Home



ZABRANJENI TROUGAO U ZAŠTIĆENOJ ZONI




Bivši načelnik štaba Unprofora u BiH general Nikolaj u završnici svedočenja na suđenju Zdravku Tolimiru, tvrdio da nikada nije obavešten da je snagama UN u Srebrenici, u leto 1995. godine, Armija BiH ograničavala kretanje u "Trouglu bandera" unutar enklave

Cornelis Nicolai, svjedok na suđenju Zdravku TolimiruCornelis Nicolai, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Poslednjeg dana unakrsnog ispitivanja holandskog generala Kornelisa Nikolaja/Cornelis Nicolai, bivšeg načelnika štaba Unprofora u BiH, optuženi Zdravko Tolimir nastavio je da osporava da su "plavi šlemovi" u Srebrenici imali punu slobodu kretanja i dokazuje kako je Armija BiH ograničavala njihovo kretanje u enklavi pod nominalnom zaštitom UN. Suočio je holandskog oficira sa iskazom majora Roberta Frankena koji je u leto 1995. bio zamenik komandanta Holandskog bataljona Unprofora.

Franken je svedočio da je holandskim vojnicima bio onemogućen pristup jednom delu enklave i to je područje - poznato pod imenom "Trougao bandera" - označio na mapi enklave. Označenu mapu Tolimir je danas predočio generalu Nikolaju koji je, ipak, ostao pri jučerašnjem iskazu da o tome nikada nije bio obavešten i da ne zna da je Unproforu u Srebrenici ikada bilo ograničeno kretanje. "To je za mene i dalje iznenađenje", rekao je Nikolaj.

General Tolimir, bivši Mladićev pomoćnik za bezbednost u Glavnom štabu VRS, ukazivao je i na niz dokumenata prema kojima je Armija BiH kršila sporazum o demilitarizaciji Srebrenice i Žepe, od uspostavljanja "zaštićenih zona" u martu 1993. godine. Mada se složio s ocenom da Srebrenica nije nikada do kraja demilitarizovana, Nikolaj je odbacio Tolimirovu sugestiju da je Unprofor tolerisao ilegalno naoružavanje Armije BiH u enklavi. On je podsetio da je upravo zbog toga uspostavljena zona zabrane letova, koja je u znatnoj meri smanjila prelete helikoptera s oružjem, mada ih, zbog konfiguracije terena nije i sasvim zaustavila.

Konačno, Tolimir je sam kraj ispitivanja holandskog generala posvetio tezi o pristrasnosti Unprofora i njegovom svrstavanju na muslimansku stranu. On je sugerisao da je Unprofor tri dana nakon napada VRS na enklavu "stvarao političke uslove za primenu podrške NATO snaga iz vazduha, dok situacija na terenu to nije zahtevala. Nikolaj je odbacio takav stav rekavši da je on Holandskom bataljonu 9. jula 1995. preneo naređenje generala Žanvijea/Janvier da zauzme položaje na istoku Srebreničke enklave kako bi snage bosanskih Srba, ukoliko žele da nastave svoj pohod na enklavu, morale da ih napadnu.

Bio je to, prema Nikolaju, odgovor francuskog generala na zahteve Holanđana da im se odobri podrška iz vazduha. Žanvije je, kaže Nikolaj, smatrao da se vazdušna podrška ne može odobriti ukoliko nije došlo do direktnog okršaja između srpskih i UN snaga ili napada na civile, te da bi posle eventualnog napada VRS na plave šlemove bilo opravdano uzvraćanje vatrom kao i vazdušna podrška NATO.

Optuženi je na kraju tražio komentar holandskog generala na iskaz kanadskog oficira Luja Fortajna/Louis Fortin, pomoćnika komandanta UN u sektoru Sarajevo da je "Unprofor kažnjavao samo Srbe jer ih je smatrao agresorom u ovom ratu". Nikolaj je kratko odgovorio da takvu opasku smatra "čistom besmislicom".




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 463

"NISMO MI...": Karadžić negira granatiranje Sarajeva
HOR ZATOČENIKA: Čemu se smijala delegacija u posjeti Omarskoj
ISTRAGA NAD ISTRAŽITELJIMA: Ko je zastrašivao svjedoke u slučaju Vojislava Šešelja?