Home



KOJI JE "ROK UPOTREBE" HAŠKOG TRIBUNALA




Predsednik Tribunala Pokar, sudija Treksel i optuženi Praljak i Ćorić o rezoluciji Saveta bezbednosti kojom je mandat sudija Pretresnih veća produžen do 31. decembra 2009. godine ili do ranijeg datuma u kojem završe predmete koji su im dodeljeni

Fausto Pocar, predsednik TribunalaFausto Pocar, predsednik Tribunala

Rezolucija 1837 Saveta bezbednosti UN kojom je mandat sudija Pretresnih veća Haškog tribunala produžen do 31. decembra 2009. godine nije ostala bez odjeka ni u Pritvorskoj jedinici UN u Sheveningenu/Schevenigenu. Neki od optuženih, kako se u četvrtak pokazalo na suđenju bivšim čelnicima Herceg Bosne, strahuju da neće imati dovoljno vremena za izvođenje dokaza svoje odbrane ili da će, još gore, njihovi predmeti nakon 31. decembra 2009. biti ustupljeni lokalnim pravosuđima, gde bi im se sudilo iz početka.

Slobodan Praljak i Valentin Ćorić, četvrti i peti na listi optuženih lidera bosanskih Hrvata, strahuju da bi Tribunal mogao biti zatvoren pre nego što oni dođu na red da predoče svoje dokaze, pošto je – kako su rekli – dovoljno da jedna od "velikih riba u Vijeću sigurnosti" stavi veto na produženje sudijskog mandata nakon 31. decembra 2009. Njihovu zabrinutost deli i švajcarski sudija Stefan Trechsel/Treksel koji je, ukazujući na "jednu zemlju koja je neprijateljski nastrojena prema nastavku rada ovog Međunarodnog suda", ipak izrazio nadu da će "prevladati razum", mada procenjuje da "situacija zaista nije laka." Ni sudije ni optuženi nisu imenovali "neprijateljski nastrojenu zemlju", ali je javna tajna da se radi o Rusiji.

O trajanju sudijskog mandata i "roku upotrebe" Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju bilo je reči i u intervjuu sudije Fausta Pokara/Pocar za "TV Tribunal", redovan sedmični pregled haških zbivanja koji već devet godina priprema agencija SENSE.

Mada priznaje da Rezolucija 1837 može "na prvi pogled izgledati negativno, jer je mandat sudija praktično produžen za samo šest sedmica" – od 17. novembra kada bi redovno istekao do 31. decembra – predsednik Tribunala Pokar smatra tu rezoluciju "važnim presedanom". Ukazuje, naime, da su do njenog usvajanja "pojedine članice Saveta bezbednosti uporno insistirale da se sva suđenja moraju okončati do kraja 2008. godine", a da je sada "Savet jednoglasno zaključio da se sudske aktivnosti nastavljaju i u 2009. godini", što smatra "veoma značajnim".

Međutim, kako trenutno stoje stvari u haškim sudnicama, do 31. decembra 2009. godine neće biti okončano najmanje sedam ili osam suđenja: Radovanu Karadžiću, Momčilu Perišiću, trojici hrvatskih generala optuženih za "Oluju", Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, Zdravku Tolimiru, a možda ni Vojislavu Šešelju, Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, kao ni šestorici bivših čelnika Herceg Bosne.

Sudija Pokar priznaje da se "teorijski, prema važećoj rezoluciji, ta suđenja ne mogu preneti u 2010. godinu." Uveren je, međutim, da je Rezolucija 1837 "tek prvi korak Saveta bezbednosti" i "očekuje da će pre kraja 2009. biti usvojena nova rezolucija kako bi se omogućio nastavak suđenja". Predsednik Tribunala kaže da "ne može ni zamisliti da bi Savet bezbednosti mogao prekinuti suđenja koja su u toku i koja je nužno nastaviti do njihovog prirodnog kraja".

* * *

Kompletan intervju sa predsednikom Pokarom se od subote 25. oktobra 2008. može videti ovde.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 385

TRKA S VREMENOM: Sudija na gasu - Karadžić na kočnici
NEPOŠTOVANJE SUDA: Odloženo izjašnjavanje Florans Artman
BAZA ZLOČINA: Sarajevske žrtve na suđenju Perišiću
PORUKE U SUDNICI: Ko je na meti Milana Lukića
USLOVI PRITVORA: Pravo na travu i sunce