Home



RAZMENA PROTESTA UN I VRS




Napadu snaga bosanskih Srba na Srebrenicu prethodila je blokada konvoja za snabdevanje enklava pod zaštitom UN, kaže bivši načelnik štaba Unprofora u BiH u svedočenju na suđenju Zdravku Tolimiru, optuženom za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi 1995. godine

Cornelis Hendrik Nicolai, svjedok na suđenju Zdravku TolimiruCornelis Hendrik Nicolai, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Holandski general Kornelis Hendrik Nikolaj/Cornelis Hendrik Nicolai je 1995. godine, kao načelnik štaba Unprofora za BiH, bio dobro obavešten o svemu što se uoči pada Srebrenice događalo u i oko enklave i o tome je više puta svedočio u Tribunalu. Danas, na suđenju Zdravku Tolimiru, bivšem pomoćniku komandanta za bezbednost u Glavnom štabu Vojske Republike Srpske (VRS), u spise je uveden njegov iskaz iz 2007. godine u predmetu sedmorice oficira bosanskih Srba nedavno osuđenih za zločine u Srebrnici i Žepi.

Prema danas pročitanom sažetku tog iskaza, načelnik Glavnog štaba VRS general Manojlo Milovanović je bio zadužen za kontakt sa generalom Nikolajem, ali je Holanđanin često komunicirao i sa Mladićevim pomoćnicima, generalima Tolimirom i Gverom. "Bilo je besmisleno razgovarati s bilo kim ispod ranga generala", rekao je danas.

Komunikacija sa VRS se, prema holandskom generalu, najčešće svodila na proteste koje su bosanski Srbi upućivali snagama UN zbog napada Armije BiH iz enklave na njihove položaje van Srebrenice. U jednom od tih protesta, upućenom direktno od generala Mladića, Unprofor se optužuje da "dozvoljava" napade "muslimanskih snaga" na položaje VRS van enklave i "nedovoljno se angažuje da ih spreči". Potvrđujući da je Armija BiH "redovno" izvodila takve napade, general Nikolaj je istakao da je mogućnost Unprofora da patrolira tim područjima bila znatno otežana činjenicom da im je VRS uskraćivala dozvolu za to.

Još veći problem, prema iskazu holandskog generala, bila je blokada konvoja kojima su se snabdevali kako civili tako i mirovne snage u Srebrenici i u druge dve "istočne enklave" pod zaštitom snaga UN – Žepi i Goraždu. Nestašice hrane, goriva i sanitetskog materijala, izazvane blokadama humanitarnih i konvoja za snabdevanje, onemogućila je Unprofor u njegovoj misiji, tvrdi Nikolaj.

VRS je blokirala i konvoje kojima su se pripadnici Unprofora, nakon odsustva, vraćali na položaje u zaštićenim zonama. Holandski bataljon u Srebrenici je, tvrdi Nikolaj, na kraju umesto 650 imao samo 350 vojnika. Ponašanje VRS je "bitno ograničavalo delovanje holandskih plavih šlemova", rekao je Nikolaj. Po njemu, to je bilo u suprotnosti sa stalnim prigovorima VRS da Unprofor "ne radi svoj posao".

U maju i junu 1995. godine situacija u enklavama, posebno u Srebrenici, se pogoršavala. Moglo se uočiti veće prisustvo snaga VRS oko enklave, a došlo je i do napada na posmatračka mesta Holandskog bataljona. U razgovoru sa Tolimirom 8. jula 1995. godine, Nikolaj je protestovao zbog napada VRS na posmatračko mesto UN Fokstrot/Foxtrot. Tolimir je, tvrdi holandski general, to negirao, optužujući Unprofor da je Armiji BiH ustupio šest oklopnih vozila i nije od njih oduzeo teško naoružanje. "Svojim očima sam video skladišta u kojima je čuvano oduzeto teško naoružanje" Armije BiH, rekao je Nikolaj i dodao da se u izveštajima o neprijavljenom oružju uvek radilo samo o "lakom naoružanju".

Svedočenje generala Nikolaja nastavlja se sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 461

"TAKO JE, PREDSJEDNIČE": Visoki stepen saglasnosti Karadžića i Mandića
POKVARENI TELEFONI: Da li je general Tolimir lagao generala Nikolaja
RIJEČNIK ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Deportacija se prevodi kao "slobodan protok stanovništva"
ZAVRŠNE RIJEČI: Tužilac traži najmanje 35 godina zatvora za generala Đorđevića
NEVINOST BEZ ZAŠTITE: Milan Lukić optužuje višegradske moćnike