Home
IVANIĆ OBEĆAVA "PUNU SARADNJU" SA HAŠKIM TRIBUNALOM
Nakon što je prošle sedmice glavni tužilac Karla del Ponte saradnju Republike Srpske sa Tribunalom ocenila kao "skandaloznu", entitetski premijer Mladen Ivanić doputovao u Hag sa obećanjima "pune saradnje" i hapšenja optuženih - nakon usvajanja zakona o saradnji RS sa Tribunalom
U razgovorima sa predsednikom Haškog tribunala Klodom Žordom/Claude Jorda i glavnim tužiocem Karlom/Carlom del Ponte, premijer Republike Srpske Mladen Ivanić je danas najavio da će parlament srpskog entiteta u naredne tri sedmice usvojiti zakon o saradnji, te da će nakon toga početi da ispunjavaju sve obaveze prema tribunalu, uključujući i hapšenje optuženih.
Na kraju posete Tribunalu, premijeru Ivaniću je na konferenciji za novinare postavljeno pitanje da li će - u slučaju da Parlament odbije zakon – vlada RS primeniti "Đinđićevu opciju" i početi da hapsi i predaje optužene i bez "legalnog okvira" koji joj je, navodno, potreban. Ivanić je odgovorio da će se o takvim opcijama razgovarati nakon eventualnog neuspeha zakona u Parlamentu. Del Ponte je, na to, dodala da je u razgovoru sa Ivanićem postavila isto pitanje, te da joj je entitetski premijer na njega odgovorio isto: da će se u slučaju neusvajanja zakona razmotriti "druge opcije" za uspostavljanje saradnje.
Karla del Ponte je, i pred premijerom Ivanićem, ponovila pre nekoliko sedmica izrečenu tvrdnju da Ratko Mladić uživa zaštitu pripadnika Vojske Republike Srpske, kao i da vlasti srpskog entiteta znaju, ili mogu da znaju, gde se krije većina begunaca od međunarodne pravde. Ukazujući da su Karadžić i Mladić u begstvu već šest godina, što po njenom mišljenju ne bi bilo moguće da ne uživaju podršku i zaštitu vlasti RS, Karla del Ponte je takvu situaciju ocenila kao neprihvatljivu. Od vlasti RS glavni tužilac traži "čvrstu i odlučnu akciju, kako bi njihove policijski snage od 8.000 ljudi, treniranih i opremljenih od strane međunarodne zajednice, "konačno izvršile ta hapšenja, ako treba i uz podršku SFOR."
Prema Ivaniću, najpre je potrebno "proveriti da li vojska i policija zaista štite te ljude", a nakon toga "treba preduzeti neke korake." A što se Karadžića i Mladića tiče, ukazao je da na njihovom privođenju pravdi međunarodne institucije mogu da učine mnogo više od lokalnih, čije su mogućnosti ograničene. Njegovo je uverenje, kako je istakao, da "svi koji su optuženi za ratne zločine moraju da se brane ako imaju pravne argumente za to, ili da snose odgovornost za ono što su učinili." Po važi, naglasio je Ivanić, za sve optužene i sve strane.
Na novinarsku primedbu da je ista obećanja, prilikom posete Tribunalu u maju prošle godine, dao i njegov prethodnik na položaju premijera RS, Milorad Dodik, glavni argument novog premijera je glasio: "Postoji razlika: ja nisam Dodik, ja sam Ivanić." Zaključio je da Republika Srpska "ne može više da ignoriše Haški tribunal i mora prestati sa dosadašnjom praksom."
TV Tribunal 62
PRVO POJAVLJIVANJE SLOBODANA MILOŠEVIĆA: Događanje Slobodana Miloševića u Haškom Tribunalu
SUĐENE GORANU JELISIĆU: Žalbeno vijeće potvrdilo kaznu od 40 godina
SUĐENJE ZA ZLOČINE U FOČI: Optuženi Krnojelac svjedoči u svoju obranu
TRIBUNAL: Premijer RS najavljuje bolju suradnju s Tribunalom