Home



ZATVORENA VRATA ZA 7.000 MRTVIH




Asocijacija "Ljekari bez granica" na čiji višegodišnji zahtjev je formirana informativna misija francuskog parlamenta o Srebrenici smatra nedopustivom odluku da generali Žanvije i Morion svjedoče bez prisustva javnosti

"Hoće li parlamentarna informativna misija potpasti pod kontrolu Ministarstva odbrane?" zapitala se Fransoaz Buše-Solnije (Françoise Bouchet-Saulnier), jedna od čelnih ličnosti "Ljekara bez granica". U ime asocijacije ona je izrazila protest zbog odluke Ministarstva da generali Filip Morion (Philippe Morillon) i Bernar Žanvije (Bernard Janvier) pred Misijom francuskog parlamenta o Srebrenici svjedoče iza zatvorenih vrata. Novinari su se okupili u sjedištu tog udruženja u Parizu da čuju stav "Ljekara", na čije uporno insistiranje je ljetos i formirana parlamentarna Misija čiji je zadatak da ustanovi u kojoj mjeri su francuske vojne i političke ličnosti odgovorne za srebrenički masakr u julu 1995. godine.

Članovi udruženja ne prihvaćaju objašnjenje Ministarstva odbrane, po kojem je Misija dužna da dvojicu generala sasluša bez prisustva javnosti pošto je to isto učinilo i tužilaštvo Međunarodnog suda u Hagu u interesu svojih istraga. Pravdanje zatvorenih vrata" obavezama koje proističu iz saradnje sa Haškim tribunalom, po mišljenju "Ljekara", ne počiva ni na kakvim pravnim osnovama.

Ministarstvo odbrane sa istim argumentima može zahtijevati da iza zatvorenih vrata ostanu svjedočenja većine visokih funkcionera koje bi Misija htjela da čuje. "Pozivanje na Hag je krajnje neuvjerljivo opravdanje, jer Haški tribunal nije imao nikakvih primjedbi na javni rad francuske parlamentarne misije", kaže Fransoaz Buše-Solnije.

"Ljekari" su veoma iznenađeni i činjenicom da se parlamentarna misija ni najmanje nije potrudila da provjeri opravdanost argumenata Ministarstva odbrane, nego se bez odlaganja pokorila zahtjevu za eliminisanjem javnosti. "Takva lakoća prihvaćanja dovodi u pitanje kredibilitet Misije i spremnost samih poslanika da obave ovaj posao. Najgore od svega je što će ključna pitanje ove istrage, na koja treba da odgovori general Žanvije, ostati zamagljena", kažu "Ljekari" i navode ih redom.

- Prema izvještaju UN o padu Srebrenice, general Žanvije se tri puta sreo sa generalom Mladićem u okviru pregovora za oslobađanje talaca. Kakve su bile instrukcije koje je imao za vođenje tih pregovora? Ko mu je dao te instrukcije i kolikim manevarskim prostorom je raspolagao?

- U izvještaju UN precizirano je šta je Mladić tražio prilikom prvog susreta. Šta mu je ponuđeno u slijedeća dva razgovora?

- Kakva je konačno bila suština sporazuma koji je zaključen sa generalom Mladićem da bi taoci bili oslobođeni?

- Da li je Francuska, čiji vojnici su bili najbrojniji među taocima, vodila posebne pregovore za njihovo oslobođanje? Da li je Žanvije imao konsultacije u Parizu u vezi s tim i sa kime?

- Da li general Žanvije potvrđuje informacije nekih medija, prema kojima je njegov prethodnik general de Laprel (de Lapresle) takođe učestvovao u pregovorima u vezi sa francuskim taocima i da je zbog toga odlazio u Bosnu. Da li su dva generala kontaktirala?

- Nije li Francuska podrivala pregovore koje su vodile UN, pošto je jednostrano trgovala sa srpskom stranom: oslobođenje talaca za definitivni prekid vazdušnih napada?

- Da li je mogućno precizno rekonstruisati hronologiju zahtjeva za vazdušnim udarima od trenutka kad je počeo napad na srebreničku enklavu? Da li za svaki odbijeni zahtjev general Žanvije može navesti razloge? Koje ličnosti je konsultovao i kakvi su bili stavovi tih ličnosti u vezi s tim napadima?

Prema mišljenju "Ljekara bez granica" argument da su pregovori oko talaca održani znatno prije zbivanja oko Srebrenice i da nisu imali nikakvog utjecaja na njih, koje su naveli admiral Lanksad i bivši premijer Alen Žipe, takođe je zamagljivanje stvarnosti. "Pitanje je da li se Francuska obavezala da će spriječiti zračne udare i kakva je bila cijena nepoštovanja tog dogovora? Bez otvorenih odgovora na ta pitanja, i svih sedam hiljada mrtvih Srebreničana ostaće iza zatvorenih vrata," kažu "Ljekari bez granica".

Dževad Sabljaković


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 41

TUŽILAŠTVO: Zadovoljstvo signalima iz Beograda
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Gde su nestali "razmijenjeni" zatočenici fočanskog KP doma
SUĐENJE ZA GRANATIRANJE I TERORISANJE SARAJEVA: Da li će i general Galić, zajedno sa sudijama, posetiti Sarajevo
TRIBUNAL: Za odbranu optuženih Tribunal troši 13 miliona dolara godišnje
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: General Talić traži privremeno oslobađanje iz pritvora