Home



KAKO SE GENERAL ĐORĐEVIĆ "REŠIO BEDE"




Zaštićeni svedok sa pseudonimom "K-87" rekao mu je general Vlastimir Đorđević u proleće 1999. godine izdao instrukcije za pokop leševa albanskih civila na poligonu SAJ u Batajnici, ali tvrdi da je imao utisak da ovaj bio "zamišljen i nervozan" i da je sve radio "preko volje" a po naređenju ministra policije Vlajka Stoiljkovića

Vlastimir Đorđević u sudnici TribunalaVlastimir Đorđević u sudnici Tribunala

Dokazni postupak odbrane policijskog generala Vlastimira Đorđevića danas je na kratko prekinut kako bi se saslušao poslednji svedok optužbe, koji do sada nije bio dostupan iz zdravstvenih razloga. Radi se o bivšem pripadniku Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) MUP Srbije zaštićenog identiteta koji je u ranijim izjavama haškim istražiteljima i iskazu na suđenju "Kosovskoj šestorki" u martu 2007. godine generala Đorđevića označio kao glavnog nalogodavca pokopa leševa više stotina kosovskih Albanaca u Batajnici nedaleko od Beograda u proleće 1999. godine.

Svedočeći putem video linka iz Beograda uz mere zaštite lika i glasa i sa pseudonimom "K-87", on je potvrdio istinitost izjave koju je 2004. godine dao haškim istražiteljima. Prema sažetku tog dokumenta, svedoka je sredinom aprila 1999. godine pozvao tadašnji načelnik Resora javne bezbednosti, general Đorđević, i naložio mu da dođe u njegovu kancelariju. Na kratkom sastanku oči u oči naredio mu je da u centru za obuku SAJ "13. maj" u Batajnici organizuje pokop leševa iz kamiona pristiglog sa Kosova. Nakon toga, u još nekoliko navrata je dobio slične instrukcije od optuženog, a komunikacija se odvijala i preko Đorđevićevog saradnik Bogdana Lipovca.

Nakon pročitanog sažetka, tužilac je svedoku postavio samo nekoliko pitanja, a potom je usledilo jednočasovno unakrsno ispitivanje. Branilac Aleksandar Popović nije ni pokušao da pobije tvrdnju da je optuženi general naredio pokop leševa u Batajnici, ali je sugerisao da je to radio protiv svoje volje i po naređenju ministra policije Vlajka Stoiljkovića, sa čim se svedok donekle složio. Rekao je da je Đorđević u to vreme odavao utisak "nervoznog i zamišljenog čoveka", koji je želeo da se akcija pokopa leševa što pre završi. "Radio je sve preko volje i čini mi se da je želeo da se svi rešimo te bede", dodao je svedok.

Svedok tvrdi da mu je Đorđević rekao da se radi o žrtvama NATO bombardovanja koje treba sahraniti u Batajnici i da o tome "ne treba nikome pričati". Naložio mu je, kaže, da obeleži mesto pokopa, kako bi se, čim se rat završi, mogli izvršiti ekshumacija, identifikacija i propisna sahrana. Do ekshumacije je, podsetimo, došlo tek 2001. godine - dve godine nakon rata, a godinu dana nakon promene režima Slobodana Miloševića, čiji je eksponent bio i optuženi general.

Svedok je, dalje, tvrdio da je Đorđević govorio da "treba što pre da obavimo zadatak", a činjenica da je govorio u množini, po njemu, upućuje na zaključak da je prenosio "nečije naređenje", najverovatnije ministra policije Vlajka Stoiljkovića. Tužilac je u dodatnom ispitivanju sugerisao da je taj "neko" mogao biti i tadašnji predsednik Milošević, što je svedok odbacio. Kaže da je Đorđević pominjao "šefa" i smatra da sebi nije mogao "dozvoliti luksuz" da tako naziva predsednika, pa zbog toga zaključuje da se moralo raditi o ministru. Milošević je, inače, u presudi kojom su petorica bivših srpskih zvaničnika prvostepeno osuđeni na kazne zatvora od 15 do 22 godine zatvora označen nosiocem udruženog zločinačkog poduhvata sa ciljem trajnog uklanjanja Albanaca sa Kosova 1999. godine. Za iste zločine bio je optužen i Vlajko Stoiljković koji je 2002. godine izvršio samoubistvo u Beogradu.

General Đorđević se, podsetimo, tereti za zločine srpske policije i vojske nad kosovskim Albancima 1999. godine, kao i za organizovanje tajne operacije prikrivanja leševa ubijenih civila na nekoliko lokacija u Srbiji. Suđenje se nastavlja sutra iskazom svedoka odbrane, koji bi takođe trebalo da svedoči putem video linka.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 453

OPASNIJI OD NATO: Karadžić osporava medijske izvještaje o Sarajevu
TAČKA NA LJUBOTEN: Potvrđena presuda Boškoskom i Tarčulovskom
CRVENA BERETKA: Sve jedinice pod jednom kapom
UBISTVO BEZ PUCNJA: Čime se ponosio Deseti diverzantski odred