Home
ODBRANA GENERALA GOTOVINE - ODBRANA NATO DOKTRINE
U američkoj javnosti se oglašavaju kritičari Haškog tribunala zbog stavljanja nekadašnjeg komandanta oružanih snaga Hrvatske na listu optuženih za ratne zločine. Mogu li SAD da izbegnu svoj deo odgovornosti za posledice operacije "Oluja"?
Ugledni dnevnik Volstrit džornal (Wall Street Journal) pridružio se frontu ovdašnjih snaga koje nastoje da odbiju makar i posrednu odgovornost SAD za posledice operacije "Oluja" u Hrvatskoj, avgusta 1995. godine. U komentaru pod naslovom "Lak na obaraču – argumenti protiv Haškog tribunala", Džornal se bukvalno ustremio na odluku Karle del Ponte da optuži generala Antu Gotovinu za ratne zločine protiv srpskog stanovništva u Hrvatskoj, sa tezom da taj potez Međunarodnog tribunala predstavlja ne samo"opasan presedan za međunarodno pravo", već i "ozbiljnu pretnju vojnoj doktrini NATO saveza".
Autori ovog kontroverznog napisa, vašingtonski advokati Dejvid Rivkin (David Revkin) i Li Kejsi (Lee Casey), ocenjuju da je operacija "Oluja" predstavljala doslednu realizaciju uputstava iz udžbenika NATO - munjevita akcija, izvedena sa izuzetno pokretljivim i brojčano nadmoćnim vojnim snagama, sa ciljem da se postigne brza i potpuna pobeda. U susretu sa novinarima u Vašingtonu, oni su upozorili da upravo takve operacije karakterišu vojnu doktrinu zapadnog vojnog saveza, iz čega su izvukli zaključak o "apsolutnoj neosnovanosti" optužbe koja je u Hagu podignuta protiv generala Gotovine.
Prema rečima Dejvida Rivkina, jednog od autora napisa u Volstrit džornalu, operacija "Oluja" predstavlja je "izuzetnu vojnu operaciju, sa veoma malo žrtava", pri čemu su, po njima, prateći zločini nad srpskim civilnim stanovništvom koje se povlačilo iz Krajine bili na nivou "pojedinačnih incidenata". "Tragične posledice velikih vojnih operacija su neizbežne, što se pokazalo u Hrvatskoj, a potvrdilo kasnije na primeru Kosova, gde je, posle ulaska NATO, pobijeno više stotina Srba, dok su desetine hiljada morale da pobegnu iz svojih kuća", rekao je Rivkin, optužujući Haški tribunal za dupli standard - kad je u pitanju optužnica protiv generala Gotovine, odnosno "zatvaranje očiju" pred činjenicom da je Klintonova (Clinton) administracija (preko Pentagona i vojne obaveštajne službe) aktivno pomogla hrvatskim snagama u operaciji "Oluja". "Bez obzira na epilog poternice za generalom Gotovinom, akcija koju je u njegovom slučaju preduzelo tužilaštvo Međunarodnog tribunala imaće, dugoročno, negativne posledice po međunarodno krivično pravo".
Za kraj, valja podsetiti da je Rivkin bio pravni zastupnik Tuđmanove vlade u Hagu - pred Međunarodnim sudom pravde i Haškim tribunalom - te da se još spori sa novim hrvatskim vlastima oko neisplaćenih milionskih honorara.
Slobodan Pavlović
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2001-09-03 DEL PONTE PREPUŠTA BEOGRADU "FINANSIJSKU ISTRAGU" O MILOŠEVIĆU
- 2001-08-31 MILOŠEVIĆEVO SELEKTIVNO NEPRIZNAVANJE TRIBUNALA
- 2001-08-30 SLABO INTERESOVANJE BEOGRAĐANA
- 2001-09-10 PRVA SUĐENJA ZA ZLOČINE U MOSTARU, BOSANSKOM ŠAMCU I VIŠEGRADU
- 2001-09-12 KARADŽIĆEVI KONTAKTI SA RUKOVODSTVOM REPUBLIKE SRPSKE
- 2001-09-14 DELEGACIJA SKUPŠTINE RS U "MISIJI UPOZNAVANJA" S TRIBUNALOM
TV Tribunal 68
SUĐENJE ZA ZLOČINE U LOGORU KERATERM: Optuženi priznao krivicu
SUĐENJE MOMČILU KRAJIŠNIKU I BILJANI PLAVŠIĆ: Više od 300 svedoka optužbe
SLUČAJ SLOBODANA MILOŠEVIĆA: Imenovana trojka "prijatelja suda"
SUĐENJE MOMIRU TALIĆU I RADOSLAVU BRĐANINU: Početak suđenja u januaru sledeće godine
HAŠKI TRIBUNAL: Zakletva novih sudija