dužna da kontroliše korišćenje njenih podataka od strane Bosanske komisije, dr Parsons je odgovorio da takva obaveza ne postoji. Tvrdnje o zloupotrebi podataka morale bi biti "veoma zabrinjavajuće" da bi Međunarodna komisija pokrenula proceduru za njihovu kontrolu, rekao je američki forenzičar.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 488

UNAKRSNO VRIJEĐANJE: Sudijske opomene Karadžiću i svjedocima
HERCEG-BOSANSKA PETOLJETKA: Okončano dosad najduže tribunalovo suđenje
"EVAKUACIJA" IZ ŽEPE: Ni dobrovoljno ni slučajno