Home



KO GDE "LETUJE"?




Privremeni boravak na slobodi tokom letnje sudske pauze odobren Jadranku Prliću, Berislavu Pušiću, Momčilu Perišiću, Franku Simatoviću, Vladimiru Lazareviću i Mići Stanišiću. Čeka se još odluka o zahtevu Milana Lukića, a odbijeni zahtevi Jovice Stanišića, Ivana Čermaka, Slobodana Praljka, Milana Gvera, Stojana Župljanina i Johana Tarčulovskog

Pritvorska jedinica UN u ScheveningenuPritvorska jedinica UN u Scheveningenu

Od ukupno 36 optuženih i osuđenih koji u Pritvorskoj jedinici UN čekaju na početak i nastavak suđenja ili transfer u zemlju gde će izdržavati kaznu, njih 13 je podnelo zahteve za puštanje na privremenu slobodu tokom letnje sudske pauze.

Poslednji je takav zahtev podneo Milan Lukić, koji je u ponedeljak osuđen na kaznu doživotnog zatvora zbog spaljivanja i ubistva "najmanje 132 osobe" u Višegradu u proleće 1992. godine. Lukić traži da mu se dozvoli odlazak u Srbiju na pet dana, iz "humanitarnih razloga", kako bi posetio ostarele roditelje. Veće tek treba da se izjasni o njegovom zahtevu.

Bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilo Perišić će na privremenoj slobodi provesti tri sedmice. U Srbiji se trenutno nalazi Vladimir Lazarević, nekadašnji komandant Prištinskog korpusa, osuđen na 15 godina zatvora za zločine nad kosovskim Albancima koji će ostati na lečenju u niškoj bolnici do 5. avgusta. Mićo Stanišić, prvi ministar policije u vladi bosanskih Srba, na privremenoj slobodi čeka početak suđenja zakazanog za 31. avgust ove godine. U slučaju Berislava Pušića, šefa Komisije za razmenu zarobljenika Herceg Bosne, Žalbeno veće je odbacilo žalbu tužilaštva koje je tvrdilo da su sudije pogrešile kada su, oslanjajući se na "zastareli medicinski izveštaj", zaključile da je Pušićevo zdravlje "krhko" i da mu je neophodan tretman u Hrvatskoj. Privremena sloboda je, po odluci Žalbenog veća, potvrđena i za Jadranka Prlića, bivšeg premijera Herceg Bosne.

Prema dosadašnjim odlukama, u pritvoru Tribunala ostaje Slobodan Praljak, jedan od bivših čelnika Herceg Bosne kojima se sudi za zločine tokom hrvatsko-muslimanskog sukoba 1993. i 1994. godine. Njegovo višemesečno svedočenje u svoju odbranu biće nastavljeno u avgustu. Zahtevi za privremenu slobodu su odbačeni i u slučaju Johana Tarčulovskog, osuđenog na 12 godina zatvora zbog zločina nad makedonskim Albancima u selu Ljuboten kod Skoplja, potom Milana Gvera, bivšeg pomoćnika komandanta Glavnog štaba VRS za moral koji se tereti za zločine u Srebrenici i Žepi kao i Stojana Župljanina, nekadašnjeg načelnika Centra službi bezbednosti u Banja Luci koji je sa Mićom Stanišićem tereti za zločine nad bosanskim Muslimanima i Hrvatima 1992. godine. Odbačen je i zahtev Ivana Čermaka, bivšeg zapovednika zbornog mesta Knin, kome se sudi zbog zločina nad Srbima za vreme i nakon operacije "Oluja" u leto 1995. godine.

Letnju sudsku pauzu će u Hagu provesti i Jovica Stanišić, bivši šef Državne bezbednosti Srbije. Veće je zaključilo da bi odlazak na privremenu slobodu mogao da ima nepovoljan uticaj na njegovo zdravstveno stanje i nastavak suđenja. Privremena sloboda je, međutim, odobrena Franku Simatoviću, bivšem komandatu Jedinice za specijalne operacije koji se zajedno sa Stanišićem tereti da za zločine srpskih policijskih i paravojnih snaga u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1995. godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 420

ODBROJAVANJE: Predmet Radovana Karadžića spreman za suđenje
DRŽAVNI ODVJETNIK U OLUJI: Pljačka prihvaćena i dopuštena
UKLETI PREDMET: Novi zaplet na suđenju Stanišiću i Simatoviću
BESKRAJNA PRIČA: Ko je smjestio Slobodanu Praljku
TEORIJA ZAVERE: Velike sile protiv Vojislava Šešelja