Home



"MILOŠEVIĆ U HAGU - ŠTA SADA?"




"Transferom bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića u Hag srpska vlada je najjasniji mogući način pokazala svoju želju da raskrsti sa prošlošću", navodi se u najnovijem izveštaju Međunarodne krizne grupe pod naslovom "Milošević u Hagu: Šta to znači za Jugoslaviju i region"

U najnovijem izveštaju Međunarodne krizne grupe (MKG) detaljno se opisuju događaji koji su prethodili izručenju Slobodama Miloševića Hagu, način na koji je to izvedeno, efekti na unutrašnjopolitičkom planu, kao i uticaj tog "hrabrog političkog čina" na budućnost Savezne Republike Jugoslavije i šireg regiona.

U izveštaju ovog uglednog međunarodnog analitičkog instituta izručenje Miloševića ocenjuje se kao najjasniji znak "da je srpska vlada odlučila da raskrsti sa prošlošću". Kako se navodi, dezintegracija savezne vlade, koja se dogodila dan nakon Izručenja , pokazuje da je uklanjanje Miloševića iz zemlje potreslo same temelje jugoslovenskih političkih struktura. Pri tom je vladajuća Demokratska opozicija Srbije pretrpela traume tokom procesa koji je prethodio transferu, pa je moguće da DOS "neće preživeti naredne izbore", zaključak je analitičara MKG..

"Predsednik Koštunica pokušava da formira novu federalnu vladu, ali to verovatno neće biti moguće bez novih saveznih izbora. On, međutim, želi da ih izbegne, jer je njihov ishod nemoguće predvideti", navodi se u dokumentu, uz podsećanje da je vladajuća crnogorska koalicija bojkotovala prošle savezne izbore, ali i ocenu da se to možda neće ponoviti.

"Postoje znaci da bi srpski premijer Đinđić i crnogorski predsednik Đukanović mogli da postignu dogovor o preoblikovanju odnosa Srbije i Crne Gore mimo saveznih organa", kaže se tim povodom i dodaje kako i među samim građanima Srbije raste težnja za nezavisnošću ove republike. "Jedino preostalo federativno vezivo oličeno je u strahu da će raspad Jugoslavije dovesti do neminovne nezavisnosti Kosova", smatra MKG.

Konstatujući kako "potreba da se federacija preoblikuje nikada nije bila hitnija", MKG upozorava da se na raspad Treće Jugoslavije neće dugo čekati, ukoliko Evropska unija, Sjedinjene Države i SR Jugoslavija ne budu u stanju da redefinišu svoju politiku i uloge.

I pored, kako se navodi, "nemuštih reakcija" u Hrvatskoj i Bosni, ne treba sumnjati da će Miloševićev transfer i na njih imati uticaja. "Međunarodni pritisak da se izruče hrvatski optuženici naglo će se pojačati, a može se očekivati da će se glavni tužilac Tribunala zainteresovati za bosanske Muslimane". Takođe, nagoveštaji o mogućem dolasku Ratka Mladića i Radovana Karadžića u Hagu su više nego obećavajući, a sve to bi trebalo da omogući poboljšanje etničkih odnosa i bržu normalizaciju u ratom pogođenim oblastima.

Nažalost, kako se zaključuje u izveštaju, Makedonija će od svega ovoga imati najmanje koristi, iako joj je najpotrebnija. "Iako je tokom decenije Miloševićeve vladavine bila pošteđena međuetničkih sukoba, njegov definitivan odlazak sa scene neće umanjiti mogućnost razvoja sukoba" u toj zemlji, ocenjuje MKG.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 63

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Predstavljamo tužioca koji će voditi dokazni postupak
SUĐENJE ZA LOGOR KERATERM: Završen dokazni postupak odbrane Duška Sikirice, optuženog da je bio komandant logora
SUĐENJE BILJANI PLAVŠIĆ: Optužena traži da bude oslobođena iz pritvora do početka suđenja