Home



TRIBUNAL NAREDIO DA MEDIJI PRESTANU OBJAVLJIVATI ISKAZE ZAŠTIĆENIH SVJEDOKA


Nakon objavljivanja dijela svjedočenja Stipe Mesića u "Globusu" i "Slobodnoj Dalmaciji"

"Problem nastaje kad se objavi ime zaštićenog svjedoka jer to utječe na spremnost drugih svjedoka da daju izjave pred Tribunalom", kaže portparol Ureda tužitelja

Nakon što su hrvatski tjednik "Globus" i dnevnik "Slobodna Dalmacija" prošlog mjeseca objavili dijelove izjave ili svjedočenja hrvatskog predsjednika Stipe Mesića pred Haškim tribunalom, suci su izdali naredbu kojom traže da mediji odmah prestanu objavljivati iskaze zaštićenih svjedoka.

"Ako se iskazi zaštićenih svjedoka budu i dalje objavljivali - to će imati teške posljedice", rekao je glasnogovornik Tribunala Jim Landale dodajući da su i mediji dužni poštivati naloge Tribunala. U svojoj naredbi, Sudsko vijeće u "Predmetu Blaškić" upozorava da će autori i osobe odgovorne za daljnja objavljivanja takvih dokumenata biti optuženi za nepoštivanje suda.

Suci su također zatražili od hrvatskih vlasti i Ureda tužitelja da dostave sve informacije o osobama koje su potencijalno odgovorne za ilegalno objavljivanje izjava zaštićenih svjedoka.

"Objavljivanje informacija koje su kroz svjedočenja date Tribunalu nije problem - njihov sadržaj će svakako biti poznat javnosti kroz sudske presude. Međutim, problem je ako se identificira svjedok koji ih je dao jer će to utjecati na spremnost drugih svjedoka da daju iskaz pred Tribunalom", rekla je Florence Hartmann/Florans Artman, glasnogovornica Tužiteljstva koje je sucima skrenulo pažnju na spomenute medijske tekstove. "Posljedice identifikacije svjedoka bi mogle biti i teže... Na primjer, kad bi se objavila imena nekolicine preživjelih iz Ovčare ili Srebrenice, ti bi svjedoci mogli biti ubijeni ", upozorava Hartmann.

"Tribunal medijima ne nameće cenzuru niti ih sprečava da objave ono što je važno za javnost", kaže Hartmann komentirajući reakcije hrvatskih medija na sudsku odluku. "Ono što se dogodilo tokom rata već je poznato, no s objavom imena zaštićenih svjedoka samo će se otežati rad tužitelja u prikupljanju informacija o zločinima, a time i utvrđivanje istine i izvršenje pravde".

U svom govoru pred Vijećem sigurnosti UN, glavna tužiteljica Carla Del Ponte/Karla je još prošlog mjeseca upozorila da je "vrlo negativna pojava" to što se u hrvatskim medijima objavljuju povjerljiva pisma i informacije koje razmjenjuju Ured tužitelja i hrvatska vlada.

Vjera Bogati


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 35

SUĐENJE ZA GENOCID U SREBRENICI: Kako je general Mladić navodno pokušao da "zaštiti" Srebrenicu od Karadžića
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Svjedočio Halid Genjac, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine
REPORTAŽA: Predstavljamo Timotija Mekfejdena, upravnika Pritvorske jedinice Tribunala
"SLUČAJ MOSTAR": "Tuta" i "Štela" izjasnili se da nisu krivi ni po novoj točki optužnice