Home



NOVOSTI IZ PRITVORSKE JEDINICE HAŠKOG TRIBUNALA




Umesto "integracije u pritvorsku zajednicu", Slobodan Milošević izabrao "samoizolaciju"; general Rahim Ademi odbio ponudu da bude smešten u "predsedničkom krilu" Pritvorske jedinice UN; Biljana Plavšić čeka "dozvolu boravka" u Holandiji

Kraj protekle sedmice obilovao je zanimljivim i neočekivanim novostima iz Pritvorske jedinice UN u Sheveningenu/Scheveningenu. Kada mu je u petak popodne, nakon što je 30 dana bio odvojen od ostalih pritvorenika, ponuđeno da se "integriše u pritvorsku zajednicu", Slobodan Milošević je to obio i opredelio se za "samoizolaciju."

Pošto je pritvoreni "izrazio želju da se ne meša sa ostalima" – saopštio je u petak predveče šef pres službe Tribunala, Kristijan Šartije/Christian Chartier, sekretarijat suda će, koliko bude mogao, "udovoljiti takvoj njegovoj želji." A to će, pored ostalog, zavisiti i od tempa kojim će u Hag stizati preostalih 39 begunaca od međunarodne pravde (27 na javnim i 12 na zapečaćenim optužnicama). Ukoliko se, u međuvremenu, ukaže potreba za nekom od 5 praznih ćelija u "njegovom" delu Pritvorske jedinice, Milošević će - rekao nam je danas Šartije - "dobiti susede uprkos želji da se ne meša sa ostalima."

U Tribunalu odbijaju da spekulišu o motivima koji su Miloševića mogli da navedu da umesto "integracije u pritvorsku zajednicu" izabere "samoizolaciju." Podsećaju da to nije prvi put da Milošević odbija da se "meša sa ostalima", odnosno da mu je već početkom jula ponuđeno druženje sa pritvorenim bosanskim Hrvatima i Bošnjacima, ali on to nije prihvatio. Njegov "pravni agent", kanadski advokat Kristofer Blek/Christopher Black, je tadašnje Miloševićevo odbijanje obrazložio željom pritvorenog da se druži sa svim - a ne samo nekim - stanarima Pritvorske jedinice. Nije isključeno da je i ovog puta Milošević ponuđenu integraciju odbio iz protesta, jer mu je na zahtev tužilaštva nametnuta zabrana kontakta sa četvoricom optuženih bosanskih Srba. Imena "zabranjenih" nisu saopštena, ali je logično pretpostaviti da se radi o političkim i vojnim liderima bosanskih Srba - Momčilu Krajišniku, Biljani Plavšić, Radoslavu Brđaninu i generalu Momiru Taliću - koji su optuženi za ista dela za koja bi mogao da bude optužen i Milošević, kada se njegova optužnica proširi i, pored Kosova, obuhvati i zločine počinjene tokom ratova u Bosni i Hrvatskoj.

Da li će, po isteku jednomesečne "samoizolacije", Slobodan Milošević moći da se druži sa Biljanom Plavšić, zavisiće ne samo od ograničenja koje mu je nametnulo tužilaštvo, već i od toga da li će holandske vlasti izdati svojevrsnu "dozvolu boravka" bivšoj predsednici Republike Srpske. Biljana Plavišić je, naime, podnela zahtev za privremeno puštanje na slobodu – do početka suđenja - a tužilaštvo je na to odgovorilo da nema ništa protiv, pod određenim uslovima. Ti su uslovi navedeni u poverljivom dokumentu tužilaštva koji nije dostavljen javnosti, ali je njegov sadržaj "provalilo" sudsko veće. Krajem prošle sedmice Pretresno veće je, naime, saopštilo da je uputilo poziv holandskim vlastima da se izjasne o predlogu tužilaštva da se Biljani Plavšić odobri privremena sloboda, pod uslovom da ona "ostane na teritoriji Holandije" i prihvati sve uslove koje bi za to mogle da postave nadležne holandske vlasti.

Uz zahtev za privremeno puštanje na slobodu, odbrana Biljane Plavšić je dostavila i pismene garancije vlada Srbije i Republike Srpske da će se starati o njenoj bezbednosti i osigurati njen povratak u Hag, na suđenje. Tužilaštvo, međutim, smatra da će Biljana Plavšić biti sigurnija u Holandiji, naročito nakon što je njen suoptuženi Momčilo Krajišnik, u intervjuu jednom beogradskom nedeljniku, denuncirao bivšu predsednicu srpskog entiteta da sarađuje sa haškim istražiteljima i tužiocima.

Konačno, kao što je Milošević odbio da se "meša sa ostalima", i neki od pritvorenih, čini se, nisu oduševljeni idejom da se "mešaju s njim." Najnovijem stanaru Pritvorske jedinice UN, hrvatskom generalu Rahimu Ademiju - koji je, inače, poreklom sa Kosova - je, kako saznajemo, ponuđeno da bude smešten u jednu od 5 praznih ćelija u "Miloševićevom krilu" Pritvorske jedinice, ali se on ljubazno zahvalio na toj ponudi i rekao da on "ne bi, ako ne mora..." I njegovoj je želji, takođe, udovoljeno.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 66

SUĐENJE ZA GENOCID U SREBRENICI: Presuda generalu Krstiću
SUĐENJE "TUTI" I ŠTELI": Svjedočenja o "živom štitu" na mostarskom bulevaru
SUĐENJE ZA ZLOČINE U BOSANSKOM ŠAMCU: Stevan Todorović osuđen na 10 godina zatvora
PRIJEDORSKA OPTUŽNICA: Izjašnjavanje Milomira Stakića o proširenoj optužnici