Home
AMERIČKA POMOĆ HAŠKOM TRIBUNALU
Pola miliona dolara za program veće prisutnosti suda na područjima bivše Jugoslavije
Američki državni sekretar za ljudska prava Harold Koh - u nastojanju da osigura prikupljanje što više informacija o kršenjima ljudskih prava na Kosovu obećao je danas Međunarodnom sudu za ratne zločine u Hagu/Den Haagu dodatnu financijsku podršku. On je najavio da će američka vlada dodijeliti 500.000 dolara za program kojim tribunal želi osigurati što veću prisutnost na područjima bivše Jugoslavije i informiranost tamošnjeg stanovništva o djelovanju suda.
Američki sekretar je s glavnom tužiteljicom tribunala Louise Arbour razgovarao o tome kako poboljšati i ubrzati dostavu informacija Uredu haškog tužitelja. "Ovdje smo kako bi osigurali da svi kanali dostave informacija budu otvoreni", rekao je on ocjenjujući da SAD i Tužiteljstvo imaju "dobre i transparentne radne odnose".
Arbourova je, na zajedničkoj pres-konferenciji s Kohom, istaknula da sud ovisi o pomoći država kako bi dobio informacije o kršenjima počinjenim u kosovskoj krizi. Ona je naglasila da tužitelji u ovoj fazi prikupljaju informacije, a ne dokaze. Za uspostavu čvrstih dokaza o zločinima i počiniteljima, upozorila je ona, tužiteljstvu će trebati i određene obavještajne informacije kojima je pristup otežan nacionalnim zakonima. Arbourova napominje da je dostava informacija sudu "proces koji je u trajanju".
Koh je ocijenio kao "izuzetno važan" rad haškog tribunala, napominjući da se "činjenice o sadašnjim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava moraju prikupiti kako njihovi počinitelji ne bi izbjegli odgovornosti".
Nakon posjeta Hagu, američki zvaničnik će otputovati u Makedoniju gdje će razgovarati s obiteljima nestalih izbjeglica, a sljedećeg tjedna će u sjedištu OEŠ u Beču i potom u sjedištu Komisije UN za ljudska prava u Ženevi razgovarati o suradnji u prikupljanju što većeg broja dokaza o kršenjima ljudskih prava u SRJ. Koh je jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića i Srbiju optužio da provodi dobro planirane akcije u kojima "koriste silovanje i genocid kao oružje, a izbjeglice kao politički instrument" te je upozorio da je Kosovo "samo simptom rasprostranjenih napada na ljudska prava u Srbiji i Crnoj Gori".
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 1999-04-15 OPTUŽNICA PROTIV MILOŠEVIĆA NIJE ISKLJUČENA
- 1999-04-09 TAKTIČKI POENI - STRATEŠKI PROMAŠAJ
- 1999-04-08 SUD TRAŽI INFORMACIJE O ZLOČINIMA NA KOSOVU
- 1999-04-21 STIŽU OBAVJEŠTAJNI PODACI O ZLOČINIMA NA KOSOVU
- 1999-04-23 PODRŠKA PARIZA HAGU
- 1999-04-25 "PLAŠIM SE ONOG ŠTO JOŠ NE ZNAMO"
TV Tribunal 1
General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm