Home



ZBOG HAGA ZAMRZNUTA AMERIČKA POMOĆ SRBIJI I PODRŠKA SRBIJI/CRNOJ GORI U MEDJUNARODNIM FINANSIJSKIM INSTITUCIJAMA




Dosadašnja nepovoljna iskustva sa Beogradom učinila da se pomoć i podrška SAD za 2003. godinu zamrznu do 15. juna, a da se potom preispita da li je u medjuvremenu Srbija, pre svega, ispunila u potpunosti sve obaveze prema Haškom tribunalu - Crna Gora i Kosovo bez restrikcija na američku pomoć, ali (uz Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu), pod kontrolom oko saradnje sa Hagom

Srbija, pojedinačno, a i nova državna zajednica Srbija i Crna Gora ponovo su na udaru kaznenih mera SAD, kojih su uspele da se oslobode maja prošle godine. To je (očekivana) odluka američkog Kongresa, sadržana u tzv. "zakonu o sertifikaciji" pomoći Srbiji i medjunarodne podrške Srbiji i Crnoj Gori u tekućoj fiskalnoj godini.

Nadležni Komiteti za aproprijaciju Predstavničkog doma i Senata generalno su se saglasili, pred vikend, da se za Srbiju izdvoji u ovoj godini pomoć u vrednosti od 110 miliona dolara, za Kosovo 85 miliona i za Crnu Goru u vrednosti od 25 miliona dolara, a utanačeni su, takodje, i svi preduslovi za realizaciju te predvidjene bilateralne pomoći i multilateralne podrške novoj državnoj zajednici S/CG.

Istovremeno, medjutim, posebno mesto u zakonu dobila je klauzula koja direktno uslovljava realizaciju te američke pomoći i podrške u medjunarodnim finansijskim institucijama i saradnjom Srbije/Crne Gore - a isto tako Hrvatske i Bosne i Hercegovine - sa Medjunarodnim krivičnim sudom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, kao i njihovim doslednim ispunjavanjem obaveza iz Dejtonskog/Dayton mirovnog sporazuma o BiH. Tim povodom, u zakonskom članu 576, nalaže se američkim predstavnicima u medjunarodnim institucijama da glasaju protiv "svakog novog projekta" finansijske ili tehničke pomoći državama koje nisu ispunile "potrebne i značajne korake u sprovodjenju svoje medjunarodne obaveze da uhvate i predaju Medjunarodnom tribunalu sve osobe, sa svoje teritorije, koje su javno optužene za ratne zločine, kao i da na ostale načine saradjuju sa Tribunalom".

Američki Kongres je, članom 578 Zakona, praktično zamrzao do 15. juna odobrenu pomoć Srbiji i medjunarodnu finansijsku podršku državnoj zajednici S/CG, s tim što je državni sekretar Pauel/Powell (u ime predsednika Buša/Bush) dobio taj datum kao rok da obavesti nadležne kongresne komitete da li su vlasti u Beogradu ispunile postavljene uslove oko Haga i Dejtona. "Sredstva odobrena ovim zakonom mogu biti stavljena na raspolaganje Srbiji posle 15. juna 2003", navodi se u pomenutom zakonskom članu, uz odredbu da će posle tog roka - u slučaju Pauelove potvrde da su vlasti u Beogradu ispunile sve tražene uslove - predstavnici SAD dobiti uputstvo ministra finansija da podrže svojim glasom zajmove i ostalu traženu pomoć za Srbiju i Crnu Goru u medjunarodnim finansijskim institucijama.

Pored pune i neodložne saradnje sa Haškim sudom (hapšenje i predaja optuženih, pristup istražiteljima i obezbedjivanje svih dokumenata), u zakonu se eksplicitno traži od Srbije da "obustavi svaku finansijsku, političku, bezbednosnu i ostalu podršku, koja služi održavanju separatne institucije Republike Srpske". Pomenuta odredba prepisana je iz zakona za prošlu godinu, kao i sledeća u kojoj se, kao uslov za realizaciju američke pomoći, od Srbije traži da "preduzme korake u primeni politike koja će održavati poštovanje prava manjina i vladavinu zakona, uključujući i oslobadjanje političkih zatvorenika".

U zakonu usvojenom u Kongresu posebno se naglašava da se gore navedeni preduslovi ne odnose na pomoć namenjenu Crnoj Gori i Kosovu, kao i na sredstva namenjena fondovima za humanitarnu pomoć i podršku razvoju demokratskih institucija na nivou opština u Srbiji.

Ključna promena u odnosu na "zakon o sertifikaciji" iz 2002. sastoji se u izmenjenem redosledu poteza Vašingtona kad je reč o zamrzavanju predvidjene pomoći Srbiji medjunarodne podrške državnoj zajednici S/CG. Prošle godine američka pomoć i medjunarodna podrška išli su do 31. marta, a potom je doneta odluka o suspenziji koja je bila na snazi do druge polovine maja.

Ove godine - kako je objasnio jedan od predlagača zakona, senator Lejhi/Lehi iz Vermonta da bi se obezbedilo da "mi utičemo na razvoj dogadjaja, a ne dogadjaji na nas" - Beograd se, pre svega zato što nastavlja da nepotpuno ispunjava obaveze prema Hagu, suočava sa suspenzijom američke pomoći i podrške u medjunarodnim institucijama odmah posle usvajanja zakona, u periodu oročenom na sledeća četiri meseca. A, i posle tog kontrolnog 15. juna, odmrzavanje odobrenih 110 miliona dolara za Srbiju i podrške u medjunarodnim institucijama za S/CG biće uslovljeno ocenom Kolina Pauela koliko su vlasti u Beogradu pre svega izišle u susret zahtevu da se obezbedi transfer u Hag Ratka Mladića, vukovarskog tandema Šljivančanin-Radić i ostalih optuženih sa liste Karle/Carla del Ponte koji se nalaze na teritoriji Srbije.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 135

KOSOVSKA ISTRAGA: Prvi pripadnici OVK pred Haškim tribunalom
MALA, MOBILNA, UBITAČNA I DISKRETNA: Kapetan Dragan raportira Slobodanu Miloševiću o "Crvenim beretkama"
NOVOZELANDSKA VERZIJA: Ko je na koga pucao u Sarajevu?
OSAM MESECI "ZA DŽABE": Zoran Žigić ponovo ostao bez branioca