Home



OJDANIĆ PROTIV NATO




Počela trodnevna rasprava o zahtevu generala Ojdanića upućenom zemljama-članicama NATO i drugim državama da se odbrani dostave transkripti ili snimci presretnutih razgovora u kojima je optuženi jedan od učesnika ili je tema razgovora drugih. Odbrana traži obavezujući sudski nalog za dostavu tih dokumenata.

Predstavnici Kanade, Francuske, Nemačke, Holandije, Velike Britanije, SAD, Bosne i Turske u TribunaluPredstavnici Kanade, Francuske, Nemačke, Holandije, Velike Britanije, SAD, Bosne i Turske u Tribunalu

U Tribunalu je danas počela rasprava o zahtevu generala Dragoljuba Ojdanića da sudsko veće izda obavezujuće naloge zemljama članicama NATO i još nekim državama, za koje odbrana tvrdi da imaju dokumente, prvenstveno presretnute razgovore, koji bi mogli da budu od suštinskog značaja za pripremu odbrane. Iako je spisak zemalja od kojih je odbrana tražila dokumente znatno duži, današnjoj raspravi prisustvuju predstavnici Kanade, Francuske, Nemačke, Holandije, Velike Britanije, SAD, Bosne i Turske.

Ovo je inače prvi put u istoriji Tribunala da optuženi traži da se obelodane snimci presretnutih razgovora u kojima se pojavljuje kao jedan od učesnika ili kao tema razgovora. U obrazloženju zahteva generala Ojdanića, branilac Piter/Peter Robinson je naglasio da odbrana već dve godine zvaničnim kanalima traži snimke presretnutih razgovora od preko 30 zemalja i da su za to vreme samo Bosna i Hercegovina i Turska odgovorili da nemaju relevantne dokumente o optuženom za period koji pokriva optužnice (januar-jul 1999.).

Odbrana tvrdi da je ispunila zahteve odredjene u Statutu i Pravilniku Tribunala u pogledu jasnog definisanja perioda, teme i učesnika razgovora čije snimke traži, ali da naravno "niko ne može tačno da se seti sa kim je razgovorao kog dana pre 5 godina". Odbrana je zaključila da države imaju snimke presretnutih razgovora na osnovu izveštaja u medijima, koji se pozivaju na izvore bliske vladama i obaveštajnim službama, kao i na osnovu knjiga koje su objavili visoki američki zvaničnici i zapovednici NATO kao što je general Klark/Clark.

U ime zemalja članica NATO predstavnik SAD, Klifton Džonson/Cliffton Johnson, je tražio da se o zahtevu generala Ojadnića raspravlja na zatvorenoj sednici, uz obrazloženje da se radi o osetljivim pitanjima nacionalne bezbednosti, a naročito o pitanjima izvora informacija i rada bezbednosno-informativnih agencija. Posle kraćih konsultacija sudije su odlučile da se u interesu javnosti i pravičnosti rasprava odvija na javnoj sednici, s tim da se o pitanjima koja se dotiču nacionalne bezbednosti raspravlja bez prisustva javnosti.

U odgovoru na argumente odbrane, predstavnica Kanade je naglasila da je zahtev odbrane nerazuman i suviše širok i da Kanada i pored želje i dosadašnje saradnje sa Tribunalom smatra da bi ispunjenje ovakvog zahteva predstavljalo suviše veliki teret za državu.

Očekuje se da će rasprava o ovom zahtevu trajati tri dana.



Fotografije
Predstavnici Kanade, Francuske, Nemačke, Holandije, Velike Britanije, SAD, Bosne i Turske u Tribunalu
Dragoljub Ojdanić u sudnici Tribunala


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 215

UZDRŽAVANJE OD REPRESIJE: Šta je Milošević obećao Jelcinu
ZADATAK IZVRŠEN: Momčilo Mandić priznaje etničko čišćenje
SVEDOCI ZLOSTAVLJANJA: Otac i sin u logoru Lapušnik
MASAKR ILI BORBA: Da li je komandant znao za zločin
NAPAD - PROTIVNAPAD: Ko je zapalio kuće u Bjelovcu