Home
KO IMA, A KO NEMA, PRAVO NA POSETE MILOŠEVIĆU
"Komitet za odbranu Slobodana Miloševića" optužuje Tribunal za "gaženje sporazuma" i "kršenje sopstvenih pravila", dok u Tribunalu takve optužbe odbacuju kao "smešne"
U Haškom tribunalu odbacuju kao "smešne" optužbe da su - u slučaju Slobodana Miloševića i njegovih posetilaca - "pogazili sporazume" i prekršili ne samo "međunarodnu pravnu praksu, već i sopstvena pravila."
Takve su optužbe iznete u pismu koje je kanadski advokat Kristofer Blek/Christopher Black ovih dana uputio sekretaru Tribunala Hansu Holthuisu, a koje je postalo javno stavljanjem na veb-sajt "Međunarodnog komiteta za odbranu Slobodana Miloševića". Glavna Blekova zamerka je da beogradskim advokatima Dragoslavu Ognjanoviću i Zdenku Tomanoviću - koji Miloševića zastupaju u postupku koji je protiv njega pokrenut u Srbiji - nije dozvoljeno da posete svog klijenta u haškom pritvoru i vode s njim "poverljive konsultacije" o statusu njegovog "domaćeg slučaja." A to, po kanadskom advokatu, nije samo "kršenje međunarodne pravne prakse, već i kršenje pravila samog Tribunala." U pismu se insistira na poštovanju "osnovnog prava predsednika Miloševića" da mu se omogući "poverljiv kontakt sa svim pravnicima koje on želi da konsultuje", nezavisno da li se te konsultacije odnose na njegove "slučajeve u Jugoslaviji, Holandiji ili samom Tribunalu." Blek je, inače, nakon posete Miloševiću pre tri sedmice najavio da će slučaj njegove "nezakonite predaje Haškom tribunalu" pokrenuti pred holandskim sudom. U cilju nalaženja rešenja koje bi bilo za sve prihvatljivo, Blek predlaže sekretaru Tribunala da se sastane sa svim članovima pravnog tima "Komiteta" i prilaže spisak sa desetak imena advokata iz isto toliko zemalja - od Rusije i Indije, do Kanade i Sjedinjenih Država, uključujući i već pomenute beogradske advokate.
Predstavnik za štampu Tribunala, Džim Lendejl/Jim Landale, optužbe i tvrdnje iz pisma kanadskog advokata ocenjuje "smešnim" i tvrdi kako Tribunal i njegov Sekretarijat, naprotiv, "čine sve da bi udovoljili željama g. Miloševića i omogućili mu da se u punoj meri pripremi za predstojeće suđenje."
Šef službe pravne pomoći Tribunala, Kristijan Rode/Christian Rhode, tvrdi da nije bilo "nikakvih pogaženih sporazuma", a još manje "prekršenih pravila." Ukazuje, pre svega, da u svim pritvorima, pa i Tribunalovom, pritvorene osobe imaju "ograničene mogućnosti komuniciranja sa spoljnim svetom." Mogu da pišu i primaju pisma, da vode telefonske razgovore i, povremeno, da primaju posete. A za te se posete, za sve pritvorene, sprovodi "standardna operativna procedura: da bi se verifikovali legitimnost i bezbednost posete." Oni koji žele u posetu, treba da kažu koja je njena svrha, a neki od onih koji su tražili dozvolu da posete Miloševića nisu to umeli da objasne. Pravo na posetu, ističe Rode, "pripada optuženom, a ne onima koji bi hteli da ga posete."
Što se Miloševićevog slučaja pred srpskim pravosuđem tiče, ukazuje Rode, on o tome može da se dopisuje sa svojim beogradskim braniocima, a može povremeno i da ih viđa. Tako će Ognjanoviću i Tomanoviću biti dozvoljeno da posete svog klijenta, ali s njim neće moći da vode "poverljive konsultacije", budući da je ta privilegija rezervisana samo za kontakte pritvorenog sa advokatima koji ga brane pred Tribunalom. Ni njihov broj, takođe, nije neograničen: optuženi, po pravilu, mogu da kontaktiraju sa po dva branioca i, eventualno, još ponekim pravnim asistentom, ili savetnikom.
Povodom predstojeće posete delegacije Glavnog odbora SPS, Rode tvrdi da njenim odobravanjem Tribunal nije napravio nikakav presedan, budući da i ostalim optuženima povremeno dolaze u posete delegacije iz njihovih opština ili političkih organizacija. Tribunal je, kaže šef službe pravne pomoći, kod holandskih vlasti podržao zahtev Mire Marković da joj se izda viza za novu posete pritvorenom suprugu. Kristijan Rode, međutim, ne želi da se izjašnjava o tome da li će se i sledeći susret supružnika odvijati kroz neprobojno staklo u sali za posete. Uslovi posete, objašnjava, zavise od procene mentalnog i fizičkog zdravlja kako pritvorenog, tako i posetioca, te će odluka biti doneta na bazi takve procene, kada za to dođe vreme.
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2001-08-02 VLADI U SARAJEVU URUČENO VIŠE OPTUŽNICA
- 2001-08-01 DELEGACIJI SPS ODOBRENA POSETA MILOŠEVIĆU
- 2001-07-29 NOVOSTI IZ PRITVORSKE JEDINICE HAŠKOG TRIBUNALA
- 2001-08-24 KO JE JOŠ NA REDU ZA HAG?
- 2001-08-30 ZNA LI MILOŠEVIĆ ŠTO, ZAPRAVO, HOĆE?
- 2001-08-30 U OKTOBRU NOVE OPTUŽNICE PROTIV SLOBODANA MILOŠEVIĆA
TV Tribunal 67
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: U oktobru nove optužnice
TRIBUNAL: Biljana Plavšić može u Beograd, a Momčilo Krajišnik ne može na Pale
TRIBUNAL: Tokom avgusta, u Hag stiglo pet visokih oficira Armije BH i VRS