Home



REFERENDUMI NISU ZA BALKAN




Ambasador Volfgang Petrič tvrdi da je bilo predviđeno da se sporazum iz Rambujea "preispita i revidira" posle tri godine na osnovu "volje naroda", ali da je ta formulacija u odlučivanje uključila i srpsku i albansku stranu i nije neminovno predviđala referendum, budući da je međunarodna zajednica "naučila lekciju referenduma u BiH"

Wolfgang Petritsch, svjedok na suđenju Slobodanu MiloševićuWolfgang Petritsch, svjedok na suđenju Slobodanu Miloševiću

Sudeći po svedočenju bivšeg ambasadora Austrije u Beogradu i specijalnog izaslanika UN za Kosovo Volfganga Petriča/Wolfgang Petritsch u nacrtu sporazuma iz Rambujea nije bio predviđen referendum na kojem bi se građani Kosova izjašnjavali o statusu pokrajine. Ono što jeste pomenuto je da će nakon tri godine "sporazum biti preispitan i revidiran na osnovu volje naroda ".

Na suđenju šestorici srpskih političara i generala optuženih za zločine na Kosovu, Petrič je danas objasnio da je izraz "volja naroda" uključivao i srpsku stranu, te da takva formulacija nije neminovno podrazumevala referendum, već rešenje statusa uz saglasnost obeju strana. Međunarodna zajednica je, kako je rekao, naučila lekciju iz BiH gde je referendum doveo do rata. "To nije najbolje rešenje za društva na Balkanu, koja nisu bile demokratije nego su počivala na etničkoj pripadnosti", pojasnio je svedok.

Kao i na suđenju Slobodanu Milooševiću 2002. godine, Petrič je i danas tvrdio da je jugoslovenska delegacija, na čijem je čelu formalno bio Ratko Marković, 23. februara 1999. godine prihvatila predlog sporazuma iz Rambujea i nastavak pregovora u Parizu 15. marta, ali se, kaže, u međuvremenu "nešto desilo" i pregovori su propali. Da je došlo do "totalne promene" stava srpske strane i da će ona odbiti sporazum, najavio je, kaže svedok, predsednik Milutinović u jednom svom govoru 4. ili 5. marta.

U današnjem unakrsnom ispitivanju, branilac bivšeg predsednika Srbije je svedoku postavio tek nekoliko pitanja o pregovorima u Rambujeu, pošto je najviše vremena utrošio na dokazivanje kooperativnosti srpske strane tokom 1998. godine. Petriča je suočio sa nizom saopštenja srpskih vlasti kojima se albanski političari pozivaju na pregovore. Svedok odgovara da ti pozivi nisu bili naročito iskreni budući da su često upućivani dan pre zakazanih razgovore, pa je albanska strana odbijala da se pojavi.

Ni činjenica da su sprske vlasti u to vreme uredno pregovarale sa predstavnicima Roma, Egipćana, Turaka, Aškalija, Goranaca i drugih nacionalnih manjina nije ubedila ambasadora Petriča da u Beogradu iskreno žele pregovore. Iako je pohvalio srpsku stranu zbog toga što je ukazivala da osim Srba i Albanaca na Kosovu postoje i druge manjine, svedok je rekao da su predstavnici tih nacionalnih grupa bili lojalni srpskim vlastima i "nisu imali težinu u kosovskoj zbilji".

Svedočenje ambasadora Petriča se sutra nastavlja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 311

PRESUDA: Genocid se morao sprečiti i kazniti
NEVIN ALI UVREĐEN: Počinje suđenje zapovednicima OVK
"ZBRINJAVANJE": Jedan pukovnik, dva predsednika i hiljade leševa
INSAJDER IZ HELIODROMA: Radni dan ravnatelja logora
DOKAZI I PORICANJE: Čija je "krmača" pogodila sarajevsku televiziju?
SIMPTOMI KAJANJA: Zelenović na pregledu kod sudije Molotoa