Home
HRVATSKA MORA SURAĐIVATI S HAGOM
Evropski diplomat najavio stav Evropske komisije u vezi odbijanja Zagreba da izruči generala Bobetka Tribunalu u Haagu, početkom oktobra, ali nije ostavio sumnje u glavnu liniju te poruke
Ministarski zaključci o Zapadnom Balkanu, koji će biti formalno usvojeni od šefova diplomatije EU u ponedjeljak, već su formulirani, osim za Hrvatsku.
U petak popodne predstavnici zemalja članica još će se dogovoriti oko jačine i tona formulacije kojom će Zagreb biti upozoren na obavezu suradnje s Tribunalom u Haagu/Hag, kao i da li će Hrvatska biti izdvojena u ovom upozorenju, ili svrstana s drugim zemljama koje su preuzele obavezu suradnje s Haškim tribunalom.
U svakom slučaju, ministri će još jednom podsjetiti na obavezu "totalne", suradnje - kako se izrazio diplomat iz kruga Evropske komisije u razgovoru za SENSE, pretpostavljajući "da svatko zna što ova formulacija znači." Na primjedbu da Evropska komisija nije reagirala na izražene namjere Zagreba da ne preda optuženog generala Janka Bobetka, diplomat iz kruga komesara za vanjske poslove Chrisa Pattena/Kris Paten je izjavio: "Ostali smo suzdržani u komentarima na slučaj generala Bobetka jer debata u Hrvatskoj još uvijek traje. Očigledno, javnost i političke institucije još nisu zauzeli jedinstven stav i ne želimo se miješati. Zato smo se do sad ograničili na to da samo podsjetimo da su zemlje obavezne na punu suradnju. Međutim, početkom oktobra dat ćemo opširnije i jasnije naše viđenje ovog događaja."
U odvojenom razgovoru za SENSE, danski diplomat, koji je također nastupio pod uvjetom anonimnosti, govoreći u ime svoje zemlje koja predsjedava Unijom, podsjetio je Zagreb na "politiku uvjetovanosti", odnosno da napredak u evropskim integracijama ovisi o ispunjavanju preuzetih obaveza, "od kojih je jedna od najvažnijih, ako ne i najvažnija, suradnja s Tribunalom u Haagu/Hag".
Ove dvije izjave dane su nakon prve javne reakcije neke od zapadnih zemalja na odbijanje zvaničnog Zagreba da izruči generala Janka Bobetka. Britanski ministar u ministarstvu vanjskih poslova Denis MacShane/Mek Šejn u četvrtak je u Londonu, prema agenciji Beta, iznio stav svoje vlade po kojem general Bobetko mora biti izručen. On je, prema istom izvoru, također, podsjetio na "uvjetovanost suradnje s EU ". Stav tako jake članice EU izrečen neposredno uoči ministarskog sastanka u ponedjeljak, jasan je signal da Hrvatska u slučaju Bobetko ne može očekivati nikakvu poštedu.
Ines Sabalić
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2002-09-19 VJ BEZ PODATAKA O KARADŽIĆU I MLADIĆU
- 2002-09-06 TUŽILAŠTVO ZAHTEVA PREUZIMANJE ISTRAGA O ZLOČINIMA U MAKEDONIJI
- 2002-09-04 SKANDALOZNO I SRAMNO NEGIRANJE ZLOČINA
- 2002-10-03 HAŠKI TRIBUNAL MOŽDA DOBITNIK NOBELOVE NAGRADE ZA MIR
- 2002-10-07 MAKEDONSKE ISTRAGE U NADLEŽNOSTI TRIBUNALA
- 2002-10-15 MOŽDA NE SANKCIJE, ALI ZATO USPORAVANJE
TV Tribunal 118
PRIZNANJE I ŽALJENJE: Biljana Plavšić priznala krivicu za progone
SAMIT U SUDNICI: Stjepan Mesić svedočio protiv Slobodana Miloševića
GENOCID U PRIJEDORU: Izostala nagodba optužbe i odbrane doktora Stakića
SVEDOCI ILI ŠPIJUNI: Mogu li se novinari prisiljavati na svedočenje
NOVA OPTUŽNICA ZA SREBRENICU: Postoji li "francuska veza" u srebreničkom genocidu