Home



"BELI ORLOVI" ILI "ŠEŠELJEVCI"




Za razliku o prethodnih svedoka koji su kao najbrutalnije mučitelje zatočenika na području Zvornika 1992. godine identifikovali kao "šešeljevce", Fadil Kopić misli da se radilo o "Belim orlovima", koji su, doduše, "veličali Šešelja i zaklinjali se u njega". Šešelj traži zaštitu Tribunala od tvrdnji beogradskog "Blica"?

Fadil Kopić, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuFadil Kopić, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Posle dva zaštićena svedoka koji su na suđenju Vojislavu Šešelju iskaze dali pod pseudonimima "VS-1013" i "VS-1015", optužba je izvela i trećeg koji je govorio o zločinima u zvorničkim zatočeničkim centrima "Ekonomija" i "Ciglana" – bosanskog Muslimana Fadila Kopića. Izjava koju je 1997. godine dao istražiteljima tužilaštva je uvrštena u dokaze, a tužilac je sažetak pročitao na samom početku današnjeg zasedanja i svedoku postavio nekoliko dopunskih pitanja.

Fadil Kopić je uhapšen u maju 1992. godine pri pokušaju da pobegne iz Zvornika i odveden na poljoprivredno dobro "Ekonomija" kod sela Kalesija, gde su on i drugi zatvorenici više puta premlaćeni, a jedan od njih nabijan na kolac i ubijen. Posle izvesnog vremena svedok je prebačen u fabriku crepa "Naš izvor", poznatu i kao "Ciglana". Za tu uslugu je, misleći da ga tamo čeka lakši zatvorenički režim, jednom od dobrovoljaca platio 700 nemačkih maraka. Na "Ciglani" su se, međutim, nastavila premlaćivanja, a pred očima svedoka je ubijen i Ismet Čirak, čije se ime navodi u dodatku optužnice protiv Šešelja.

Kopićev iskaz o zlostavljanju i ubistvima muslimanskih zatočenika u maju i junu 1992. godine se uglavnom poklapa sa navodima njegovih prethodnika na klupi za svedoke. Razlika je, međutim, u tome što je Kopić grupu dobrovoljaca iz Kraljeva, čije je pripadnike označio kao najbrutalnije, identifikovao kao "Bele orlove", dok su prethodna dva svedoka tvrdili da se radilo o "šešeljevcima". I Kopić, doduše, kaže da veruje da su "Kraljevčani" bili potčinjeni Šešelju, jer ga sve vreme veličali i "zaklinjali se u njega", ali je, kaže, čuo da su ih stražari nazivali "Belim orlovima", a ne "šešeljevcima".

Budući da je Kopićev iskaz u dokaze uveden delom putem pisane izjave iz 1997. godine Šešelj je, kako je to i ranije činio, odbio da ga unakrsno ispituje. Njegovu ulogu je zato preuzeo predsedavajući sudija Antoneti/Antonetti koji je u jednosatnom ispitivanju nastojao da otkrije eventualne nelogičnosti u Kopićevom svedočenju i tražio razjašnjenja pojedinih delova njegove izjave. Tako je, recimo, pitao svedoka kako je moguće da je posle višednevnog boravka na "Ekonomiji", i pored čestih pretresa", uspeo da sačuva 700 nemačkih maraka kojim je sebi osigurao odlazak na "Ciglanu", na šta je ovaj odgovorio da ih je držao skrivene u donjem vešu. Antoneti je predočio i nekoliko oznaka paravojne grupe "Beli orlovi", zahtevajući da Kopić kaže da li su počinioci zvorničkih zločina nosili takva obeležja na uniformama. Svedok, međutim, na to nije imao odgovor.

Na samom početku današnjeg zasedanja optuženi je od Tribunala zatražio "zaštitu" od, kako tvrdi, "lažnih vesti" objavljenih u beogradskom dnevniku "Blic" o njegovom navodnom susretu sa braniocima Ramuša Haradinaja u Pritvorskoj jedinici UN. Šešelj tvrdi da se radi o "propagandnom ratu" koji vode "oni kojima smeta njegova uspešna odbrana", što mu nanosi "ogromnu moralnu štetu", a sudije su najavile da će to ispitati.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 360

POSLE "OLUJE": Vatra, dim i bezakonje u kninskoj krajini
GENERAL POSLE BITKE: Dvosmisleno pozivanje na Ženevske konvencije
PROCESNA (NE)SPOSOBNOST: Noćne more Jovice Stanišića
ANEGDOTA: Šešelj traži "slobodan prolaz" za Radovana Karadžića