Home
SRETEN LUKIĆ "DEGRADIRAN" OD MILOŠEVIĆEVOG REŽIMA
Branioci policijskog generala Sretena Lukića traže da Žalbeno veće uvrsti u dokaze više dokumenata koji nisu bili prevedeni do završetka glavnog postupka protiv "Kosovske šestorke". Tvrde da se radi o važnoj dokumentaciji iz koje se vidi da je optuženi za vreme boravka na Kosovu bio "degradiran od strane režima Slobodana Miloševića"
Sreten Lukić u sudnici Tribunala
Branioci Sretena Lukića, bivšeg načelnika štaba srpskog MUP za Kosovo, uputili su danas zahtev Žalbenom veću da u dokaze uvrsti 17 dokumenata koji, kako tvrde, "uprkos marljivom radu odbrane" nisu ušli u sudske spise tokom prvostepenog postupka. Branioci, naime, tvrde da je do problema došlo zbog rada Tribunalove prevodilačke službe koja do kraja suđenja nije uspela da prevede pomenute dokumente, između ostalog i zbog toga što je prednost bila data odbranama preostale petorice optuženih za kosovske zločine. Pošto je prevod dokumenata konačno stigao, odbrana traži da oni budu uvršćeni u dokaze.
Uvođenje novih dokaza u spis se, inače, po Pravilniku o postupku i dokazima može odobriti ukoliko ti dokazi nisu bili dostupni tokom suđenja, a proceni se da su relevantni i verodostojni.
Većina od 17 dokumenata odbrane odnosi se na aktivnosti OVK i njihove napade na srpske snage bezbednosti i civile na Kosovu. Na popisu je i nekoliko dokumenata srpske policije, poput "Sistematizacije radnih mesta i platnih razreda u MUP", iz kojih se, smatraju branioci, vidi da Lukić na terenu nije bio nadređen celokupnom policijskom osoblju na Kosovu, kako je to navedeno u presudi. Štaviše, branioci tvrde da iz tih dokumenata proizlazi da je Lukić po odlasku na Kosovo bio "degradiran od strane režima Slobodana Miloševića".
Sreten Lukić je u februaru ove godine prvostepenom presudom osuđen na 22 godine zatvora zbog učestvovanja u udruženom zločinačkom poduhvatu na čelu sa Miloševićem, a sa ciljem proterivanja albanskih civila sa Kosova 1999. godine. Istom presudom na po 22 godine zatvora su osuđeni bivši potpredsednik savezne vlade Nikola Šainović i general Nebojša Pavković, a na po 15 godina generali Dragoljub Ojdanić i Vladimir Lazarević, dok je nekadašnji predsednik Srbije Milan Milutinović oslobođen svih optužbi.
Tužilac je u međuvremenu tražio strožije kazne za sve osuđenike, dok se na oslobađajuću presudu Milutinoviću nije žalio. Odbrane petorice osuđenih zahtevaju oslobađajuće presude ili, alternativno, manje kazne za svoje klijente.
Vezani izvještaji
- Predmet : Šainović i drugi
- 2009-09-18 GENERAL PAVKOVIĆ NA PRIVREMENOJ SLOBODI
- 2009-05-28 BEZ ŽALBE NA OSLOBAĐAJUĆU PRESUDU MILUTINOVIĆU
- 2009-05-25 GENERAL LAZAREVIĆ NA PRIVREMENOJ SLOBODI
- 2010-01-18 ŽALBENI POSTUPAK "KOSOVSKE PETORKE"
- 2010-05-18 PRIPREME ZA ŽALBENU RASPRAVU U PREDMETU KOSOVSKE PETORKE
- 2010-09-14 STOMATOLOŠKI I DRUGI PROBLEMI KOSOVSKE PETORKE
TV Tribunal 436
IZJAŠNJAVANJE: Nove optužbe protiv Zdravka Tolimira
"ARKANOVCI" ILI JNA: Ko je igrao glavnu ulogu u napadu na Zvornik?
TELESNI INTEGRITET: General optužuje ministra da mu je radio o glavi
POZORIŠTE U KUĆI: Kako su Srbi komentarisali hrvatsko-muslimanski sukob
SPECIJALCI U "OLUJI": Krađa ili uklanjanje napuštenih vozila?