Home



POREKLO STRAHA U ŽEPI




Uzrok straha stanovništva Žepe u julu 1995. godine, tvrdio je optuženi Tolimir u unakrsnom ispitivanju britanskog oficira Eme Sejer, nisu bile pretnje bosanskih Srba već stav vlade u Sarajevu koja je odugovlačila postizanje sporazuma o razmeni zarobljenika i podsticala borce iz enklave da nastave oružani otpor

Emma Sayer, svjedok na suđenju Zdravku TolimiruEmma Sayer, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Povodom iskaza svedokinje Eme Sejer/Emma Sayer o "šoku" člana ratnog predsedništva Žepe Hamdije Torlaka kada ga je general Smit pitao da li iko želi da ostane u enklavi, Tolimir je emitovao deo video snimka na kojem Torlak i još jedan predstavnik stanovništva enklave tokom pregovora na Bokšanici od 19. jula 1995. godine, obaveštavaju generala Mladića da "desetak porodica želi da ostane u Žepi". Ne sporeći autentičnost snimka Sejer/Sayer je ostala pri iskazu da je Torlak bio iznenađen Smitovim pitanjem i precizirala kako je tom prilikom izrazio zabrinutost da bi vojno sposobni muškarci, ako ostanu u enklavi, "bili izloženi opasnosti da budu ubijeni".

Tolimir je međutim svedokinji sugerisao da uzrok zabrinutosti Hamdije Torlaka nisu bila dejstva VRS već stav vlade u Sarajevu. Odugovlačenjem da prihvati sporazum o razmeni, tvrdi optuženi, bošnjačka vlada je želela da navede VRS da enklavu "osvoji silom i okrvavi ruke". Sejer je prihvatila da je sporazum o razmeni bio jedan od razloga za zabrinutost ali se, prema njenoj oceni, Torlakova briga za sudbinu muškaraca zasnivala samo na strahu od toga šta bi se moglo dogoditi sa ljudima koji ostanu u enklavi. Opisala je da je Torlak, "očajnički tražio helikoptere za evakuaciju", objašnjavajući da nije siguran da bi autobusima stigli na slobodnu teritoriju.

Na pitanje optuženog da li je taj strah bio opravdan i da li se išta od toga dogodilo u stvarnosti, Sejer je odgovorila da bi se "na osnovu onoga što se desilo u Srebrenici", njihov strah mogao smatrati opravdanim. U vreme kad su počele da stižu prve vesti o stradanju srebreničkog stanovništva, rekla je svedokinja, general Mladić je uveravao generala Smita da je "evakuacija Srebrenice prošla korektno".

Konačno, za termin "likvidacija" koji je general Mladić upotrebio govoreći o tome što će se dogoditi borcima Žepe koji ne predaju oružje, Tolimir je rekao spada u "standardnu vojnu terminologiju". Pošto se svedokinja s tim nije složila optuženi general je sugerisao da se taj termin sigurno može naći u literaturi o Foklandskom ratu koji je vodila britanska vojska, ali je Sejer rekla da se ne seća da je termin "likvidacija" iko tada koristio.

Suđenje Zdravku Tolimiru koji se tereti za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici i Žepi 1995. godine, nastavlja se sutra iskazom novog svedoka optužbe.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 489

I JARE I PARE: Šešelj traži slobodu i 10 miliona eura
MUKE S PAMĆENJEM: Nevoljni svjedok misli jedno a govori drugo
OSTATI ŽIV: Ispovjest preživjelog sa stratišta u Nezuku